VIDEO | Arbitrajul video a produs un nou moment controversat! Totul s-a întâmplat la Campionatul Mondial U20. Italia a eliminat Zambia după un meci nebun

6 iun 2017 2348 afişări Comentează şi tu International
  • Arbitrajul video a creat noi controverse! La Suwon, Coreea de Sud, se dispută în prezent Campionatul Mondial U20. FIFA a decis să introducă proba video la acest turneu final pentru a dovedi că reprezintă o soluţie privind greşelile de arbitraj. La meciul dintre Italia şi Zambia, tehnologia nu a făcut decât să-i pună pe gânduri pe "cavalerii fluierului".

La scorul de 1-0 pentru Zambia, Edward Chilufya a avut şansa de a face 2-0, dar nu a reuşit decât să agite spiritele. Africanul a trecut în viteză de fundaşii italieni, a fost tras uşor de ultimul apărător, Giuseppe Pezella, înainte de a pătrunde în careu, a driblat şi portarul, dar după a căzut. Aparent, intervenţia lui Pezella a avut un efect întârziat, dar arbitrul a ţinut cont de şansa pe care a avut-o Chilufya, astfel că a lăsat jocul să meargă până la căderea mijlocaşului. În momentul în care Chilufya a rămas întins pe gazon, centralul Roddy Zambrano a dictat lovitură de pedeapsă pentru Zambia. Italienii au rămas stupefiaţi!

Ecuadorianul Zambrano s-a consultat cu arbitrii din spatele camerelor, după care a decis nu numai să acorde lovitură de la 11 metri, dar să-i arate şi cartonaşul roşu lui Pezella!  Zambrano a continuat să se consulte cu colegii săi pentru aproximativ două minute, decizia finală fiind lovitură liberă pentru Zambia de la marginea careului, şi cartonaş roşu pentru Giuseppe Pezella.

În zece oameni, Italia a reuşit să egaleze prin Orsolini, dar Sakala a marcat pentru 2-1 în minutul 84. Selecţionata pregătită de Alberigo Evani nu a cedat şi a egalat din nou cu două minute înainte de fluierul final! Federico Dimarco a marcat superb dintr-o lovitură liberă. Meciul a avut nevoie de prelungiri, iar Luca Vido a punctat pentru 3-2 în minutul 111, în urma unei lovituri de colţ. Italia s-a calificat astfel în semifinale, unde va juca împotriva Angliei pentru accederea în ultimul act. Uruguay şi Venezuela se întâlnesc în cealaltă semifinală.