Steaua mai pune o ţară pe lista adversarelor de debut în cupele europene. Primul duel cu o echipă din Kazahstan

29 iul 2014 4391 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor
Steaua mai pune o ţară pe lista adversarelor de debut în cupele europene. Primul duel cu o  echipă din Kazahstan 3 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7953/12997646/2/vladoiu.jpg
  • Meciul dintre Aktobe şi Steaua, din prima manşă a turului 3 preliminar din Liga Campionilor, are loc miercuri, de la ora 18:00, în Kazahstan (live pe Digisport)
  • Confruntarea dintre Steaua şi Aktobe va fi una în premieră la nivelul cupelor europene pentru o reprezentantă a României cu una din Kazahstan. Prilej pentru ProSport de a rememora primele intersecţii ale echipelor româneşti de-a lungul timpului cu cele ale celorlalte ţării membre UEFA în aceste competiţii intercluburi
  • Kazahstanul va deveni a 54-a ţară cu ale cărei reprezentante ne vom întâlni la nivelul cupelor europene
  • Cu două ţări, Suedia şi Serbia-Muntenegru, prima confruntare a însemnat de fapt o dublă dispută, deoarece Rapid vs Landkrona BoIS cu UTA vs IFK Nörrköping, respectiv Steaua vs Železnik cu Oţelul vs Partizan s-au jucat simultan

De cele mai multe ori, 24, aceste prime dueluri le-am avut în C3 (Cupa Oraşelor Târguri, Cupa UEFA sau mai nou Europa League), urmată de C1 (Cupa Campionilor sau Liga Campionilor) cu 19, şi C2 (Cupa Cupelor) cu 11.  Steaua şi Dinamo au participat la cele mai multe asemenea confruntări deschizătoare de drum, la câte 12. Aşadar, pentru Steaua cu Aktobe va fi a 13-a, situându-se prima în această ierarhie. Urmează Universitatea Craiova cu 7, Petrolul şi Rapid cu câte 6, UTA cu 3, Progresul, FC Argeş şi Oţelul cu câte 2, Dinamo Bacău, Gloria Bistriţa şi FC Timişoara cu câte 1.

Echipele româneşti s-au calificat în dublele (în trei cazuri chiar triplele) manşe de debut cu echipele din: Turcia, Cehoslovacia, Irlanda de Nord, Malta, Danemarca, Norvegia, Olanda, URSS, Grecia, Luxemburg, Suedia jumătate, Cipru, Elveţia, Irlanda, Finlanda, Islanda, Croaţia, Feroe, Ucraina, Estonia, Macedonia, Azerbaidjan, Armenia, Lituania, Slovacia, Serbia-Muntenegru jumătate, Andorra, Bosnia-Herţegovina, Israel. Cu reprezentanta Moldovei nu au fost meciuri eliminatorii, Steaua şi Sheriff aflându-se în aceeaşi grupă de C3. Confruntările dintre Dinamo Zagreb şi Steaua au avut dublă ipostază: în 1964 ca primele iugoslavo-române şi în 1993 ca primele croato-române (când echipa din Zagreb se numea Croatia). Dintre ţările membre UEFA acceptate în cupele europene, până la Kazahstan echipele româneşti nu au întâlnit încă echipe din Gibraltar, Liechtenstein, Muntenegru şi San Marino.


Primele confruntări în ordine cronologică

TURCIA. 26.08.1956 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – Galatasaray SK 3-1 / 30.09.1956 Istanbul: Galatasaray SK – Dinamo Bucureşti 2-1 C1

BULGARIA. 21.10.1956 Sofia: ŢDNA Sofia – Dinamo Bucureşti 8-1 / 30.12.1956 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – ŢDNA Sofia 3-2 C1

GERMANIA. 27.11.1957 Dortmund: BV 09 Borussia Dortmund – CCA Bucureşti 4-2 / 08.12.1957 Bucureşti: CCA Bucureşti – BV 09 Borussia Dortmund 3-1 / 29.12.1957 Bologna: BV 09 Borussia Dortmund – CCA Bucureşti 3-1 C1

RDG. 17.09.1958 Aue: Wismut Karl-Marx-Stadt – Petrolul Ploieşti 4-2 / 28.09.1958 Ploieşti: Petrolul Ploieşti – Wismut Karl-Marx-Stadt 2-0 / 12.10.1958 Kiev: Wismut Karl-Marx-Stadt – Petrolul Ploieşti 4-0 C1

AUSTRIA. 09.09.1959 Viena: Wiener Sportklub – Petrolul Ploieşti 0-0 / 16.09.1959 Ploieşti: Petrolul Ploieşti – Wiener Sportklub 1-2 C1

PORTUGALIA. 23.11.1961 Lisabona: Leixões SC – Progresul Bucureşti 1-1 / 30.11.1961 Bucureşti: Progresul Bucureşti – Leixões SC 0-1 C2

CEHOSLOVACIA. 03.10.1962 Ploieşti: Petrolul Ploieşti – Spartak Brno ZJŠ 4-0 / 10.10.1962 Brno: Spartak Brno ZJŠ – Petrolul Ploieşti 0-1 C3

UNGARIA. 27.03.1963 Budapesta: Ferencvárosi TC – Petrolul Ploieşti 2-0 / 03.04.1963 Ploieşti: Petrolul Ploieşti – Ferencvárosi TC 1-0 C3

SPANIA. 13.11.1963 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – Real Madrid CF 1-3 / 28.11.1963 Madrid: Real Madrid CF – Dinamo Bucureşti 5-3 C1

IRLANDA DE NORD. 09.09.1964 Bucureşti: Steaua Bucureşti – Derry City 3-0 / 16.09.1964 Londonderry: Derry City – Steaua Bucureşti 0-2

MALTA. 13.09.1964 La Valletta: Sliema Wanderers – Dinamo Bucureşti 0-2 / 19.09.1964 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – Sliema Wanderers 5-0 C1

ITALIA. 11.11.1964 Milano: Internazionale Milano FC – Dinamo Bucureşti 6-0 / 03.12.1964 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – Internazionale Milano FC 0-1 C1

IUGOSLAVIA. 09.12.1964 Bucureşti: Steaua Bucureşti – Dinamo Zagreb 1-3 / 16.12.1964 Zagreb: Dinamo Zagreb – Steaua Bucureşti 2-0 C2

DANEMARCA. 28.09.1965 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – Boldenklubben 1909 Odense 4-0 / 06.10.1965 Odense: Boldenklubben 1909 Odense – Dinamo Bucureşti 2-3 (2-3) C1

ANGLIA. 28.09.1966 Liverpool: Liverpool FC – Petrolul Ploieşti 2-0 / 12.10.1966 Ploieşti: Petrolul Ploieşti – Liverpool FC 3-1 / 19.10.1966 Bruxelles: Liverpool FC – Petrolul Ploieşti 2-0 C1

FRANŢA. 05.10.1966 Strasbourg: RC Strasbourg – Steaua Bucureşti 1-0 / 12.10.1966 Bucureşti: Steaua Bucureşti – RC Strasbourg 1-1 C2

POLONIA. 17.09.1969 Arad: UTA Arad – CWKS Legia Warszawa 1-2 / 01.10.1969 Varşovia: CWKS Legia Warszawa – UTA Arad 8-0 C1

SCOŢIA. 17.09.1969 Glasgow: Rangers FC – Steaua Bucureşti 2-0 / 01.10.1969 Bucureşti: Steaua Bucureşti – Rangers FC 0-0 C2

NORVEGIA. 20.10.1969 Oslo: Skeid OSLO – Dinamo Bacău 0-0 / 29.10.1969 Bacău: Dinamo Bacău – Skeid Oslo 2-0 C3

OLANDA. 16.09.1970 Rotterdam: Feyenoord – UTA Arad 1-1 / 30.09.1970 Arad: UTA Arad – Feyenoord 0-0 C1

URSS. 16.09.1970 Lvov: Karpatî Lvov – Steaua Bucureşti 0-1 / 30.09.1970 Bucureşti: Steaua Bucureşti – Karpatî Lvov 3-3 C2

GRECIA. 16.09.1970 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – PAOK Thessaloniki 5-0 / 30.09.1970 Salonic: PAOK Thessaloniki – Dinamo Bucureşti 1-0 C3

LUXEMBURG. 13.09.1972 Bonnevoie: FC Aris Bonnevoie – FC Argeş Piteşti 0-2 / 27.09.1972 Piteşti: FC Argeş Piteşti – FC Aris Bonnevoie 4-0 C1

SUEDIA. 13.09.1972 Bucureşti: Rapid Bucureşti – Landskrona BoIS 3-0 / 27.09.1972 Landskrona: Landskrona BoIS – Rapid Bucureşti 1-0 C2; 13.09.1972 Arad: UTA Arad – IFK Norrköping 1-2 / 27.09.1972 Norrköping: IFK Norrköping – UTA Arad 2-0 C3

BELGIA. 24.10.1973 Liège: R Standard C Liège – Universitatea Craiova 2-0 / 07.11.1973 Craiova: Universitatea Craiova – R Standard C Liège 1-1 C3

CIPRU. 15.09.1977 Nicosia: Olympiakos Nicosia – Universitatea Craiova 1-6 / 28.09.1977 Craiova: Universitatea Craiova – Olympiakos Nicosia 2-0 C2

ELVEŢIA. 19.09.1979 Berna: BSC Young Boys – Steaua Bucureşti 2-2 / 03.10.1979 Bucureşti: Steaua Bucureşti – BSC Young Boys 6-0 C2

IRLANDA. 21.10.1982 Dublin: Shamrock Rovers – Universitatea Craiova 0-2 / 03.11.1982 Craiova: Universitatea Craiova – Shamrock Rovers 3-0 (1-0) C3

FINLANDA. 14.09.1983 Lahti: Kuusysi Lahti – Dinamo Bucureşti 0-1 / 28.09.1983 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – Kuusysi Lahti 3-0 C1

ALBANIA. 17.09.1986 Tiranë: 17 Nëntori Tirana – Dinamo Bucureşti 1-0 / 01.10.1986 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – 17 Nëntori Tirana 1-2 C2

ISLANDA. 13.09.1989 Bucureşti: Steaua Bucureşti – Fram Reykjavik 4-0 / 27.09.1989 Reykjavik: Fram Reykjavik – Steaua Bucureşti 0-1 C1

CEHIA. 16.09.1992 Olomouc: SK Olomouc Sigma MŽ – Universitatea Craiova 1-0 / 30.09.1992 Craiova: Universitatea Craiova – SK Olomouc Sigma MŽ 1-2 C3


Jean Vlădoiu, titular în echipa Stelei în dubla de poveste cu Croaţia Zagreb

CROAŢIA. 15.09.1993 Bucureşti: Steaua Bucureşti – Croatia Zagreb 1-2 / 28.09.1993 Ljubljana: Croatia Zagreb – Steaua Bucureşti 2-3 C1

FEROE. 15.09.1993 Craiova: Universitatea Craiova – HB Torshavn 4-0 / 29.09.1993 Toftir: HB Torshavn – Universitatea Craiova 0-3 C2

SLOVENIA. 15.09.1993 Bistriţa: Gloria Bistriţa – Branik Maribor 0-0 / 29.09.1993 Maribor: Branik Maribor – Gloria Bistriţa 2-0 C3

GEORGIA. 09.08.1994 Tbilisi: Dinamo Tbilisi – Universitatea Craiova 2-0 / 23.08.1994 Craiova: Universitatea Craiova – Dinamo Tbilisi 1-2 C3

BELARUS. 09.08.1995 Craiova: Universitatea Craiova – Dinamo Minsk 0-0 / 23.08.1995 Minsk: Dinamo Minsk – Universitatea Craiova 0-0 / d.l.dep. 3-1 C3

ŢARA GALILOR. 11.08.1995 Wrexham: Wrexham FC – Petrolul Ploieşti 0-0 / 25.08.1995 Ploieşti: Petrolul Ploieşti – Wrexham FC 1-0 C2

UCRAINA. 10.09.1996 Odesa: Ciornomoreţ Odesa – FC Naţional Bucureşti 0-0 / 24.09.1996 Bucureşti: FC Naţional Bucureşti – Ciornomoreţ Odesa 2-0 C3

ESTONIA. 22.07.1998 Bucureşti: Steaua Bucureşti – FC Flora Tallinn 4-1 / 29.07.1998 Tallinn: FC Flora Tallinn – Steaua Bucureşti 3-1 C1

MACEDONIA. 22.07.1998 Galaţi: Oţelul Galaţi – Sloga Jugomagnat Skopje 3-0 / 29.07.1998 Skopje: Sloga Jugomagnat Skopje – Oţelul Galaţi 1-1 C3

AZERBAIDJAN. 22.07.1998 Piteşti: FC Argeş-Dacia Piteşti – Dinamo Baku 5-1 / 29.07.1998 Baku: Dinamo Baku – FC Argeş-Dacia Piteşti 0-2 C3


Măldărăşanu, unul dintre jucătorii importanţi ai Rapidului în dubla pierdută cu Skonto Riga

LETONIA. 28.07.1999 Bucureşti: Rapid Bucureşti – Skonto Rīga 3-3 / 04.08.1999 Rīga: Skonto Rīga – Rapid Bucureşti 2-1 C1

ARMENIA. 10.08.2000 Bucureşti: Rapid Bucureşti – Mika Aştarak 3-0 / 24.08.2000 Ghiumri: Mika Aştarak – Rapid Bucureşti 1-0 C3

LITUANIA. 09.08.2001 Klaipėda: FK Atlantas Klaipėda – Rapid Bucureşti 0-4 / 23.08.2001 Bucureşti: Rapid Bucureşti – FK Atlantas Klaipėda 8-0 C3

RUSIA. 06.11.2003 Moskva: Spartak Moskva – Dinamo Bucureşti 4-0 / 27.11.2003 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – Spartak Moskva 3-1 C3

SLOVACIA. 28.07.2004 Žilina: MŠK Žilina – Dinamo Bucureşti 0-1 / 04.08.2004 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – MŠK Žilina 1-0 C1

SERBIA-MUNTENEGRU. 12.08.2004 Beograd: FK Železnik – Steaua Bucureşti 2-4 / 26.08.2004 Bucureşti: Steaua Bucureşti – FK Železnik 1-2 C3; 12.08.2004 Constanţa: Oţelul Galaţi – Partizan Beograd 0-0 / 26.08.2004 Belgrad: Partizan Beograd – Oţelul Galaţi 1-0 C3

ANDORRA. 14.07.2005 Andorra la Vella: UE Sant Julià – Rapid Bucureşti 0-5 / 28.07.2005 Bucureşti: Rapid Bucureşti – UE Sant Julià 5-0 C3

BOSNIA-HERŢEGOVINA. 10.08.2006 Sarajevo: FK Sarajevo – Rapid Bucureşti 1-0 / 24.08.2006 Bucureşti: Rapid Bucureşti – FK Sarajevo 2-0 C3


Dănciulescu, Moţi şi Cătălin Munteanu, oameni de bază la Dinamo în 2006

ISRAEL. 10.08.2006 Bucureşti: Dinamo Bucureşti – Beitar Yerushalaim 1-0 / 24.08.2006 Sofia: Beitar Yerushalaim – Dinamo Bucureşti 1-1 C3

SERBIA. 18.09.2008 Timişoara: FC Timişoara – Partizan Beograd 1-2 / 02.10.2008 Belgrad: Partizan Beograd – FC Timişoara 1-0 C3

MOLDOVA. 17.09.2009 Bucureşti: Steaua Bucureşti – Sheriff Tiraspol 0-0 / 02.12.2009 Tiraspol: Sheriff Tiraspol – Steaua Bucureşti 1-1 C3


 

Versiune selectata: mobil / standard

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.