Liga Campionilor | Dinamo Kiev – Manchester City 1-3: Aguero, Silva și Toure sunt ca și calificați în „sferturi”. Seria de vis a spaniolilor în Europa ia sfârșit după PSV – Atletico 0-0. Toate rezultatele din turul „optimilor”

Liga Campionilor | Dinamo Kiev - Manchester City 1-3: Aguero, Silva și Toure sunt ca și calificați în

Rezultatele din manșa tur a optimilor Ligii Campionilor:

Dinamo Kiev-  Manchester City 1-3 (Buyalskiy 59 / Aguero 15, D. Silva 40, Yaya Toure 90)

• Dinamo Kiev: Shovkovskiy –  Danilo Silva (Makarenko 66), Dragovic, Vida, Khacheridi – Rybalka, Garmash (Miguel Veloso 31) – Derlis Gonzalez, Buyalskiy, Yarmolenko – Teodorczy (J. Moraes 46)
  • Manchester City: Hart – Sagna, Kompany, Otamendi, Clichy – Fernando, Fernandinho – D. Silva, Yaya Toure, Sterling – Kun Aguero (Ilheanacho 90+1)

PSV Eindhoven – Atletico Madrid 0-0

• PSV: Zoet – Arias, Willems, Bruma, Moreno – Van Ginkel, Guardado (Hendrix 75), Propper – Narsingh (Isimat-Mirin 66), Locadia (Lestienne 86),   Pereiro
  • Atletico: Oblak – Juanfran, Godín,   Savic, Filipe Luis – Gabi, Koke, Saul (Correa 74) – Oliver Torres, Griezmann, Vietto (F. Torres 61)

Arsenal – Barcelona 0-2 (Messi 71, pen. 82)

• Arsenal: Cech – Bellerin, Mertesacker, Koscielny,   Monreal – Coquelin (Flamini 82), Ramsey – Oxlade-Chamberlain (Walcott 50), Özil, Alexis Sanchez – Giroud (Welbeck 72)
  • Barcelona: Ter Stegen – Dani Alves,   Pique, Mascherano,   Jordi Alba – Busquets, Rakitic, Iniesta – Messi, Neymar, Suarez

Juventus – Bayern 2-2 (Dybala 63, Sturaro 76 / T. Muller 43, Robben 56)

• Juventus: Buffon – Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Evra – Cuadrado, Khedira (Sturaro 69), Marchisio (Hernanes 46), Pogba – Mandzukic, Dybala (   Morata 75)
  • Bayern: Neuer – Lahm, Kimmich, Alaba, Bernat (Benatia 74) – Robben, Vidal, Thiago,   Douglas Costa (Ribery 84) – Muller,   Lewandowski

Gent – Wolfsburg 2-3 (Kums 81, Coulibaly 89 / Draxler 44, 54, Kruse 60)

• Gent: Sels – Nielsen, Mitrovic, Asare – Neto,   Kums, Foket, Milicevic (Saief 62), Dejaegere – Depoitre (Coulibaly 80), Simon (Matton 61)
  • Wolfsburg: Casteels – Jung (Schurrle 45+1), Knoche, Dante, Rodriguez – Trasch,   Luiz Gustavo – Vieirinha (Schafer 80), Arnold, Draxler – Kruse (Putaro 90+2)

AS Roma – Real Madrid 0-2 (Ronaldo 57, Jese 86)

• Roma: Szczesny – Florenzi (Totti 87), Manolas, Rudiger, Digne – Vainqueur (De Rossi 77), Pjanic, Nainggolan – Salah, El Shaarawy (Dzeko 64), Perotti
  • Real Madrid: Keylor Navas – Carvajal,   Ramos,   Varane, Marcelo – Kroos, Modric – Isco (Kovacic 64), James Rodriguez (Jese 82), Ronaldo (Casemiro 89) – Benzema

PSG – Chelsea 2-1 (Ibrahimovic 39, Cavani 78 / Obi Mikel 45+1)

• PSG: Trapp – Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell – Verratti (Rabiot 81), Thiago Motta, Matuidi (Pastore 81) –   Lucas Moura (Cavani 73),   Ibrahimovic, Di Maria
  • Chelsea: Courtois – Azpilicueta, Cahill, Ivanovic, Baba Rahman – Fàbregas,   Obi Mikel –   Pedro, Willian, Hazard (Oscar 71) – Diego Costa

Benfica – Zenit 1-0 (Jonas 90+1)

• Benfica: Julio Cesar –   Andre Almeida, Lindelof,   Jardel, Eliseu –   Pizzi (Carcela 71), Samaris, Renato Sanches, Gaitan –   Jonas, Mitroglou (R. Jimenez 63)
  • Zenit: Lodygin – Anyukov, Lombaerts, Garay,   Criscito – Danny (Mauricio 87),   Witsel,   Javi Garcia, Shatov (Zhirkov 81) – Hulk, Dzyuba (Kokorin 74)

23:35 GAME OVER! Sagna – Yaya Toure – Fernandinho – Yaya Toure e traseul pe care mingea circulă liniștit înainte ca mijlocașul ivorian să o trimită, elegant, în plasa laterală a lui Shovkovskiy. S-au terminat cele două meciuri și putem spune că Manchester City este, în proporție de 90%, calificată în sferturile de finală. PSV și Atletico vor da bătălia decisivă pe Calderon.

23:24 HART! Poate că nu are obiceiul de a termina meciuri de Ligă fără gol primit, dar Joe Hart rămâne un portar foarte bun. În minutul 77 am fost la un pas să asistăm la o revenire identică cu cea a lui Juventus în fața lui Manchester City, dar goalkeeper-ul englez a reușit să respingă șutul aceluiași Buyalskiy. City simte pericolul și răspunde prompt. Sterling pune o minge pe fruntea lui Yaya Toure, dar reluarea cu capul a mijlocașului ivorian trece puțin pe lângă poartă.

23:19 Silva e aproape de 3-1, iar unul dintre motivele meciului bun al lui City e evoluția celor trei mijlocași centrali. Yaya Toure, Fernando și Fernandinho au procentaj de 100% la pase reușite până în minutul 70.

23:11 Uruguayanul Pereiro, de la PSV, e eliminat, după ce vede și al doilea cartonaș galben. În aceste condiții, misiunea grea a olandezilor devine mult mai dificilă în ultimele 20 de minute.

23:03 GOL DINAMO KIEV! Ucrainenii fac ce fac și revin într-un meci dominat clar de City. Otamendi respinge o minge din fața lui Junior Moraes, Buyalskiy șutează cu pâmântul, din afara careului, iar același fundaș deviază decisiv și îl păcălește pe Hart. Așadar, goalkeeper-ul englez nu rezistă nici de această dată fără să primească gol. 2-1 pentru City, iar replica elevilor lui Pellegrini nu se lasă așteptată: Silva intră vijelios în careu, e și el doborât, dar nici de această dată nu se arată punctul de la 11 metri.

22:59 City putea închide meciul de la Kiev, dar arbitrul nu a acordat un penalty, după ce Sterling a fost doborât în careu. În Olanda, stilul închis al lui Atletico nu face decât să producă un meci prea puțin spectaculos.

22:48 S-au reluat meciurile, iar acum avem un motiv în plus să fim cu ochii pe Dinamo Kiev. Junior Moraes, fostul atacant de la Gloria Bistrița, a intrat pe teren la pauză.

22:31 PAUZĂ‚. Ne oprim, după 45 de minute agreabile pe cele două stadioane. City conduce cu 2-0 la Kiev, PSV și Atletico intră la vestiare fără gol marcat, la Eindhoven.

22:25 Aguero + Sterling + Silva = 2-0! Atacantul argentinian primește o pasă lungă, protejează mingea până se asigură că Sterling ajunge în poziție bună, apoi pasează pentru mijlocașul ofensiv venit de la Liverpool. De aici, lucrurile devin simple: centrare în fața porții, de unde David Silva înscrie fără probleme pentru 2-0. Imediat, același Aguero scapă pe contraatac, dar trage, cu stângul, pe lângă poartă. City domină categoric și, cel mai probabil, nu va avea emoții pentru obținerea calificării în sferturile de finală.

Iar aceasta este coregrafia superbă a fanilor lui PSV.

22:20 City scapă pe contraatac, Aguero e aproape să-și treacă în cont și un assist, după ce pasează perfect pentru Yaya Toure, dar șutul ivorianulu ie respins de Shovkovskiy, portarul de 41 de ani al lui Dinamo Kiev.

22:15 Cu o defensivă de fier și un joc compact, Atletico Madrid nu are mari probleme în a domina meciul cu PSV. Griezmann, unul dintre viitorii adversari ai României la EURO 2016, scapă singur cu portarul Zoet, dar își prelungește mingea prea mult și e blocat. Echipa lui Simeone domină, iar un succes în Olanda ar întregi o săptămână superbă pentru echipele iberice.

22:01 KUN! Manchester City trece ușor peste începutul mai bun de meci al gazdelor, se mută în jumătatea de teren a ucrainenilor, iar rezultatele vin imediat. După un corner, Yaya Toure recentrează, Aguero preia și îl execută fără emoții pe Shovkovskiy. La Eindhoven, lucrurile sunt mult mai liniștite, chiar dacă Vietto și Koke irosesc două situații periculoase.

Iar golul marcat în poarta lui Dinamo Kiev îl ajută pe Aguero să ducă mai departe o serie impresionantă: 16 goluri în ultimele 17 meciuri de Ligă în care a jucat!

21:54 BARĂ‚ YARMOLENKO. Starul ucrainean are prima ocazie a meciului de la Kiev. Scapă pe partea dreaptă, șutează, Hart intervine, iar apoi mingea cade pe bara transversală. E un început bun de meci pentru Dinamo.

21:45 Au început cele două meciuri!

21:35 MISIUNEA LUI HART. Englezul din poarta lui Manchester City a terminat fără gol primit un singur meci din ultimele 20 în Liga Campionilor. Acum va trebui să le facă față lui Yarmolenko și compania, dar are un aliat de nădejde: Vincent Kompany, fundașul care i-a lipsit atât de mult lui Pellegrini, e titular.

21:25 Pronosticurile lui Owen Hargreaves și Ludovic Giuly pentru meciurile din această seară. Vă recomand să mergeți pe mâna francezului, pentru că marți a nimerit scorul corect de la Arsenal – Barcelona, iar la Juve – Bayern a indicat egal, 1-1.

21:17 Efectul Guardiola. Tehnicianul catalan va ajunge abia în vară pe banca lui Manchester City, dar anunțul oficial a fost făcut mult mai devreme. Astfel, imediat după ce s-a aflat că Pep îi va lua locul lui Pellegrini pe banca tehnică a englezilor, forma lui Aguero și compania a avut, în mod clar, de suferit. O victorie, trei înfrângeri, 4 goluri marcate și 10 primite e bilanțul lui Aguero și compania în ultimele patru partide. Se rupe azi seria neagră?

21:15 30 de minute până la începerea meciurilor. Așa arată vestiarul lui Atletico.

20:45 Bună seara! Așa cum vă promiteam azi-noapte târziu, ne întâlnim și astăzi cu Liga Campionilor. Ultimele meciuri din mașa tur a optimilor de finală, Dinamo Kiev – Manchester City și PSV – Atletico Madrid, vor începe într-o oră. Mai sus, echipele de start.

23:37 FINAL! Se mai termină o seară superbă de Liga Campionilor. Barcelona bate cu 2-0 pe terenul lui Arsenal și e ca și calificată în sferturile de finală, iar Juventus și Bayern amână verdictul pentru meciul retur. S-a terminat 2-2 în Italia, după ce nemții au condus cu 2-0. Sunt Cristian Voicu, vă mulțumesc dacă ați citit câte ceva și vă aștept din nou mâine seară, când vom comenta împreună Dinamo Kiev – Manchester City și PSV – Atletico Madrid.

23:23 Flamini a.k.a. Jean Vlădoiu. Mijlocașul francez e introdus pe teren de Arsene Wenger în minutul 82, în locul lui Coquelin. Nu are nevoie decât de vreo 20 de secunde pentru a pune talpa neglijent și a-l faulta în careu pe Messi. Penalty pentru Barcelona, iar Balonul de Aur nu ratează, chiar dacă în fața lui stă coșmarul Cech. 2-0 pentru catalani și cam asta a fost!

23:23 GOOOL JUVENTUS! Italienii revin incredibil, în doar 13 minute, și răstoarnă un scor care nu le-ar fi dat nicio șansă în retur. Marchează Sturaro, introdus pe teren în minutul 69 în locul lui Khedira, cu o reluare spectaculoasă din fața lui Neuer, după o pasă a lui Mandzukic. Ce revanșă și pentru atacantul croat, care a fost dat afară de Bayern în momentul în care Lewandowski a venit la echipă. Vârful lui Juve are deja două assist-uri în această seară.

La Londra, Suarez ratează incredibil: lovește bara după pasa lui Messi.

23:14 Suarez-Neymar-MESSI! Inevitabilul se produce, iar Barcelona deschide scorul pe Emirates. Nu o face oricum, ci printr-un gol superb pe contraatac. Iniesta recuperează cumva o minge în propria jumătate, apoi Suarez și Neymar scot, din două pase, doi adversari din joc, iar brazilianul pasează pe un spațiu imens pe care vine Messi. Cum argentinianul nu știe să ierte din astfel de poziții, Cech devine victimă sigură! Evident, acesta este primul gol pe care Messi i-l înscrie lui Cech.

23:08 GOOL JUVENTUS! „Bătrâna Doamnă” face ce face și se agață de Bayern. O neatenție în apărarea echipei lui Guardiola e taxată rapid, Dybala se demarcă bine, primește mingea și-l execută fără emoții pe Neuer. 2-1 pentru nemți, iar Juve poate spera din nou. În paralel, pe Emirates, meciul e mai spectaculos decât cel de la Torino, dar golurile întârzie să apară. Koscielny și Mertesacker fac un adevărat zid în fața lui Messi și reușesc să blocheze șutul superstarului argentinian, apoi Suarez pasează bine în fața porții, dar doi centimetri îl despart pe Neymar de deschiderea scorului.

23:00 STILUL ROBBEN! Olandezul lui Bayern înscrie pentru 2-0 pe Juventus Stadium! Și nu o putea face decât în stilul absolut inconfundabil: preia o minge în interiorul careului gazdelor, face tot posibilul pentru a și-o așeza pentru un șut cu piciorul stâng, apasă pe trăgaci, iar balonul nu se oprește decât în plasa laterală a porții lui Buffon. Un gol de autor, superb, cum Robben a tot înscris de-a lungul carierei. La Londra, Giroud îl testează pe Ter Stegen, dar neamțul Barcelonei e atent și respinge.

22:56 TĂ‚VĂ‚LUG. Barcelona lasă în spate începutul puțin ezitant din prima repriză și abordează cu totul și cu totul altă tactică în startul părții secunde. Catalanii pun presiune din start, se reped spre careul advers, iar Messi are ocazia de a înscrie, dar ratează din poziție de 1 vs. 1 cu Cech.

22:47 S-au reluat cele două meciuri. O statistică interesantă spune că golul înscris de Thomas Muller este primul primit de Juventus în toate competițiile după 879 de minute.

22:31 SALVAȚI DE CLOPOȚEL. Arsenal se clatină serios pe finalul primelor 45 de minute, iar Suarez are două ocazii imense. Mai întâi e neinspirat și încearcă o pasă în spate în locul unui șut din poziție optimă, apoi reia cu capul centrarea lui Dani Alves, dar trimite puțin pe lângă poartă. Pauză pe Emirates, la fix pentru Arsenal. Pauză și pe Juventus Stadium.

22:30 GOL BAYERN! Evident, perioada de dominare a bavarezilor se încheie cu un gol care pică la fix, cu două minute înaintea fazei. Muller-Roben e traseul pe care mingea ajunge în careu, Douglas Costa, perla lui Mircea Lucescu întoarce balonul și același Muller înscrie din apropiere, în stilul deja caracteristic. Dacă până acum era greu pentru Juve, misiunea devine aproape imposibilă.

22:19 Vă era dor de Manuel Neuer, nu e așa? Ei bine, tocmai a fost surprins într-o ipostază care, de-a lungul vremii, l-a făcut celebru. Pe Emirates, MSN începe să-și arate colții, după un început bun al gazdelor. La Torino, Bayern e vioara întâi și probabil va rămâne așa până va reuși să marcheze.

22:10 OX! Arsenal are tupeu, Alexis și Ozil mută pur și simplu jocul în jumătatea adversă, iar ocaziile apar imediat. Bellerin șutează din careu, mingea ajunge la Oxlade-Chamberlain, dar englezul se pierde cu firea într-o situație foarte bună și finalizează foarte slab, deși avea o poziție excelentă.

22:05 POSESIE. E cuvântul de ordine pentru Barcelona și Bayern. Oaspeții din această seară au arestat mingea pe ambele stadioane. Catalanii au controlat-o la Londra în 73% din timp, iar Bayern stă și mai bine, cu o posesie de 80% după primele 20 de minute. În aceste condiții e inutil să spunem cât de greu va fi pentru Arsenal și Juventus.

22:00 La Torino, Bayern domină. Bine, e mult spus domină, pentru că, în stilul clasic al lui Guardiola, în cea mai mare parte a timpului nu face decât să plimbe mingea. Totuși, bacarezii ratează o ocazie imensă. Lewandowski îi pasează lui Muller, dar serviciul polonezului e puțin prea în spate, iar atacantul german reușește, cumva, să nu trimită în poartă din doar doi metri. Una dintre cele mai mari ratări ale actualului sezon de Ligă. Reacția lui Guardiola spune multe.

21:57 START BUN! Arsenal nu pare speriată de forța ofensivă a Barcelonei și face un lucru curajos. Începe tare și încearcă să pună probleme încă din primele minute. Ozil găsește spațiu în zona acoperită de Dani Alves, scoate în spate pentru Giroud, dar șutul atacantului francez e deviat. și lipsit de forță. Barca dă replica, prin Dani Alves, dar lovitura de cap a brazilianului nu e suficientă pentru a-i pune cu adevărat la încercare pe Cech.

21:50 BE HEROES! E mesajul fanilor lui Juventus, care au realizat o coregrafie impresionantă, una pe care o puteți vedea în imaginea de mai jos. Pe teren, Bayern a început mai bine, iar Buffon a fost nevoit să se întindă serios pentru a respinge șutul lui Vidal, fostul coechipier.

21:45 Au început meciurile!

21:35 ZIDUL! Una dintre speranțele lui Arsenal în această seară e legată de evoluția lui Petr Cech. Goalkeeper-ul are un avantaj moral important în fața lui Leo Messi: a jucat de șase ori împotriva lui și de tot atâtea ori a reușit să nu primească gol de la Balonul de Aur din 2015. Totuși, ar mai fi o întrebare. Dacă Cech se ocupă de Messi, cine se ocupă de Suarez și Neymar?

21:27 DUȘMANII CARE AU FOST PRIETENI. Trecem de la trolling-ul la adresa lui Arsenal la un meci care se anun'[ foarte ]nvins. Pe Juventus Stadium vine Bayern, echipă care-i are în componență pe Vidal și Coman, foști fotbaliști la Juventus. La italieni joacă, însă, Mandzukic, atacantul lăsat pe dinafară de nemți după venirea lui Lewandowski. Interesant, nu? Asta e atmosfera din Italia cu câteva minute înainte de start.

21:17 COȘMARUL. Așa cum v-am anunțat, Barcelona a fost, de-a lungul timpului, echipa care a pus capăt speranțelor lui Wenger la un titlu în Liga Campionilor. Perioada dintre tragerea la sorți și momentul meciului a fost marcată în acest an de diferența mare de valoare, cel puțin pe hârtie, între MSN și „tunari”. Cam așa credem că ar răspunde un fan Arsenal la întrebarea „ti-e frică de Barcelona?”.

21:10 REVEDERE. Arsenal – Barcelona e deja un clasic al Ligii. Începând cu finala din 2006, câștigată dramatic de catalani, cele două cluburi s-au  mai întâlnit de două ori, de fiecare dată în fazele eliminatorii. Barca a trecut mai departe în ambele cazuri, iar în acest an e văzută din nou ca mare favorită. Pot Ozil și Alexis Sanchez să schimbe tradiția? Aflăm în orele care urmează.

21:00 Bună seara! 45 de minute ne despart de începutul uneia dintre cele mai spectaculoase seri de Ligă din acest sezon. De la 21:45, ne vom îndrepta atenția spre meciurile Arsenal – Barcelona și Juventus – Bayern. Mai sus puteți vedea cele două echipe de start.

După cele patru meciuri jucate săptămâna trecută, optimile Champions League continuă în această săptămână, iar astăzi sunt programate două partide de gală, Arsenal – Barcelona și Juventus – Barcelona. Două meciuri care ar fi putut oricând să fie măcar semifinale ale competiției și care se anunță extrem de spectaculoase.

Alexis și Ozil vs Messi, Suarez și Neymar
Cele două formații care joacă în deplasare în această seară sunt favorite la calificare, însă Arsenal și Juventus speră că vor reuși surpriza. Arsene Wenger speră ca echipa sa să repete prestația avută în faza grupelor, în meciul cu Bayern de pe teren propriu, când Arsenal s-a impus cu 2-0 și a salvat o calificare ce părea pierdută după înfrângerile cu Dinamo Zagreb și Olympiacos.

Tehnicianul francez se bazează pe starurile Alexis Sanchez și Mesut Ozil, dar chiar și așa misiunea tunarilor se anunță imposibilă, în condițiile în care vor avea în față cea mai puternică linie ofensivă a momentului. Messi, Suarez și Neymar au marcat deja împreună 91 de goluri în acest sezon și par de neoprit în acest moment.

ARSENAL – BARCELONA, echipele probabile

Mandzukic și Pogba, „meci” cu Guardiola

În celălalt meci al serii, Juventus va întâlni o echipă a Bayern-ului cu o defensivă puțin spus improvizată. Rămas aproape fără niciun fundaș central valid, Guardiola e pregătit să joace cu mijlocașul Joshua Kimmich și fundașul de bandă David Alaba în centrul apărării. Bavarezii se bazează însă pe o linie de atac aflată în formă maximă, cu Lewandowski și Muller marcând aproape meci de meci.

Meciul va avea o încărcătură aparte pentru cel puțin doi dintre jucătorii lui Bayern. Croatul Mario Mandzukic are toate motivele să facă un meci mare pentru a-i demonstra lui Guardiola că a renunțat prea ușor la el, în 2014, când l-a cedat la Atletico Madrid, în timp ce pentru francezul Paul Pogba partida reprezintă o „audiție” în care îi poate arăta tehnicianului spaniol că merită cele aproape 100 de milioane de euro cerute de Juve pentru transferul său. Guardiola o va prelua pe Manchester City în vară, iar principala țintă a spaniolului e chiar mijlocașul francez al lui Juventus.

JUVENTUS – BAYERN MUNCHEN, echipele probabile

• Juventus: Buffon – Lichtsteiner, Bonucci, Barzagli, Evra – Cuadrado, Khedira, Marchisio, Pogba – Dybala, Mandzukic
  • Bayern Munchen: Neuer – Bernat, Alaba, Kimmich, Lahm – Xabi Alonso – Douglas Costa, Vidal, Muller, Robben – Lewandowski