Borussia Dortmund, victorie norocoasă în prima etapă a Ligii Campionilor. Golul lui Pulisic a fost decisiv în deplasarea de la Brugge. Cronica meciului

Borussia Dortmund s-a impus în primul meci din Grupa A al Ligii Campionilor, 1-0 pe terenul lui Club Brugge.

Club Brugge și Borussia Dortmund au oferit, probabil, cel mai anost meci al serii în Champions League. Cei doi antrenori au pus în teren strategii prin care să blocheze adversarii, astfel că ochiul publicului nu a fost prea încântat de prestațiile echipelor. Răzlețe au fost ocaziile care au scos din anonimat partida, venite cu precădere din partea lui Brugge. Campioana Belgiei a forțat în zona centrală, anticipând lipsa de omogenitate a cuplului defensiv Akanji-Diallo, aflat la al 5-lea meci împreună. Fundașii lui Lucien Favre s-au dovedit incapabili să-l blocheze pe Vossen, lăsat liber în careu, în minutul 13, dar lovitura de cap a atacantului a trecut pe lângă. Primele șanse mai importante au apărut după minutul 20. Tot Brugge a fost mai incisivă, presând constant cu cei 4 mijlocași. Vanaken a pătruns surprinzător în careul advers, dar Schmelzer a respins din fața porții un gol ca și făcut.

Cu 15 minute înainte de fluierul final al primei reprize a venit și prima ocazie notabilă a lui Dortmund. În urma unui corner din partea stângă executat de Reus, Diallo a trecut puțin pe lângă un balon care inițial fusese deviat de polonezul Piszczek. Cea mai mare șansă a deschiderii de scor a venit în minutul 38. Denswil a expediat o „bombă” de la 25 de metri, însă aceasta s-a dus la câțiva centimetri de poarta norocosului Roman Burki.

În repriza secundă, Dortmund a forțat cu un joc de posesie menit să găsescă și să spargă eventualele breșe din echipa adversă. Introducerile lui Kagawa, iar mai apoi cea a lui Pulisic s-au dovedit foarte inspirate. Niponul a contribuit la o fază finalizată de americanul Pulisic, care a deschis scorul în minutul 85, după un balon respins greșit de fundașul Mitrovic.

Partea a doua s-a terminat cu două șuturi pe spațiul porții, iar datorită unui gol norocos, Dortmund debutează cu dreptul în noul sezon de Liga Campionilor.

Dortmund, dintr-o echipă de finală UCL, într-o echipă de pluton

Finala jucată de Borussia în 2013 în Liga Campionilor oferă și mai multă nostalgie fanilor, ținând cont de prestațiile și rezultatele ulterioare. După plecarea lui Klopp, echipa nu se mai regăsește și pare că a pierdut contactul cu Bayern Munchen. Tuchel sau Bosz nu au reușit să reconstruiască formația, așa cum se gândeau oficialii clubului. Dortmund nu mai poate să își asigure nici locul 2 în Bundesliga. Anul trecut a terminat pe locul 4. Acum, după venirea lui Favre, situația rămâne aceeași. Chiar dacă în cele 4 meciuri din acest sezon a câștigat 3 și a remizat o singură dată, jocul nu promite. Rezultatele au fost reușite datorită individualităților, iar jocul de echipă se lasă așteptat.