Liga Campionilor | Cutremur în „sferturi”! Atletico a eliminat Barcelona după 2-0 pe Calderon. Catalanii nu au primit un penalty în prelungiri. Bayern, City și Real completează careul de ași

Liga Campionilor | Cutremur în
  • Real Madrid, Manchester City, Atletico și Bayern sunt cele patru semifinaliste ale Ligii Campionilor
  • Atletico a eliminat-o pe Barcelona după 1-2 pe Camp Nou și un 2-0 de excepție pe Calderon

Atletico Madrid – Barcelona 2-0 (Griezman 36, pen. 88)

• Atletico Madrid: Oblak – Juanfran,   Godin, Lucas, Filipe Luis – Augusto (Savic 90+3),   Gabi, Saul,   Koke – Griezmann (   Correa 90), Carrasco (T. Partey 74)
  • Barcelona: Ter Stegen – Alves (Sergi Roberto 64), Pique, Mascherano, Alba – Busquets,   Iniesta, Rakitic (A. Turan 64) –   Neymar, Messi,    Suarez

Benfica – Bayern 2-2 (Jimenez 27, Talisca 77 / Vidal 38, Muller 52)

• Benfica: Ederson –   Andre Almeida, Lindelöf, Jardel, Eliseu (Jovic 88) – Fejsa, Renato Sanches – Salvio (Talisco 68), Pizzi (Guedes 58),   Carcela – Raul Jimenez
  • Bayern: Neuer – Lahm, Kimmich, Javi Martínez, Alaba – Xabi Alonso (Bernat 90), Vidal, Thiago – Costa, Ribèry (Gotze 90+2), Müller (Lewandowski 84)

23:42 Faza care a decis o dublă manșă. Imaginea care arată clarr că Rizzoli trebuia să dicteze penalty, nu lovitură liberă. Chiar și așa, prestația lui Atletico merită aplaudată.

23:36 FINAL! Se termină una dintre cele mai dramatice duble manșe ale acestui sezon. Atletico Madrid face o mică minune și elimină Barcelona lui Luis Enrique, după 1-2 pe Camp Nou și 2-0 pe Calderon. Bayern trece și ea mai departe, după 2-2 și 1-0 cu Benfica. Rămânem, însă, cu marea greșeală a lui Rizzoli, care nu a acordat un penalty evident pentru Barcelona!

23:32 GREAȘEALĂ‚ IMENSĂ‚ A LUI NICOLA RIZZOLI. Iniesta șutează, mingea se lovește de brațul lui Gabi, dar arbitrul italian dictează lovitură liberă de la 16 metri. Reluările arată că jucătorul lui Atletico era în careu și că centralul peninsular a comis o mare greșeală. Mai e un minut!

23:28 GOOOOOOOOOOL ATLETICO! Filipe Luis poartă un contraatac început din propria jumătate, madrilenii scapă trei contra unu, fundașul brazilian încearcă să paseze pentru Griezmann, iar Iniesta face henț intenționat în careu. Penalty și cartonaș galben! Execută Griezmann, Ter Stegen ghicește scorul, dar adversarul României de la EURO trimite în plasa laterală și face 2-0! Pentru Barca, situația nu se schimbă foarte mult. Are nevoie tot de un gol, doar că de această dată reușita va duce dubla în prelungiri. E minutul 90.

23:20 Situația e din ce în ce mai dificilă pentru Luis Enrique. E minutul 80 și nu se poate observa nicio diferență între apărarea lui Atletico și Barajul Vidraru, de exemplu. Nimic nu trece de Godin și compania. Pe Da Luz, Benfica a făcut 2-2 și mai are nevoie de două goluri pentru o calificare spectaculoasă. Foarte puțin probabil, totuși.

23:12 Simeone duce defensiva la nivel de artă. Atletico rezistă fără prea mari probleme asalturilor Barcelonei, iar statistica de mai jos e cu adevărat înfiorătoare: doar 10 șuturi au fost trase pe poarta lui Oblak în meciurile de pe Calderon în acest sezon. Două dintre ele au fost gol. Încă 17 minute.

23:01 Tactica lui Simeone e destul de clară: autobază și contraatac. Griezmann scapă pe stânga, îl întrece în viteză pe Mascherano și finalizează, dar o face slab și Ter Stegen reține. Încă 30 de minute și presiunea Barcelonei crește.

22:53 BARĂ‚ ATLETICO! Barcelona e pur și simplu la pământ! Messi, Neymar și Suarez nu se pot apropia de poarta lui Oblak, iar Ter Stegen scapă cu noroc la o reluare cu capul a lui Ferreira Carrasco. Lovitura belgianului lovește bara transversală! Luis Enrique îl scoate la încălzire pe Arda Turan, fostul fotbalist de pe Calderon, în timp ce Bayern își cam asigură calificarea în semifinale. Muller a marcat în minutul 52, după un corner și o prelungire a lui Javi Martinez. E 3-1 la general, iar Guardiola e cu un pas în semifinale.

22:50 Atletico Madrid este în continuare echipa mai periculoasă, deși Barcelona are nevoie de gol marcat. Koke a pătruns în careu și a încercat să scoată la șut, însă a greșit pasa. Este minutul 51

22:48 Criza lui Lionel Messi se prelungește. Starul Barcelonei a depășit 400 de minute fără gol înscris. În prima repriză, Messi a fost foarte șters, cu doar un șut reușit din lovitură liberă. De altfel, jucătorii lui Luis Enrique gâfâie pe acest final de sezon, după ce l-au dominat autoritar

22:45 A început partea a doua. Atletico Madrid a făcut o primă repriză aproape perfectă. În partea cealaltă, Benfica are nevoie de două goluri pentru a se califica.

22:31 Pauză în sferturile Champions League. La aceste scoruri sunt calificare Atletico Madrid și Bayern Munchen.

22:26 Ne vom întâlni cu Griezmann și la EURO 2016, chiar în primul meci și Iordănescu are deja fiori. Atacantul lui Atletico este într-o formă senzațională, cu nouă goluri înscrise în ultimele 10 apariții

22:23 GOOOL BAYERN! Vidal a egalat în minutul 38. Lahm a centrat de pe partea dreaptă, apărarea portughezilor a respins în față, Vidal a venit și a tras în forță, de la 20 de metri

22:21 GOOOOOL ATLETICO! Min. 36. Griezmann a înscris cu o lovitură superbă de cap. Însă este de remarcat și centrarea pe care a dat-o Juanfran, cu exteriorul piciorului stâng. Griezmann s-a desprins din marcaj și a reluat cu capul la vinclul de la colțul scurt.

22:18 Minutul 33, primul șut pe poartă expediat de Barcelona. A fost o lovitură liberă de la peste 25 de metri, Messi a tras însă mult peste transversală. Catalanii joacă mult mai ordonat în acest meci, față de avântul ofensiv cu care ne-au obișnuit. Asta și pentru că la acest scor sunt calificați

22:17 O reinterpretare a fazei din care Benfica a deschis scorul 🙂

22:14 Minutul 29, Atletico Madrid a cerut lovitură de la 11 metri. Pique l-a atins ușor în cădere pe Carrasco, dar nu se impunea penalty. Gazdele au protestat însă.

22:12 GOOOOL BENFICA. Raul Jimenez a deschis scorul în minutul 27. A fost o centrare între fundașii centrali ai lui Bayern, Neuer a ieșit greșit din poartă și Jimenez  a marcat cu o lovitură de cap. Avem prelungiri la acest scor, însă Bayern are puterea sa revină, lucru demonstrat și în meciul cu Juventus.

22:07 Leo Messi traversează cea mai secetoasă perioadă din 2011 și până în prezent. Starul Barcelonei n-a mai înscris de mai mult de 380 de minute, atipic pentru Messi. Jucătorul argentinian n-a ieșit în evidență până acum, după 23 de minute de joc

22:03 Robert Lewandowski nu se simte prea bine în meciurile din deplasare, în Liga Campionilor. Golgheterul polonez n-a marcat în șase din ultimele șapte meciuri jucate de Bayern în deplasare, în Champions League. Va sparge gheața cu Benfica?

22:00 Bayern Munchen n-a pierdut în ultimele șase meciuri din Liga Campionilor și echipa lui Pep Guardiola este favorită fără dubii la calificare. Totuși, am văzut destul surprize în fazele elimintorii ale Ligii Campionilor

21:56 Ne mutăm la Lisabona, unde suporterii Benficăi cred într-o minune în fața lui Bayern. Stadionul este arhipli, iar atmosfera este la înălțime. În tur, Bayern s-a impus cu 1-0

21:53 Atletico Madrid a început foarte bine acest meci, cu două ocazii mari în primele 10 minute. Jucătorii lui Diego Simeone stau bine în apărare, iar contraatacurile sunt de fiecare dată periculoase. La înălțime este și publicul de pe Calderon, care creează o atmosferă spectaculoasă

21:50 Atletico Madrid are cei mai experimentați jucători dintre cele patru echipe care joacă în această seară în sferturile Ligii Campionilor. Este încă un motiv de speranță pentru fanii echipei antrenate de Diego Simeone

21:45 Au început meciurile! Messi așteaptă în continuare să marcheze golul cu numărul 500 din carieră. Bayern încearcă să rezolve calificarea în semifinalele Ligii fără polonezul Robert Lewandowski.

Marți

Real Madrid – Wolfsburg 3-0 (Ronaldo 16, 17, 76)

• Real Madrid: Keylor Navas- Carvajal, Pepe, Ramos, Marcelo – Casemiro, Kroos, Modric (Varane 90+2) – Bale, Benzema (Jese 84),   Cristiano Ronaldo
  • Wolfsburg: Benaglio –   Vieirinha, Naldo,   Dante, Ricardo Rodriguez –   Luiz Gustavo, Guilavogui (Dost 80) –   Arnold, Henrique (Caligiuri 72), Draxler (Kruse 32) – Schürrle

Manchester City – PSG 1-0 (De Bruyne 76)

• Manchester City: Hart – Sagna, Otamendi, Mangala, Clichy – Fernando,   Fernandinho – Jesus Navas, David Silva (Delph 88), De Bruyne (Yaya Toure 84) – Aguero (Ilheanacho 90+3)
  • PSG:   Trapp – Aurier (   Pastore 61), Thiago Silva, Marquinhos, Maxwell –  Motta (Lucas Moura 44), Rabiot, Di Maria  –   Van der Wiel, Ibrahimovic, Cavani

23:40 FINALUL UNEI SERI DE VIS. Am trăit pe viu o reprezentație de gală a unuia dintre cei mai buni fotbaliști din istorie. S-au terminat cele două meciuri, iar hat-trick-ul lui Ronaldo o duce pe Real în semifinale. City obține prima calificare din istorie în penultimul act după 2-2 și 1-0 cu PSG. Noi ne recitim mâine seară, când ne concentrăm pe Atletico – Barcelona și Benfica – Bayern.

23:33 Trec minutele, iar Wolfsburg e complet inofensivă. De înțeles, de altfel, pentru că nemții sunt fără Draxler și Henrique. Bale are șansa de a risipi orice dubiu, dar șutează slab din poziție bună. Trei minute de prelungire.

23:29 Zlatan înscrie, dar golul suedezului e anulat pentru ofsaid. Benaglio face minuni pe Bernabeu și respinge și șutul lui Jese. Vă reamintim că Wolfsburg are nevoie de un singur gol pentru a se califica. Problema e că mai sunt doar cinci minute. Pellegrini închide jocul, cu Delph în locul lui Silva.

23:24 Wolfsburg simte cum calificarea i se scurge printre degete. Dieter Hecking îl introduce pe atacantul olandez Bast Dost, dar tot Realul are o ocazie mare, prin Benzema, care e blocat de Benaglio. La Manchester, Cavani o putea readuce pe PSG în calculele calificării, dar a ratat singur cu Hart. 10 minute rămase din ambele meciuri.

23:21 GOOOOOOL RONALDOOO! Portughezul își pune definitiv amprenta pe soarta acestei duble manșe și o face cu stil! Modric obține o lovitură liberă de la marginea careului, CR7 execută, zidul se rupe, iar Benaglio rămâne fără reacție. Trei goluri într-o seară magică a portughezului, exact în momentul în care echipa avea mai mare nevoie. Și un nou record egalat: cinci hat-trick-uri în Ligă, la fel ca Messi.

23:20 GOOOL CITY! La 94 de minute de la ultimul șut pe poartă, De Bruyne preia, driblează un adversar și înscrie cu un șut superb, care-l lasă fără replică pe Trapp. City e aproape de semifinale!

23:17 Golul înscris de Fernandinho în minutul 72 al meciului tur e, încă, ultimul șut tras de City pe poarta lui PSG. Francezii domină meciul de pe Etihad, dar nu reușesc în niciun fel să aibă ocazii cu adevărat mari.

23:09 RAMOS ȘI BARELE. Fundașul central al lui Real Madrid lovește din nou bara porții lui Benaglio, la fel cum a făcut-o și în prima repriză. Reia foarte bine din centrul careului, cu capul, balonul se duce în stâlpul din dreapta, apoi goalkeeper-ul elvețian o reține.

23:06 53.039 de oameni sunt prezenți pe Etihad Stadium din Manchester, iar cifra reprezintă un nou record european pentru City. Peste 76.000 de oameni asistă la partida de pe Bernabeu.

22:59 Timpul se scurge, iar PSG nu reușește să creeze pericol la poarta lui Hart. La Madrid, Cristiano Ronaldo cade în careu după un duel cu Henrique, dar ungurul Kassai lasă jocul să continue. Și bine face.

22:55 Madrilenii au început ca din tur și repriza a doua, au avut trei cornere și o situație bună a lui Carvajal, dar nemții au rezistat. E minutul 53 și trebuie să spunem că la acest scor avem prelungiri.

22:49 S-au reluat cele două meciuri. Niciunul dintre cei patru antrenori nu a mutat la pauză. Ibrahimovic și Hart continuă dialogul de la distanță început din tur. Suedezul execută din nou bine o lovitură liberă, dar portarul englez e la post și respinge.

22:34 PAUZĂ‚! Realul intră la vestiare cu un avantaj de două goluri, dar mai are de tras, pentru că Wolfsburg e periculoasă pe contraatac. Manchester City intră la cabine cu amintirea penalty-ului ratat de Kun Aguero. Ar fi fost o idee bună să-l lase pe Joe Hart să execute. Vedeți mai jos de ce/

22:23 Wolfsburg are șansa de a marca un gol mare, dar brazilianul Henrique, aflat la doar al doilea meci în Liga Campionilor, finalizează târziu, le dă timp fundașilor pentru repliere, iar Ramos îl blochează.

22:22 Seară de coșmar pentru Aguero. După penalty-ul ratat, argentinianul se accidentează într-un duel cu Thiago Silva și are probleme fizice. PSG e foarte puțin activă în atac, spre deosebire de meciul tur.

22:18 Lovitură grea pentru Wolfsburg. Draxler se accidentează și e nevoit să părăsească terenul. Intră Max Kruse, iar germanii au acum pe teren un număr nouă.

22:15 AGUERO….Argentinianul din atacantul lui City scapă singur cu Trapp, cade în careu și primește lovitura de la 11 metri. Regula conform căreia nu e bine ca cel care obține penalty-ul să-l și execute își primește tributul. Aguero execută, dar trage pe lângă poartă și PSG scapă dintre-un moment foarte greu.

22:11 PSG are posesia pe Etihad, perfect logic, având în vedere că francezii trebuie să înscrie pentru a merge mai departe, dar City are ocaziile. Silva și Aguero ratează primele șanse al meciului. Atacurile nebune ale Realului au început pentru moment.

22:08 E greu să ții pasul cu toate recordurile egalate și doborâte de Cristiano Ronaldo, așa că le vom menționa doar pe cele mai importante. Cu cele două reușite în poarta lui Bengalio portughezul a ajuns la 15 goluri în acest sezon de Ligă. E singurul care a atins această cifră și a făcut-o de două ori. Are, de asemenea, cel puțin 45 de goluri înscrise în ultimele șase sezoane. Mașinărie.

22:03 CRISTIANO RONALDO! E nebunie pe Bernabeu! Realul marchează de două ori în două minute și anulează practic avantajul nemților. Carvajal centrează excelent pentru Ronaldo, iar portughezul înscrie din apropiere pentru 1-0. Imediat, Kroos bate un corner, iar CR7 reia imparabil cu capul. O nouă mostră a ceea ce înseamnă Ronaldo în fotbalul mondial și un nou exemplu despre cât de greu e să reziști pe Bernabeu. 2-0 după 17 minute și greul pare că abia acum începe!

21:55 Atmosfera de la începutul meciului dintre City și PSG. Fanii cetățenilor nu s-au întâlnit niciodată cu ocazia de a-și vedea echipa în semifinalele Ligii.

21:52 Realul începe tare, iar această strategie nu e o surpriză pentru absolut nimeni. Sergio Ramos reia cu capul din centrul careului, dar mingea lovește bara transversală a porții elvețianului Benaglio.

21:45 Au început meciurile!

21:34 Zlatan are o revanșă de luat. În tur, penalty-ul său a fost respins de Joe Hart, iar suedezul a mai ratat o ocazie imensă, singur cu portarul. A reușit să și înscrie, după o eroare mare a lui Fernando, iar astăzi are șansa unei premiere. A marcat în fiecare dintre ultimele cinci meciuri din Ligă, dar niciodată nu a marcat în șase meciuri consecutive în această competiție.

21:38 Germanii au și ei argumentele lor. Unul dintre ele ar fi Julian Draxler, cel mai bine cotat fotbalist din lot. Tânărul mijlocaș ofensiv a jucat foarte bine în tur, îl are ca idol pe Zidane, iar jurnaliștii străini au făcut o comparație între ce a reușit el în primele 31 de meciuri și ce a reușit antrenorul Realului. De-ar continua cariera cum a început-o….

21:20 Miile de fani ai Realului pe care i-ați văzut mai devreme în afara stadionului au fost liniștiți doar de intervenția Poliției. Lucrurile s-au calmat, însă, iar fanii sunt gata de show. Principaul argument al Realului? Atacul, evident. O medie de 4 goluri pe meci, 79 marcate în 18 partide jucate pe Santiago Bernabeu și 17 în ultimele patru. Rezistă Wolfsburg?

21:10 Yaya Toure a fost lăsat în afara echipei de start a lui City, iar Blanc propune un sistem pe care doar el îl cunoaște. Vom vedea în 30 de minute cum va arăta PSG. Până atunci, francezii au fost primiți cu aplauze de fanii veniți de la Paris.

21:02 Fanii Realului sunt, la rândul lor, conștienți că jucătorii au nevoie de sprijin în această seară pentru a întoarce scorul din tur. Așa au fost așteptați Ronaldo și compania la sosirea la stadion.

21:00 Nu e nicio exagerare atunci când se spune că meciul cu Wolfsburg e decisiv pentru sezonul lui Real Madrid. Zidane și-a luat toate măsurile pentru a se califica mai departe.

20:54 Astăzi aflăm primele două semifinaliste ale Ligii Campionilor! Stați aproape, pentru că spectacolul nu are cum să lipsească în Real – Wolfsburg și City – PSG. Mai sus echipele de start. Zidane l-a schimbat doar pe Danilo cu Carvajal față de meciul tur, PSG e fără David Luiz, de aceea aliniază un sistem surprinzător.

Liga Campionilor își va afla, marți și miercuri, cele patru semifinaliste, la capătul manșelor retur ale confruntărilor începute săptămâna trecută.

Marți, de la ora tradițională 21:45, Real Madrid are o misiune dificilă contra nemților de la Wolfsburg. În tur, germanii au câștigat cu 2-0, după golurile lui Ricardo Rodriguez și Arnold, iar echipa lui Zinedine Zidane e la 90 de minute de eliminarea din singura competiție care-i poate salva sezonul. Galacticii au fost eliminați din Cupa Regelui Spaniei, au patru puncte în spatele Barcelonei în Primera Division, iar o eliminare în fața lui Wolfsburg ar pune capăt unui sezon foarte slab.

Situația nu e, însă, chiar dramatică pentru Ronaldo și compania. Zidane are tot lotul valid, iar faptul că Wolfsburg se află pentru prima dată în istorie în această competiție, dar și forma foarte bună arătată de Real pe teren propriu (17 goluri marcate și unul primite în ultimele patru meciuri jucate pe Santiago Bernabeu) pot fi văzute drept argumente importante în dreptul spaniolilor.

Echipele probabile:

• Real Madrid: Keylor Navas – Carvajal, Ramos, Pepe, Marcelo – ModriÇ, Casemiro, Kroos – Bale, Benzema, Ronaldo
  • Wolfsburg: Benaglio – Vieirinha, Naldo, Dante, Rodriguez – Guilavogui, Gustavo – Henrique, Arnold, Draxler – Schürrle.

În paralel, Manchester City și Paris Saint-Germain vor căuta, pe Etihad Stadium, prima mare performanțp pe plan european din momentul în care ambele echipe au fost preluate de șeicii care au investit sute de milioane de euro în transferuri. În tur, la Paris, golurile lui De Bruyne și Fernandinho au anulat eforturile lui Ibrahimovic și Rabiot, astfel că returul începe de la 2-2.

Englezii nu se vor putea baza pe căpitanul Vincent Kompany, accidentat, iar axul defensivei va fi format din argentinianul Otamendi și francezul Mangala. La adăpostul celor două goluri marcate în tur, Manuel Pelelgrini susține că echipa sa nu poate juca altfel decât ofensiv: „City e o echipă pregătită să marcheză oricând. Dacă credem că avem nevoie de 0-0 și vom pierde meciul din cauza acestui fapt, cred că nu va fi felul nostru normal de a juca. Fiecare meci este diferit, nu contează ce s-a întâmplat în alte competiții”, a spus tehnicianul chilian înaintea meciului.

• Manchester City: Hart – Sagna, Otamendi, Mangala, Clichy – Fernandinho, Touré – Navas, De Bruyne, Silva – Agüero
  • PSG: Trapp – Maxwell, Thiago Silva, Marquinhos, Aurier – Rabiot, Thiago Motta, Stambouli – Di María, IbrahimoviÇ, Cavani

Miercuri, tot de la 21:45, Atletico Madrid și Barcelona se luptă pe Calderon după ce în tur catalanii s-au impus cu 2-1, în timp ce Bayern Munchen merge în Portugalia pentru returul cu Benfica având avantajul victoriei din Germania, scor 1-0.