11 mar 2016 3213 afişări Comentează şi tu Europa League
Mircea Lucescu, ca şi calificat în sferturile Europa League: "Victoria noastră nu poate fi pusă la îndoială" foto: www.shakhtar.com

Antrenorul echipei Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu a spus la finalul meciului cu Andelecht Bruxelles, din optimile Europa League, câştigat de echipa sa cu scorul de 3-1, că diferenţa putea fi mult mai mare, după cum a evoluat echipa sa în prima repriză.

"A fost un meci foarte dificil, în care am arătat un nivel bun. Am luptat pentru un rezultat pozitiv şi l-am reuşit. Am avut o primă repriză foarte bună, iar scorul de 2-0 şa pauză nu a corespuns cu ce s-a întâmplat pe teren, putea fi mai mare. Cred că rezultatul de 3-1 corespunde diferenţei care a fost pe teren'' a spus Lucescu la finalul jocului.

Mircea Lucescu se aşteaptă la un meci mult mai greu, în returul de la Bruxelles.

''Anderlecht are jucători puternici. În repriza secundă chiar a dominat jocul, iar golul a venit ca o consecinţă a acestei dominări. A fost bine că am marcat golul al treilea, meritam să mai înscriem'' a concluzionat tehnicianul lui Şahtior Doneţk.

Şahtior Doneţk a învins echipa Anderlecht Bruxelles cu scorul de 3-1, joi seara, la Lvov, în prima manşă a optimilor de finală ale Europa League. Şahtior s-a impus prin golurile marcate de Taison, Kucer şi Eduardo. Golul echipei belgiene a fost marcat de Acheampong.