Al Ittihad – Al Hilal 2-3. Reghe s-a calificat în optimile Cupei Prințului. Pițurcă încă nu a câștigat un meci pe banca lui Al Ittihad. Pintilii, pasă decisivă la al doilea gol al lui Al Hilal

Redactor:
Emanuel Ivan
Al Ittihad - Al Hilal 2-3. Reghe s-a calificat în optimile Cupei Prințului. Pițurcă încă nu a câștigat un meci pe banca lui Al Ittihad. Pintilii, pasă decisivă la al doilea gol al lui Al Hilal

Reghecampf a câștigat episodul 131 din „El Clasico de Arabia Saudită”. În urma succesului, Al Hilal s-a calificat în „sferturile” Cupei Prințului, în timp ce Victor Pițurcă încă nu a obținut o victorie pe banca lui Al Ittihad.

• Al Ittihad – Al Hilal 2-3 (Marquinho 8′, Asiri 42′ – Al Faraj 17′, Al Shamrani 34′, 97′)

Al Hilal, echipa antrenată de fostul tehnician al Stelei, s-a impus cu scorul de 3-2 în confruntarea cu Al Ittihad, formație antrenată de fostul selecționer al României, Victor Pițurcă. Partida de pe stadionul King Abdullah din Jeddah a avut nevoie de prelungiri pentru a fi decisă. După cele 90 de minute din timpul regulamentar, cele două echipe nu au putut fi diferențiate, tabela de scor afișând scorul de 2-2.

A fost un meci echilibrat, un meci în care, surprinzător, ambele echipe au afișat un stil de joc dinamic. Gazdele au deschis primele scorul, după ce brazilianul Marquinho a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 8. Nouă minute mai târziu, Al Hilal a egalat printr-un lob spectaculos trimis de Al Faraj peste portarul advers. Tot echipa lui Laurențiu Reghecampf a marcat și următorul gol. Pintilii a fost cel care a pasat decisiv pentru Al Shamrani, care a trimis cu capul din doi metri de linia porții lui Al Ittihad. Echipa lui Victor Pițurcă e egalat cu trei minute înainte de pauză, prin mijlocașul de bandă Abdulfattah Asiri.

Repriza secundă nu a avut niciun impact asupra scorului, deși a fost plină de ocazii importante de ambele părți. Încheiat la egalitate după cele 90 de minute regulamentare, meciul a intrat în prelungiri. Golul care urma să decidă echipa calificată în „sferturile” de finală ale Cupei Prințului avea să vină în al șaptelea minut din prelungiri. Tot Al Shamrani a fost cel care a trimis echipa lui Reghecampf în avantaj, printr-un gol care a decis scorul final al partidei din Jeddah: Al Ittihad – Al Hilal 2-3.

Echipele antrenate de Victor Pițurcă și Laurențiu Reghecampf se întâlnesc în optimile de finală ale Cupei Prințului. Meciul dintre Al Ittihad și Al Hilal este programat să înceapă de la ora 19:15.

• Cei doi români s-au mai întâlnit și la începutul lunii decembrie, în a 10-a etapă din campionatul Arabiei Saudite. Rezultatul final înregistrat atunci a fost: Al Ittihad – Al Hilal  0-0.
  • În sezonul trecut, Al Hilal a ajuns până în finala Cupei Prințului, acolo unde a fost învinsă de Al Nassr cu scorul de 2-1. Al Ittihad a fost eliminată încă din optimi.

Confruntarea dintre cele două echipe este supranumită „El Clasico de Arabia Saudită” și aduce față în față cele mai titrate echipe din peninsula arabă, dar și două dintre cele mai mari orașe din Arabia Saudită: Ryhad și Jeddah. În această seară se va disputa episodul 131 al confruntării dintre Al Ittihad și Al Hilal.

În funcție de rezultatele înregistrate de-a lungul istoriei, echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf este în avantaj, având 53 de victorii, în timp ce echipa condusă de Victor Pițurcă, Al Ittihad, are doar 46. Fanii celor două echipe sunt entuziasmați și au luat cu asalt stadionul King Abdullah din Jeddah, acolo unde se va disputa partida care va decide ultima echipă care se va califica în „sferturile” Cupei Regelui.

• În clasamentul intern, cele două echipe ocupă locurile 4 și 5, fiind despărțite de un singur punct.