Loţi Boloni a fost aproape de o înfrângere umilitoare. Cât s-a terminat meciul în care Antwerp era condusă cu 5-1 în minutul 59

13 aug 2017 24084 afişări Comentează şi tu Stranieri

Ladislau Boloni şi echipa sa, Antwerp, au fost protagoniştii unui meci superb în etapa a treia a campionatului Belgiei, contra lui Genk, pierzând cu 5-3 în faţa fostei adversare a Astrei în Europa League.

Cu o victorie (1-0 cu Gent) şi un egal (0-0 cu Anderlecht) în primele două etape ale campionatului, Antwerp a început cum nu se poate mai prost meciul cu Genk, iar tabela arăta 0-3 încă din minutul 21, după golurile lui Samata (8), Trossard (16) şi Schrijvers (21). În minutul 24, Dequevy a redus diferenţa, dar Samata a făcut dubla (41) şi lucrurile începeau să scape de sub control. După pauză, fundaşul Arslanagic a înscris în propria poartă şi Boloni se îndrepta spre una dintre cele mai mari umilinţe ale carierei de antrenor.

Pe final, însă, Genk a redus motoarele şi Antwerp a reuşit să scape de ruşine. Mai întâi Owusu a marcat pentru 2-5 (81), apoi Arslanagic şi-a luat revanşa pentru autogol şi a făcut 3-5. În ultimele minute, echipa lui Boloni a sperat la o revenire fabuloasă, dar Jaadi şi Hairemans au ratat ocazii foarte bune.

La capătul a trei etape în care a întâlnit trei echipe foarte bune ale Belgiei, Anderlecht, Gent şi Genk, Antwerp are patru puncte şi ocupă locul al zecelea.