Thriller de poveste în Premier League! Norwich - Liverpool, cel mai NEBUN meci al sezonului. Echipa lui Klopp a câştigat cu 5-4 în minutul 90+5, după ce a revenit de la 1-3

23 ian 2016 6059 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Primul meci al etapei a 23-a din Premier League a fost unul care va intra cu siguranţă în istoria fotbalului englez. Liverpool a câştigat pe terenul lui Norwich, scor 5-4, după un thriller plin de dramatism şi răsturnări spectaculoase de scor, decis în minutul 95 de un gol al lui Adam Lallana.

Pe Carrow Road, echipa lui Jurgen Klopp venea cu un scop clar: trei puncte care să o menţină aproape de locurile care duc în Champions League. Iar Liverpool a început bine, cu un gol marcat în minutul 18 de Roberto Firmino. Ce a urmat, însă, a fost un adevărat coşmar pentru managerul german şi elevii săi. Mbokani a egalat după doar 11 minute, după un gol superb, cu călcâiul, pentru ca până în minutul 54 gazdele să mai înscrie de două ori, prin Naismith şi Hoolahan. A fost prima răsturnare de scor dintr-un meci istoric pentru campionatul englez.

De la 3-1 la 4-3 şi două goluri în prelungirile meciului

Liverpool a răspuns imediat, prin căpitanul Henderson, care a înscris din pasa lui Firmino. Acelaşi mijlocaş ofensiv brazilian şi-a continuat forma de vis şi în minutul 63 a reuşit al doilea său gol, după un aassist primit de la Lallana, proaspăt introdus pe teren de Klopp. Era 3-3 după puţin peste o oră de joc, iar fanii se puteau declara deja mulţumiţi de un meci spectaculos, cu şase goluri. Doar că povestea meciului a luat o întorsătură dramatică pentru gazde, Milner marcând în minutul 75, după o eroare incredibilă a lui Martin.

Condusă cu 4-3 în minutul 75, după ce cu 20 de minute mai devreme avea un avantaj de două goluri, Norwich s-a aruncat în atac, iar rezultatele au venit în al doilea minut de prelungiri, când fundaşul Bassong a egalat cu un şut din afara careului. Nu a fost, însă, ultima reuşită a partidei. În al cincilea minut de prelungire, Lallana a înscris şi i-a adus lui Klopp o victorie nesperată.

În urma succesului, Liverpool a urcat pe locul al şaptelea în Premier League şi se află la cinci punct de poziţia a patra, ultima care asigură prezenţa în sezonul viitor al Ligii Campionilor.