EURO 2017 U21 | „Die Mannschaft” vs „Furia Roja” 1-0. Germania, volumul II. Weiser decide finala cu un gol de toată frumusețea. Italia rămâne cea mai titrată națională de tineret a Europei

EURO 2017 U21 |
  • Nemții mai aveau în palmares un singur trofeu, obținut în 2009. Ibericii au la activ patru turnee finale: 1986, 1998, 2011 și 2013. Italia rămâne naționala de pe „Bătrânul Continent”, cu cele mai multe Campionate Europene din vitrină. „Squadra Azzurra” a triumfat în: 1992, 1994, 1996, 2000 și 2004.

Finala

Germania – Spania 1-0 (Weiser 40′)

Germania: Pollersbeck – Toljan, Starks, Kempf, Gerhardt – Haberers (Kohr 82′)- Weiser, Meyers, Arnold (cpt.)s, Gnabry (Amiri 81′) – Philipp (Öztunali 87′) | Antrenor: Stefan Kuntz

Spania: Arrizabalaga – Bellerín, Mere, Vallejos, Jonny (Gayá 51′) – Saúls, Llorentes Mayoral (83′), Ceballos – Asensio, Sandro Ramírez (Iñaki Williams 71′), Deulofeu (cpt.) | Antrenor: Albert Celades

Arbitri: Benoît Bastien (central, Franța), Hicham Zakrani (asistent 1, Franța), Frédéric Haquette (asistent 2, Franța), Ivan Kruzliak (al patrulea oficial, Slovacia), Benoît Millot (adițional 1, Franța) și Jérôme Miguelgorry (adițional 2, Franța)

Stadion: „MarszaÅ‚ek PiÅ‚sudski” (Cracovia, capacitate: 15.016)

Prognoză: Meci de cinci stele

Ibericii și-au respectat statutul de favoriți în debutul partidei. Echipa Germaniei a fost comasată în ultimii 20 de metri, încă din primele momente. Primul șut pe spațiul porții a venit după cinci minute, dar din partea băieților lui Stefan Kuntz. Arrizabalaga a respins peste poartă, fără mari emoții. Tot Germania a fost la un pas de 1-0 după doar două minute, când Meyer a reluat cu capul în bara din dreapta portarului advers. Nemții nu pierd timpul cu construcția, jucând direct pe poartă. Prima ocazie importantă a Spaniei a venit în minutul 13, când Bellerín a reluat cu capul, puțin pe lângă poarta apărată de Pollersbeck. Gnabry a semnat o nouă ratare în minutul 21! Noul jucător al lui Bayern München a rămas cu mingea la picior după o centrare a lui Arnold, dar a șutat slab din câțiva metri, astfel că Arrizabalaga a reținut. Ibericii au reușit să echilibreze jocul spre finalul primei reprize. S-a spart gheața înaintea pauzei! Toljan i-a pus mingea pe cap lui Weiser care a trimis aprope de vinlcu, reușind să-l lobeze pe Kepa Arrizabalaga. Mijlocașul Hertha-ei a decis scorul după primele 45 de minute. VIDEO CU GOLUL

Spania la luptă, nemții în tranșee

Nemții au început să „bage material” în debutul reprizei secunde. În mai puțin de zece minute, Arnold, Haberer și Stark au fost avertizați de arbitrul francez, Benoît Bastien. După o primă repriză în care a jucat exemplar, Germania a cedat inițiativa după pauză. Saúl a șutat de la distanță în minutul 59, dar Pollersbeck a blocat în extremis. Presiunea ibericilor crește cu trecerea timpului. Nemții au dat semne de viață cu 30 de minute înainte de final. Gnabry a scăpat spre poartă din lateral, dar l-a luat la țintă pe Kepa. Kempf a reluat puțin pe lângă vinlcu, la lovitura de colț rezultată după ratarea lui Gnabry. Ceballos a luat o acțiune pe cont propriu cu mai puțin de 20 de minute rămase din timpul regulamentar, a șutat la colțul lung, Pollersbeck a plonjat în gol, dar mingea nu a prins cadrul porții. Nemții rămân în avantaj. Au mai rămas zece minute până la final, spaniolii au intrat în criză de timp! Deulofeu îi atrage atenția centralului, după ce jucătorii Germaniei au început să tragă de timp.

Am intrat în minutul 90, al patrulea oficial pregătește tabela cu minutele de prelungire. Patru minute suplimentare se arată de la marginea terenului! Minutul 90+2, Kepa aruncă mingea în careul advers, defensiva nemților respinge, Gayá trimite din nou la bătaie, dar Pollersbeck reține. Iñaki Williams centrează și el după alte câteva secunde, dar tot în brațele portarului cumpărat recent de Hamburg. Se simte frustrarea în jocul spaniolilor. Saúl a încercat să-l angajeze pe Deulofeu cu o foarfecă de la 16 metri, dar mingea s-a scurs în afara terenului. Ultimele zece secunde la Cracovia! Fluier final, Germania este noua campioană europeană la tineret!

Semifinale

Spania – Italia 3-1 (Saúl 53′, 65′, 74′ / Bernardeschi 62′)

Spania: ArrizabalagaBellerín, Mere, Vallejo, Jonny – Ceballos (Oyarzabal 88′), Llorente, Saúl – Deulofeu (cpt.) (Denis Suárez 83′), Sandro (Iñaki Williams 78′), Asensio

Italia: Donnarumma – Calabria, Caldara, Rugani, Barreca – Benassis (cpt.) (Garritano 87′), Gagliardinis, Pellegrini, Chiesa (Locatelli 61′) – Petagna (Cerri 72′), Bernardeschi

Dani Ceballos și Saúl Niguez au fost decisivi pentru Spania în semifinala cu Italia. Colegul lui Alin Toșca de la Betis Sevilla l-a angajat pe Saúl în minutul 53 în marginea careului, mijlocașul reușind să deschidă scorul cu un șut la colțul lung. După cinci minute, Italia a rămas în zece oameni, Ceballos fiind faultat de Gagliardini după o serie de driblinguri în fața mijlocașului. Slavko Vincic i-a arătat jucătorului cumpărat de Inter de la Atalanta al doilea cartonaș galben, la numai opt minute distanță de la primul avertisment.

Bernardeschi a reușit să egaleze în minutul 62, cu un șut deviat din afara careului, când totul părea pierdut. Saúl a ieșit din nou la rampă la trei minute după golul egalizator, marcând cu un șut superb de la peste 25 de metri, aproape de vinclul porții apărate de Donnarumma. Spania a dictat ritmul partidei după golul de 2-1. Asensio i-a pus și el mingea pe tavă lui Saúl cu un sfert de oră înainte de final, iar optarul iberic a reușit hat-trick-ul. Pentru mijlocașul din Madrid a fost al cincilea gol la acest turneu final, astfel că l-a depășit pe conaționalul Marco Asensio în fruntea clasamentului golgheterilor.

Anglia – Germania 2-2 ( Gray 41′, Abraham 50′ / Selke 35′, Platte 70′) | 6-5 în favoarea Germaniei, după loviturile de deparatajare

Anglia: Pickford – Holgates (Iorfa 106′), Chambers, Mawson, Chilwells – Ward-Prowse (cpt.), Hughess (Swift 86′), Chalobah (Murphy 66′), Gray (Redmond 73′) – Baker, Abraham

Germania: Pollersbeck – Toljan, Jung (Kehrer 80′), Kempfs, Gerhardt – Haberer (Kohr 102′) – Philipp, Meyer, Arnolds (cpt.), Gnabrys (Amiri 87′) – Selkes (Platte 63′)

Anglia a jucat de la egal la egal cu Germania în prima parte, dar la reluare nu a mai reușit să țină pasul cu nemții. Chiar și așa, reprezentativa din Regat le-a dat bătăi de cap lui Meyer & Co. O gafă a lui Serge Gnabry i-a permis lui Abraham să marcheze pentru 2-1, în minutul 50, însă Platte a restabilit egalitatea după 20 de minute. Germania a dominat prima repriză a prelungirilor, dar fără rezultat. În ultimele 15 minute, britanicii au controlat jocul, fără vreo ocazie notabilă. Prima semifinală s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, astfel că s-a trecut la loteria penalty-urilor.

Germania s-a impus cu 6-5 după loviturile de departajare! Redmond a fost blocat de Pollersbeck la ultima serie. Au marcat pentru nemți Arnold, Philipp, Meyer și Amiri, a ratat doar Gerhardt. Pentru Anglia au transformat de la punctul cu var Baker, Chilwell și Ward-Prowse, au ratat Abraham și Redmond.

Grupa A

1. Anglia 7p. (+4)
  2. Slovacia 6p. (3)
  3. Suedia 2p. (-3)
  4. Polonia 1p. (-4)

Etapa 1:

• Suedia – Anglia 0-0 (Wahlqvist – penalty ratat 81′)
  • Polonia – Slovacia 1-2 (Lipski 1′ / Valjent 20′, Safranko 78′)

Etapa 2:

• Slovacia – Anglia 1-2 (Chrien 23′ / Mawson 50′, Redmond 61′)
  • Polonia – Suedia 2-2 (Moneta 6′, Kownacki-pen. 90+1′ / Strandberg 36′, U. Larsson 41′)

Etapa 3:

• Anglia – Polonia 3-0 (Gray 6′, Murphy 69′, Baker-pen. 82′ / Bednareks)
  • Slovacia – Suedia 3-0 (Chrien 5′, Mihalik 22′, Satka 73′)

Grupa B

1. Spania 9p. (+8)
  2. Portugalia 6p. (+2)
  3. Serbia 1p. (-3)
  4. Macedonia 1p. (-7)

Etapa 1:

• Portugalia – Serbia 2-0 (Guedes 37′, Bruno Fernandes 88′)
  • Spania – Macedonia 5-0 (Saúl 10′, Asensio 16′, 54′, 75′, Deulofeu-pen. 35′)

Etapa 2:

• Serbia – Macedonia 2-2  (Gacinovic 24′, Djurdjevic 90′ / Bardhi-pen. 64′, Gjorgjev 83′, Pankovs – 90+5′)
  • Portugalia – Spania 1-3 (Bruma 77′ / Saúl 21′, Ramirez 65′, Williams 90+3′)

Etapa 3:

• Macedonia – Portugalia 2-4 (Bardhi 40′, Markoski 80′ / Edgar Ie 2′, Bruma 22′, 90+1′. Podence 57′, Jotas 90+2′)
  • Serbia – Spania 0-1 (Djurdjevics 41′ / Suarez 38′)

Grupa C

1. Italia 6p. (+1)
  2. Germania 6p. (+4)
  3. Danemarca 3p. (-3)
  4. Cehia 3p. (-2)

Etapa 1:

• Germania – Cehia 2-0 (Meyer 44′, Gnabry 50′, Selke-penalty ratat 85′)
  • Danemarca – Italia 0-2 (Pellegrini 54′, Petagna 86′)

Etapa 2:

• Cehia – Italia 3-1 (Travnik 24′, Havlik 79′, Luftner 85′ / Berardi 70′)
  • Germania – Danemarca 3-0 (Selke 53′, Kempf 73′, Amiri 79′)

Etapa 3:

• Italia – Germania 1-0 (Bernardeschi 31′)
  • Cehia – Danemarca 2-4 (Schick 27′, Chory 54’/ Andersen 23′, Zohore 35′, 73′, Ingvartsen 90+1)

Clasamentul locurilor 2:

1. Germania 6p. (+4)
  2. Slovacia 6p. (+3)
  3. Portugalia 6p. (+2)

Este prima ediție, din 2000 încoace, la care vor participa 12 naționale în loc de opt. Campioana en-titre este Suedia, care a triumfat în 2015 după o finală cu Portugalia, decisă la loviturile de departajare. A fost 0-0 după 120 de minute, nordicii reușind să se impună cu 4-3 în urma „loteriei”. Pentru lusitani a fost a doua finală pierdută, din tot atâtea jucate.

Chiar dacă poartă denumirea de turneu U21, UEFA permite participarea tuturor jucătorilor născuți după 1 ianuarie 1994. Cele 12 echipe care vor lua startul competiției sunt: Polonia (gazdă), Portugalia, Danemarca, Anglia (campioană în 1982 și 1984), Slovacia, Germania (campioană în 2009), Cehia (campioană în 2002), Suedia (campioană în 2015), Italia (campioană în 1992, 1994, 1996, 2000 și 2004), Macedonia (debutantă), Spania (campioană în 1986, 1998, 2011 și 2013) și Serbia (campioană în 1978). Formațiile au fost împărțite în trei grupe de câte patru.

În semifinale se califică câștigătoarele fiecărei grupe, plus cel mai bun loc doi. Pentru alegerea celui mai bun loc doi există cinci criterii de departajare: numărul de puncte, golaverajul , numărul golurilor marcate, puncte disciplinare (un cartonaș roșu/ două cartonașe galbene = 3 puncte, un cartonaș galben = 1 punct) și coeficientul UEFA. În cazul punctelor disciplinare, se califică echipa cu cele mai puține. Pentru echipele aflate în aceeași grupă, departajarea se face în funcție de rezultatul direct, urmat de criteriile prezentate mai sus.

În preliminarii, România s-a aflat în grupă cu Danemarca, Bulgaria, Țara Galilor, Luxemburg și Armenia. Reprezentativa noastră a terminat grupa a cincea de calificare pe poziția a treia, la un punct în spatele Bulgariei și la 12 de liderul Danemarca. Chiar dacă ar fi terminat pe poziția a doua, România ar fi ratat barajul deoarece grupa noastră a dat cel mai slab loc secund. Spania, Serbia, Austria și Norvegia au mers la baraj, de unde s-au calificat scandinavii și ibericii.

Grupa A își va disputa meciurile pe „Kielce City Stadium” (locație: Kielce, locuri: 15.500 ) și „Arena Lubin” (Lubin, 15.500), Grupa B va fi găzduită de arena „ZdzisÅ‚aw Krzyszkowiak” (Bydgoszcz, 20.247) împreună cu „Stadion Miejski” (Gdynia, 15.139), iar pentru Grupa C au fost desemnate „Stadion Tychy” (Tychy, 15.300) și „MarszaÅ‚ek PiÅ‚sudski” (Cracovia, 15.016). Semifinalele vor avea loc pe 27 iunie, prima de la ora 19:00 iar a doua de la 21:45, urmând ca finala să se joace pe 30 iunie, de la 21:45. Ultimul act se va ține pe arena din Cracovia.

La turneul final din Polonia vor participa mai mulți jucători de mare perspectivă, printre care: Marco Asensio (21 de ani, Real Madrid), Gianluigi Donnarumma (18 ani, AC Milan), Kasper Dolberg (19 ani, Ajax Amsterdam), Goncalo Guedes (20 de ani, PSG), Demarai Gray (20 de ani, Leicester City) sau Andrija Zivkovic (20 de ani, Benfica Lisabona).