4 feb 2018 4806 afişări Comentează şi tu Campionate Externe
VIDEO | Golul începutului de an s-a marcat pe "Dacia Arena". Jucătorul expulzat de Liverpool o readuce pe AC Milan în cursa pentru cupele europene Foto AC Milan Twitter

AC Milan a venit "Dacia Arena" după trei victorii consecutive în Serie A, iar debutul de meci a fost unul perfect. Suso, a deschis scorul după nici zece minute, cu un gol ce poate candida fără probleme la trofeul "Puskás". Mijlocaşul oaspeţilor l-a învins pe Bizzarri cu un şut superb de la peste 30 de metri, care s-a oprit direct în vinclu.

Vedetele lui Gattuso au venit cu un obiectiv clar la Udine, şi anume victoria. Remiza Sampdoriei cu Torino le-a oferit milanezilor şansa de a se apropia la un singur punct de locul şase, care asigură prezenţa în preliminariile Ligii Europa. Suso le-a tăiat entuziasmul gazdelor de la Udinese încă din debut, după ce a marcat un gol de excepţie, unul dintre cele mai frumoase din acest început de an.

Tot în această etapă, rivala Inter s-a încurcat pe teren propriu, cu Crotone. Echipa antrenată de Walter Zenga a remizat pe "Giuseppe Meazza", scor 1-1. Adrian Stoian a intrat în ultimul sfert de oră. Ajunsă la trei meciuri consecutive fără înfrângere, Crotone şi-a asigurat un avans de trei puncte faţă de SPAL, prima echipă aflată pe loc retrogradabil.