Peste Mandanda, Areola sau Subasic! Tătăruşanu a fost numit de L'Equipe cel mai bun portar al etapei

21 aug 2017 4858 afişări Comentează şi tu Franța
  • Ciprian Tătăruşanu ţine capul de afiş în L'Equipe după etapa a treia! Publicaţia din "Hexagon" l-a desemnat pe internaţionalul român drept cel mai bun portar din etapa disputată în week-end.

În ziarul L'Equipe de astăzi au fost publicate notele portarilor în urma etapei a treia din Ligue 1. Tătăruşanu a primit nota 7 din partea jurnaliştilor francezi, cea mai mare din campionat! Podiumul a fost completat de Samassa (Troyes) şi Johnsson (Guingamp), ambii find notaţi cu 6,33. Nantes, echipa la care este legitimat Ciprian Tătăruşanu a câştigat sâmbătă în deplasare cu Troyes, scor 1-0. Formaţia pregătită de Claudio Ranieri a evoluat în zece oameni din minutul 34, după eliminarea lui Awaziem. Sala a marcat golul victoriei cu zece minute înainte de final.

Sursă Foto: Twitter FC Nantes

În etapa precedentă, portarul român a fost inclus în echipa ideală alcătuită de L'Equipe, după o prestaţie impresionantă în meciul cu Olympique Marseille. Nantes a bifat cu Troyes prima victorie din era Claudio Ranieri, după două înfrângeri cu Lille şi Marseille. Pentru Tătăruşanu a fost al doilea meci în care a apărat poarta echipei din vest.

2,5 milioane de euro a plătit Nantes pentru transferul lui Tătăruşanu de la Fiorentina. 4 milioane de euro este cota portarului conform transfermarkt.de.