Uraganul Falcao și ‘Leii’ neîmblânziți! ** Atletico Madrid – Valencia 4-2 și Sporting – Bilbao 2-1

Uraganul Falcao și 'Leii' neîmblânziți! ** Atletico Madrid - Valencia 4-2 și Sporting - Bilbao 2-1

Columbianul a marcat aseară al 27-lea gol în 27 de meciuri jucate în Europa League, iar Atletico e cu un pas și jumătate în finala de la București

Atletico Madrid a învins-o aseară cu 4-2 pe Valencia, în manșa întâi a semifinalelor Europa League, și are prima șansă la calificarea în finala de la București.

Cine și-a cumpărat bilete la finala Europa League de la București, de pe 9 mai, ar putea avea șansa să-l vadă pe viu pe unul dintre cei mai mari atacanți din lume din acest moment, dacă Atletico va obține calificarea după returul cu Valencia de săptămâna viitoare. Radamel Falcao, columbianul madrilenilor, a marcat aseară al zecelea său gol în acest sezon al competiției și al 27-lea în 27 de meciuri disputate în ultimele două ediții de Europa League! Falcao a mai stabilit și un record greu de egalat: până acum a înscris împotriva tuturor adversarelor echipei sale din ediția 2011-2012 (Celtic, Rennes, Udinese, Lazio, Beșiktaș, Hannover și Valencia)! Golul lui Falcao din minutul 18 nu a ajutat-o însă pe Atletico să intre în avantaj la vestiare, pentru că Jonas a adus egalarea în ultimul minut al prelungirilor primei reprize, deși scorul putea fi la fel de bine 2-0 sau 3-0 pentru gazde.

Două goluri în 10 minute

S-a făcut totuși dreptate imediat după pauză. Careul Valenciei a fost asaltat încă din startul reprizei și în numai zece minute scorul era deja 3-1 (Miranda 49, Adrian 55). Iar Falcao și-a definitivat opera în minutul 78. Finalul a fost însă identic cu cel al primei părți, oaspeții reușind din nou să marcheze în al treilea minut al prelungirilor, prin Ricardo Costa!

Rezultat excelent pentru Atletico Madrid, care are șanse mari de a merge din nou în finala Europa League, după ce în sezonul 2009-2010 a și câștigat trofeul. Și atunci a întâlnit-o pe traseu pe Valencia, pe care a eliminat-o în sferturi (2-2 și 0-0).

„Leii” neîmblânziți

Deși a condus cu 1-0, Athletic Bilbao a pierdut manșa tur a semifinalei Europa League cu Sporting Lisabona, scor 2-1

Nimeni nu poate să îl învingă pe Sa Pinto pe „Jose Alvalade”. Sporting e imbatabilă pe teren propriu! Lusitanii au câștigat aseară cu 2-1 meciul cu Athletic Bilbao din turul semifinalelor Europa League, a noua victorie consecutivă acasă a tehnicianului portughez, în toate competițiile.

Opt meciuri consecutive câștigase Sporting Lisabona pe „Jose Alvalade” după instalarea lui Sa Pinto pe banca tehnică, în februarie 2012. Semifinala cu Bilbao era însă cel mai greu duel disputat de lusitani în mandatul fostului internațional portughez. Spaniolii n-au contat în prima repriză, doar lipsa de inspirație în fața porții a golgheterului lui Sporting, Van Wolfswinkel, păstrând tabela imaculată după primele 45 de minute.

Și totuși, bascii au dat lovitura în minutul 54. Lăsat liber în careul mic al portughezilor, Aurtenetxe a deschis scorul. Presingul echipei lui Bielsa a continuat și Bilbao a lovit bara prin celălalt fundaș, Amorebieta (59). Nimic nu avea să anunțe revenirea lui Sporting. Mai intâi, Insua a apărut providențial în careul basc și a egalat cu o lovitură perfectă de cap (76), iar peste alte patru minute, Capel a făcut 2-1 cu un șut de la 20 de metri. „Jose Alvalade” explodase în urale, însă favoriții lor nu sunt încă la București. Mai au de trecut un hop important în returul de pe „San Mames”.