Tătăruşanu, înger şi demon pentru formaţia lui Paulo Sousa în Fiorentina - Napoli 1-1. A greşit la golul lui Higuain, dar şi-a salvat echipa în alte trei situaţii clare de gol! Chiricheş, doar rezervă

1 mar 2016 4425 afişări Comentează şi tu Campionate Externe
  • Fiorentina, ocupanta locului patru în clasamentul din prima ligă italiană, a remizat, scor 1-1, în meciul jucat pe teren propriu, cu Napoli, în etapa a 27-a din Serie A.

Golurile au fost marcate de Marcos Alonso în minutul şase, respectiv Gonzalo Higuain, la faza imediat următoare, în minutul şapte. Ciprian Tătăruşanu, titularul postului de portar la Fiorentina şi naţionala României, a fost integralist şi s-a remarcat în repriza secundă când a reuşit două intervenţii salvatoare. Vlad Chiricheş, fundaşul venit de la Tottenham la Napoli, a fost rezervă neutilizată în echipa antrenată de Maurizio Sarri.

După acest rezultat de egalitate, Napoli rămâne pe locul doi al clasamentului, cu 58 de puncte, la trei în spatele liderului Juventus Torino, în timp ce Fiorentina acumulează 53 de puncte în 27 de etape şi urcă pe locul trei, fiind la egalitate cu AS Roma, despărţite doar de golaveraj.