Pericol de mocirlă pe Arena! Gazonul trebuie înlocuit pe porţiuni mari, steliştii se tem că suprafaţa de joc se va transforma în avantaj pentru olandezi
Se intră în ultima săptămână pentru meciul cu Twente, iar Primăria grăbeşte lucrările, astfel încât la ora partidei, vremea rea să nu împiedice în niciun fel disputarea meciului. Ieri, mai mulţi angajaţi ai Primăriei au fost prezenţi la Naţional Arena şi au îndepărtat zăpada din tribune şi de pe prelata protectoare. Totuşi, gazonul suferă, în mai multe porţiuni fiind vizibile bucăţi de iarbă care lipsesc.
La prima oră a dimineţii pe Naţional Arena este un curent de îţi explodează capul. Muncitorii Primăriei, plus aproximativ 100 de deţinuţi de la Penitenciarul Jilava, s-au "înarmat" cu lopeţi şi vor să facă din stadionul de peste 200 de milioane de euro un loc unde Steaua să poată juca în 16-imile Europa League, contra lui Twente.

Interesant este că municipalitatea nu a făcut niciun pas pentru a crea condiţiile necesare până un reprezentat UEFA nu a făcut o inspecţie oficială. După ce acesta a completat un raport, a ordonat celor care administrează stadionul să ridice temperatura de la nivelul gazonului şi să degajeze toată zapada. Zis şi făcut. Ieri, o prelată acoperea suprafaţa de joc, iar la nivelul solului se înregistrau 14 grade Celsius, datorită instalaţiei de încălzire.
Gazonul va fi înlocuit...pe alocuri
Dacă oficialii Primăriei au lăsat pentru mass-media o bucată de gazon care se prezenta în condiţii bune pentru această vreme, în mai multe locuri se putea zări că iarba dispăruse cu desăvârşire, în locul său fiind doar pământ. ALPAB, cei care se ocupă de amenajarea terenului au promis totuşi că până la ora partidei nu va exista porţiune fără gazon, acesta urmând a fi înlocuit acolo unde este necesar.

Săptămâna viitoare se încălzeşte
Dacă în această săptămână se menţine "codul portocaliu", iar temperaturile nu vor fi mai mari de -10 grade Celsius, în săptămâna partidei acestea vor creşte considerabil. Astfel, în ziua meciului sunt anunţate 2 grade Celsius, dar totodată este posibil ca la ora disputării meciului, 22:00, să scadă până la -5 grade.
Acoperişul nu se va închide
Chiar dacă meteorologii anunţă că pe 16 februarie la ora meciului este foarte puţin probabil să avem parte de precipitaţii, problema acoperişului retractabil tot nu a fost rezolvată. Primăria susţine că acesta nu va fi folosit pentru că "obturează lumina, iar acest lucru poate afecta în mod negativ iarba". Totodată, construcţia acoperişului tot nu a fost plătită, iar constructorul Max Bogl nu doreşte să îl folosească la temperaturi mici pentru a nu-şi pierde garanţia.
MARKETING
Comercianţii vor profita la maxim
Date fiind condiţiile meteo, cei care se vor bucura cel mai mult de temperaturile scăzute vor fi cei care au spaţiile comerciale din incinta stadionului. Aceştia vor face o avere din vânzarea de ceaiuri şi cafele, preţul unui singur pahar de băutură cu care se pot încălzi spectatorii ridicându-se la suma de aproximativ 10 lei.
AVERTIZARE
Spectatorii din ultimul rând să se îmbrace gros
Dacă pentru jucători situaţia nu se prezintă în condiţii foarte bune şi unii spectatori vor suferi de frig. Asta pentru ca în ultimele rânduri ale stadionului este un curent foarte puternic din cauza zonei de aerisire creată de constructor. Totodată, în caz de precipitaţii, spectatorii prezenţi în acea zonă pot suferi din această cauză.
SOSIRE
Antrenament pe Ghencea sau la Mogoşoaia
Steaua va disputa azi de la 19.30 ultimul meci amical din turneul din Antalya, parteneră fiindu-i echipa maghiară Debrecen. Mâine, delegaţia roş-albaştrilor va reveni la Bucureşti, urmând să plece din Turcia cu un avion charter. În weekend, steliştii vor începe antrenamentele în ţară, dar până ieri nu ştiau exact unde. "Ori pe Ghencea, dacă se va îndepărta zăpada, ori pe Mogoşoaia", ne-a spus un oficial al echipei. La Mogoşoaia, singurul teren fără zăpadă era cel sintetic.
E capital să avem o suprafaţă de joc bună.Nu ne-ar avantaja un joc de luptă, de aceea facem apel către cei care se ocupă de această problemă să facă eforturi şi să ne ajute în acest sens
Edi Iordănescu, antrenor secund Steaua
Dacă înainte de meci vor fi minus 15 grade Celsius poate nu porneşte instalaţia de căldură la sol şi atunci Steaua riscă să piardă meciul la masa verde
Dumitru Dragomir, preşedinte LPF
Nea Mitică a luat-o razna! Cum să pierdem la masa verde? Habar nu are de ce vorbeşte
Gigi Becali, finanţator Steaua

Pericol de mocirlă pe Arena! Gazonul trebuie înlocuit pe porţiuni mari, steliştii se tem că suprafaţa de joc se va transforma în avantaj pentru olandezi


















doamne mitica asta ce codnducator prost cum sa piarda meciul daca nu stie ii spune eu daca temperatura e de -15 grade la ora meciului , meciul se amana tard
Te-a dezamagit echipa favorita? Crezi ca poti face treaba mai buna? Hai sa castigi o Cupa Champions League reala in cel mai bun manager de fotbal online gratuit! Patrick Vieira te invita sa castigi un telefon mobil Samsung in finala SuperCupei din Manager League .ro : http://TinyUrl.com/fotbalgratis
Joaca si tu alaturi de peste 250 de mii de utilizatori, cel mai tare joc online realizat de romani! Aici sunt armate, ziare, spionaj, jocuri bursiere, gazetari, concursuri, etc.
Intra pe http://z6.ro/P3K si ajuta Romania in razboiul cu Ungaria.
Nu va mirati...se intampla in Romania, nimic "anormal".
@alex: in germania s-a jucat nurenberg-dortmund 0-2 ,atentie la -15 ,dar pe teren nu era pic de zapada ,in tribune se statea pe scaune ,asta inseamna ca la ei functioneaza incalizirea la gazon si tribune iar acoperisul a fost tras ,rusine oprescu…
Te-ai saturat sa pierzi la pariuri? Cine spune ca din pariuri nu se pot obtine, de ex: 500EURO lunar se inseala. Daca ai cinci minute eu iti voi ARATA asta! Da-mi un e-mail la adresa different_bet@yahoo.com sa iti explic si sa-ti dau toate detaliile privind aceasta oportunitate de a obtine un profit…
"terenul mocirlos va fi un avantaj pentru olandezi",,,cei drept la ei in olanda se joaca numai pe terenuri mocirloase, pline de glod, si namol....la noi in romania sunt numai super terenuri,,precum covoarele persane,,,sunteti penibili!!!!!!!!!!!!!!!!
ASA-I CAND FACI UN STADION DIN BANI FURATI.NU-TI BATI CAPUL PREA TARE.MAI ALES GAND STII CA NU-I STADIONUL TAU,E STADIONUL PROSTIMII
aha...deci dc e gazonul varza e avantaj pt olandezi da ?? deci dupa mintea voastra de oaie berbec olandezii stau mai prost la tehnica decit olie da ???? dc jaoca pe un teren PALMA castiga oaia sigur da....mai lasati ZERU ca nu va face bine....
@hiru: MAI CIOARA DE GHIULESTI IA PLEACA INPLM DE PE AICI...VEZI CA PE 16 JUCATI SI VOI IN"CUPA POBEDA" cu muc cel batran>>>alup igus cioara bo...ra ... ta!!!