Meci INCREDIBIL la Cupa Confederaţiilor! Portugalia - Mexic 2-2, într-o partidă în care s-a folosit de două ori arbitrajul video, Ronaldo a fost omul meciului, iar mexicanii au egalat la ultima fază

18 iun 2017 6839 afişări Comentează şi tu Fotbal Extern

Echipa naţională de fotbal a Portugaliei a remizat, duminică, scor 2-2, cu reprezentativa Mexicului, în prima rundă a Grupei A de la Cupa Confederaţiilor, turneu desfăşurat în Rusia.

În minutul 21, Pepe a reuşit să înscrie din apropiere, însă golul fundaşului portughez a fost anulat, ulterior, pe baza informaţiilor furnizate de către arbitrajul video. În cele din urmă, Ricardo Quaresma avea să deschidă scorul, în minutul 35, din pasa lui Cristiano Ronaldo. Cinci minute mai târziu, putea fi 2-0, dar şutul trimis de acelaşi Quaresma, care avea şi posibilitatea de a-i pasa în stânga lui Guerreiro, a trecut la mică distanţă de bară, după o nouă pasă primită de la Ronaldo – de această dată atacantul portughez a trimis mingea cu călcâiul.

În loc de 2-0, a fost 1-1. La prima ocazie de gol a mexicanilor, Javier Hernandez "Chicharito" a restabilit egalitatea, în urma unei erori comise de Raphael Guerreiro. Fundaşul portughez a luftat în careu, mingea a ajuns la Vela, care a trimis în faţa porţii, iar Chicharito a reluat cu capul şi l-a învins pe Rui Patricio.

Fundaşul dreapta portughez Cedric a dus scorul la 2-1, în minutul 86, după două greşeli comise în defensivă de Hector Herrera. A fost primul gol reuşit de Cedric la echipa naţională. Pentru mexicani a egalat Hector Moreno, în al doilea minut din prelungirile părţii secunde, cu o lovitură de cap.

După prima rundă din Grupa A, Rusia ocupă prima poziţie, în urma victoriei obţinute, sâmbătă, în deschiderea turneului, în faţa selecţionatei din Noua Zeelandă, scor 2-0. Portugalia şi Mexic se află pe locurile 2 şi 3, iar Noua Zeelandă este ultima. Miercuri, Rusia va întâlni Portugalia, iar Mexic va înfrunta Noua Zeelandă.

• Au marcat: R. Quaresma 34', Cedric 86'/Chicharito 42', H. Moreno 90+2'.

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Guerreiro - Quaresma (Andre Silva 82'), W. Carvalho, Moutinho (Adrien Silva 58'), Gomes - Nani (G. Martins 58'), C. Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.

Mexic: Ochoa - Salcedo (Araujo 67'), Reyes, Moreno, Layun - dos Santos (Vela 57'), Herrera, Guardado - Vela, Chicharito, Jimenez (Peralta 79'). Selecţioner: Juan Carlos Osorio.

• Cartonaşe galbene: Adrien Silva 68', A. Gomes 90+2'/Guardado 73'.
  • Stadion: Kazan Arena (Kazan).