Franța a făcut show cu Rusia, Elveția și Albania nu au impresionat în partidele de pregătire! Rezultate din ultima zi de meciuri amicale

Marți, 29 martie, a fost ultima zi de meciuri amicale în Europa din această perioadă și a fost o zi încărcată de dueluri tari.

Franța, țara gazdă a Campionatului European din vară și prima adversară a României la turneul final, a reușit un meci spectaculos cu Rusia și s-a impus cu 4-2 pe Stade de France. N”Golo Kante a deschis scorul în minutul 8, iar Gignac a dus mărit avantajul francezilor în minutul 38. După pauză, Kokorin a redus din diferență prin golul său din minutul 56, însă francezii au refăcut avantajul de două goluri prin Payet (min.64). Patru minute mai târziu a marcat și Zhirkov, iar scorul final a fost stabilit de Kingsley Coman cu 15 minute înainte de final.

Elveția a primit vizita reprezentativei Bosniei Herțegovinei, iar rivalii noștri din grupa A a Campionatului European au demonstrat că nu sunt un adversar de speriat. Meciul de pe Letzigrund a început sub o notă de dominare totală a oaspeților care au avut nu mai puțin de 6 lovituri de la colț în primele minute ale partidei, astfel că golul lui Dzeko din minutul 14 nu a surprins pe nimeni. Bosniacii au stabilit scorul final prin Pjanic în minutul 57, Elveția – Bosnia Herțegovina 0-2.

Albania, cea de-a treia echipă cu care elevii lui Iordănescu se vor duela la EURO, a avut parte de un adversar modest, dar chiar și așa victoria a venit pe final. Albanezii au mers în Luxemburg și au câștigat cu 2-0, însă gazdele au jucat cu un om în minus toată repriza a doua: portarul Joubert a fost eliminat în minutul 45. Saidiku (min. 63) și Cikalleshi (min. 75) au marcat pentru albanezi.

Germania și-a spălat imaginea după eșecul cu Anglia din precedentul amical și a învins Italia cu un neverosimil 4-1. Kroos (min. 24) și Goetze (min. 45) au înscris până la pauză, iar Hector (min. 59) și Ozil din penalty în minutul 75 au semnat reușitele nemților, în timp ce golul de onoare al italienilor a fost marcat de El Shaarawy cu șapte minute înainte de final.

Deși inițial fusese anulat din cauza atentatelor de la Bruxelles, amicalul dintre Portugalia și Belgia s-a desfășurat în cele din urmă la Leiria. Nani (min. 20) și Ronaldo (min. 40) au fost cei care au adus victoria lusitanilor, golul lui Lukaku din minutul 62 fiind doar unul de orgoliu.

Anglia a fost învinsă pe Wembley de Olanda. Vardy a deschis scorul în minutul 41, dar batavii au revenit în repriza a doua. Janssen a egalat la cinci minute de la reluare, din penalty, și tot el a pasat decisiv pentru golul lui Narsingh din minutul 77, reușită care a stabilit și scorul final.