Guardiola, după Bayern - Mainz 1-2: "Nimeni nu a luat 4 titluri la rând în Bundesliga"

3 mar 2016 9043 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Antrenorul lui Bayern Munchen, Pep Guardiola, a declarat că nu este supărat după înfrângerea surprinzătoare cu Mainz, suferită pe teren propriu, scor 1-2, în etapa a 24-a din Bundesliga.

În faţa a 75.000 de spectatori veniţi pe Allianz Arena, Mainz a deschis scorul prin Jairo Samperio în minutul 26. Robben a egalat după pauză (64), însă Cordoba a adus victoria pentru echipa oaspete printr-un gol marcat cu patru minute înainte de final.

În urma celei de-a doua înfrângeri suferite în acest sezon, Bayern e în continuare lider, cu 62 de puncte, dar avansul faţă de Borussia Dortmund s-a micşorat la 5 puncte. Pe locul trei află Hertha, cu 42 de puncte.

"Am văzut limpede că nimic nu este uşor. Nicio echipă din Bundesliga nu a câştigat patru titluri de campioană la rând, iar echipa lui Dortmund este total diferită faţă de ultimele trei sezoane. Jocul nostru nu a fost bun, dar nu sunt supărat", a declarat Pep Guardiola.

Iată rezultatele înregistrate în etapa a 24-a din Bundesliga:

Hannover 96 - Wolfsburg 0-4 (Schurrle 36, 59, 62, Draxler 69)
Ingolstadt - FC Koln 1-1 (Hinterseer 36 - Modeste 72)
Bayern Munchen - Mainz 1-2 (Robben 64 - Samperio 26, Cordoba 86)
Schalke 04 - Hamburger SV 3-2 (Meyer 37, Huntelaar 66, Schopf 77 - N. Muller 4, Kacar 90+1)
Leverkusen - Werder 1-4 (Djilobodji 69 autogol - Bartels 5, Pizarro 55, 65 penalty, 83)
Monchengladbach - VfB Stuttgart 4-0 (T. Hazard 16, Raffael 60, Herrmann 68, Grosskreutz 90+1 autogol)
Hertha - Eintracht 2-0 (Weisser 63, S. Kalou 78)
Hoffenheim - Augsburg 2-1 (Volland 25, Uth 81 - Verhaegh 40 penalty)
Darmstadt - Dortmund 0-2 (Ramos 38, Durm 53)