„Sabotat!”** După 1.147 de minute fără gol primit în toate competițiile, Neuer a fost învins de cine se aștepta mai puțin

Aflat în cursa pentru doborârea recordului de invincibilitate în fotbalul european, Neuer a fost învins marți, în meciul din Ligă cu Napoli (1-1), tocmai de coechipierul Holger Badstuber. Ar fi fost al 13-lea joc fără gol primit pentru portarul german!

Bavarezii au început excelent deplasarea de la Napoli, cu golul lui Kroos din minutul 2. Însă, jumătate de oră mai târziu, centrarea puternică a lui Maggio a fost deviată din 6 metri în proprie poartă de tânărul Badstuber, care a pus astfel punct unei serii de 12 meciuri consecutive în care Bayern nu primise gol. Manuel Neuer s-a oprit astfel la 243 de minute de recordul european deținut de Dany Verlinden, care a rezistat neînvins timp de 1.390 de minute, în sezonul 1990-1991! Edwin Van der Sar (Manchester United) a fost aproape de doborârea recordului în 2009, dar o gafă uriașă a olandezului, în minutul 9 al meciului cu Newcastle, i-a permis lui Lovenkrands să înscrie în poarta „diavolilor” după 1.311 minute de invincibilitate. Pe Van der Sar l-a despărțit un singur meci de intrarea în istorie, dar recordul mondial pare imposibil de bătut: brazilianul Mazaropi a menținut poarta lui Vasco intactă timp de 1.816 minute, în perioada mai 1977- septembrie 1978.

137 de minute și doboară recordul intern

Totuși, nu totul este pierdut pentru Neuer. După opt meciuri de campionat consecutive în care nu a primit gol (748 de minute), portarul lui Bayern încă mai poate doborî recordul național, deținut de Timo Hildebrand, care a strâns 884 de minute de invincibilitate. Neuer mai trebuie să scape fără gol primit în meciul cu Hannover din weekend și încă o repriză cu Nürnberg, săptămâna viitoare.