3 apr 2018 3562 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor
Nimic nou! Sevilla a condus, dar Bayern a revenit şi s-a impus cu 2-1. Jupp Heynckes a ajuns la 12 victorii consecutive în Liga Campionilor. Desfăşurarea partidei de pe Ramon Sanchez Pizjuan Foto Twitter UCL

Sevilla i-a demonstrat lui Mourinho că în Liga Campionilor nu poţi să păcăleşti fotbalul. Andaluzii au revenit în sferturile competiţiei după o pauză de 60 de ani, în timp ce Bayern defilează în prestigioasa competiţie sub bagheta lui Heynckes. Antrenorul în vârstă de 72 de ani are la activ 11 victorii consecutive în Ligă, record absolut.

După ce nemţii au dominat steril debutul de meci, Pablo Sarabia a deschis scorul spre bucuria celor prezenţi pe "Ramon Sanchez Pizjuan". Escudero a pasat superb în diagonală, mijlocaşul a preluat de lângă Bernat, după care l-a învins pe Ulreich din apropiere. Răspunsul nemţilor a venit la numai cinci minute. Ribery a trimis în centru, Navas a deviat decisiv la colţul scurt, iar Soria s-a văzut învins de propriul coleg. Ribery a fost decisiv şi după reluare, când i-a pasat lui Alcantara la bara a doua. Mijlocaşul adus de la Barcelona a pus capul pentru 2-1, iar "remontada" a fost completă.

Bayern s-a impus cu 2-1 şi pleacă cu prima şansă în returul de la Munchen. Jupp Heynckes şi-a dus recordul personal la 12 victorii consecutive în Liga Campionilor, în timp ce Montella şi elevii săi vor aborda returul, probabil, cu acelaşi entuziasm de care au dat dovadă, pentru că n-au nimic de pierdut. Aşa cum s-a întâmplat şi pe "Old Trafford".