Trei întrebări pentru Nicolae Dică după Lugano - FCSB 1-2, meci cu două reprize complet diferite. De ce defensiv? Man? Teixeira?

29 sep 2017 9919 afişări Comentează şi tu Europa League

FCSB este liderul grupei în Europa League după ce a reuşit joi seară, la Lucerna, să câştige cu 2-1 partida cu Lugano. În ciuda victoriei, meciul a fost unul complicat pentru vicecampioana României, Lugano fiind echipa mai bună în primele 45 de minute, perioadă în care FCSB a fost dominată categoric şi în care putea să primească mai mult de un gol. Totul s-a schimbat la pauză, atunci când scoaterea de pe teren a lui Ovidiu Popescu - foarte slab în prima repriză - a provocat intrarea lui Dennis Man şi trecerea lui Teixeira la centrul terenului, lângă Pintilii. Primii doi au fost cheia revenirii FCSB, puştiul din banda dreaptă fiind poate cel mai bun fotbalist al roş-albaştrilor.

Deşi discutăm despre o victorie, întrebările cu privire la felul în care s-a metamorfozat echipa încă rămân, iar declaraţiile de după meciul din Elveţia dau naştere unor întrebări.

1. De ce îl ţine Morais pe Daprela? De ce e nevoie de doi ”închizători”?

Partida a debutat cu un Junior Morais care a părut că nu poate face faţă ipostazei în care se afla. Dincolo de incursiunile elveţienilor care l-au prins pe brazilian descoperit de cele mai multe ori, Junior Morais s-a văzut în situaţia de a încerca să îi facă faţă, la fazele fixe unde FCSB a făcut marcaj om la om, lui Fabio Daprela, fotbalist mult mai înalt şi mai puternic decât fundaşul stânga. Lipsa de eficienţă a lui Morais în acest demers a făcut ca FCSB să scape cu greu de două goluri, Daprela depăşindu-l pe Morais în duelurile corp la corp pe fazele fixe.

Mai mult decât curioasa misiune pe care anternorul i-a dat-o lui Morais este felul în care a început FCSB-ul meciul. În acelaşi sistem 4-2-3-1 de la care nu se abate, Dică a început cu un cuplu de mijlocaşi centrali de profil defensiv, cu sarcini defensive - Pintilii - Ovidiu Popescu. Cei doi şi-au asumat rolul şi, în lipsa posibilităţilor de exprimare ofensivă au făcut construcţia aproape imposibilă, jocul ofensiv din primele 45 de minute rezumându-se la incursiunile lui Benzar şi la centrările de pe dreapta. Situaţia neplăcută a fost cu atât mai vizibilă cu cât fazele în care FCSB trebuia să iniţieze atacuri poziţionale au fost începute, de cele mai multe ori, de un Planic ieşit din apărare cu mingea la picior, sărind peste cuplul de ”închizători” cu minge direct pe Budescu sau Teixeira.

2. Doar frica produce fotbal? Teixeira, central de nevoie

”L-am trecut pe Teixeira în centru pentru că e un jucator mai ofensiv decat Popescu”, a explicat Dică la finalul meciului mutarea care a dat altă faţă echipei. Totuşi, antrenorul FCSB a evitat să explice motivele pentru care nu a început cu portughezul în cuplu cu Pintilii şi cu performerul acestui start de sezon, Dennis Man, titular pe poziţia lui Teixeira. De altfel, nu este prima dată când Nicolae Dică are de ales un nume în lipsa unui ”închizător” clasic din cuplul Nedelcu - Pintilii şi apelează la un fotbalist cu profil defensiv, neglijând posibilitatea de a încerca acolo un jucător de profilul Teixeira - Budescu. În aceeaşi situaţie, la FCSB, s-au mai aflat şi alţi antrenori în ultimii ani, iar în completarea cuplului Bourceanu - Pintilii, atunci când unul lipsea, s-au regăsit nume precum Nicolae Stanciu sau Lucian Sânmărtean.

3. De ce e Dennis Man rezervă?

Unul dintre cei mai buni fotbalişti ai FCSB-ului din acest sezon, puştiul Dennis Man continuă să se bată pentru un loc de titular în ciuda evoluţiilor bune. Deşi este unul dintre golgheterii echipei, Man a fost nevoit să vadă de pe banca de rezerve primele 45 de minute ale jocului cu Lugano, după intrarea sa producându-se şi revitalizarea FCSB. Nu este o noutate, mai ales pentru că Man a fost mai mult sau mai puţin decisiv pentru FCSB în mai multe partide din acest sezon, printre care meciurile cu Chiajna, CFR, Voluntari sau Dinamo.