Încă un meci al în care Florin Andone n-a marcat. Deportivo Alaves - Deportivo La Coruna 1-1, în Cupa Spaniei

11 ian 2017 1774 afişări Comentează şi tu Spania

Internaţionalul român Florin Andone, în vârstă de 23 de ani, a jucat 30 de minute în egalul formaţiei sale, Deportivo La Coruna, scor 1-1, cu Deportivo Alaves, în meciul retur al dublei manşe din optimile de finală ale Cupei Regelui Spaniei.

Golurile partidei au fost înscrise de către Edgar Mendez, în minutul 45, care a deschis scorul pentru Alaves, în timp ce pentru La Coruna a punctat Alejandro Arribas, în minutul 62. Theo Hernandez de la Alaves a fost eliminat în minutul 47, pentru cumul de cartonaşe galbene. În tur, cele două formaţii au remizat, pe terenul celor de la Deportivo La Coruna, scor 2-2.

Cu această apariţie, fostul golgheter al ligii secunde din Spania a ajuns la a 19-a partidă din acest sezon la formaţia antrenată de Gaizka Garitano. În acest timp, Andone a marcat de şase ori şi a oferit două pase decisive. Atacantul român a ajuns la Deportivo La Coruna în vara anului 2016, după ce a fost golgheterul ligii secunde din Spania, în schimbul a 4 milioane de euro.

Echipa trimisă în teren de către antrenorul Gaizka Garitano: Ruben - Juanfran, Arribas, Sidnei, Luisinho - Borges, Mosquera - Valle, Colak, Duran - Joselu. Pe parcursul partidei au mai fost folosiţi, în afara lui Florin Andone, brazilianul Guilherme şi Oscar Pinchi.