Haţegan şi brigada lui, făcuţi praf după Lazio - Salzburg. Cel mai bun arbitru român, notat cu 4 într-o seară plină cu evenimente. Ce i se reproşează: "Haţegan-şoc! A pierdut controlul"

6 apr 2018 9731 afişări Comentează şi tu Europa League

Lazio a învins-o pe Salzburg cu 4-2 în turul sferturilor de finală ale Europa League, dar Ovidiu Haţegan (37 de ani) nu a scăpat de furia presei italiene şi a lui Simone Inzaghi.

La puţin timp după ce a aflat că nu se află pe lista arbitrilor FIFA pentru Cupa Mondială din Rusia, Haţegan a primit un vot de încredere şi a fost trimis pe Olimpico din Roma, la meciul Lazio - Salzburg, unul dintre cele mai interesante din sferturile de finală ale Europa League. Iar cele 90 de minute au fost unele pline pentru centralul din Arad, care nu a scăpat, nici de această dată, de probleme.

Prima fază care i-a scos din minţi pe italieni s-a petrecut în minutul 27, când Basta l-a lovit pe Dabbur şi Haţegan a arătat penalty. Dar doar la recomandarea lui Sebastian Colţescu, arbitrul adiţional, şi la 12 secunde de la momentul în care lăsase jocul liber. Evident, decizia a atras proteste atât de la Simone Inzaghi, la pauză, cât şi din partea presei italiene. Pentru Gazzetta dello Sport, a fost unul dintre motivele pentru care Haţegan a primit doar nota 4: "Penalty foarte generos" sau "nu a fost penalty" au fost opiniile jurnaliştilor italieni.

Până la pauză, Lazio a cerut de trei ori penalty, dar Haţegan a închis de fiecare dată ochii. Dacă acţiuniloe din minutul 32, când De Vrij cade de lângă Ramalho, şi 45+1, când acelaşi Ramalho îl opreşte pe Luis Alberto, nu erau de penalty, problemele apar la un moment petrecut în minutul 33. Haidara îl ţine în careu pe Immobile, goleadorul roman cade, dar Haţegan e impasibil: "Penalty mult mai clar decât cel pe care l-a dat", au scris cei de la Gazzetta dello Sport.

Dacă Haţegan a primit nota 4, nici ceilalţi componenţi ai brigăzii nu s-au descurcat mai bine. Istvan Kovacs s-a ales şi el cu nota 4, pentru că nu a semnalizat faultul lui Haidara la Immobile, Colţescu a primit tot 4, iar tuşierul Sebastian Gheorghe a primit 5. Singurul cu 6 a fost Octavian Şovre, al doilea asistent.

Iar concluzia serii a fost trasă de Corriere dello Sport: "Lazio a prins un arbitru total neadecvat. Haţegan şoc: acordă un penalty cu generozitatea unui binevoitor şi refuză unul evident la Immobile şi altul posibil la De Vrij. A pierdut total controlul", au scris italienii.