E anul lor! Incredibil: Leicester s-a distanţat deşi a făcut doar egal cu WBA! City, umilită de Liverpool, Arsenal pierde acasă cu Swansea, iar Spurs se împiedică de West Ham

3 mar 2016 18306 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Marile surprize au continuat în Premier League şi în această etapă, una în care Leicester putea pierde locul de lider după 2-2 cu WBA. Tottenham avea şansa sa urce pe primul loc cu o victorie în deplasarea de la West Ham, în timp ce Arsenal şi Manchester city se puteau apropia de trupa lui Ranieri, după meciurile cu Swansea, respectiv Liverpool.

Nicuna nu a reuşit însă să câştige, ba chiar au pierdut astfel că Vardy & Compania au mai pus un punct între ei şi principalele urmăritoare.

Manchester City a fost umilită de Livepool pe Anfield, scor 0-3. Trupa lui Jurgen Klopp s-a răzbunat cu vârf şi îndesat pentru înfrângerea dureroasă suferită în urmă cu trei zile în finala Cupei Ligii, la penalty-uri, după 120 de minute de luptă. Lallana, Milner şi Firmino au marcat în poarta lui Joe Hart, fără vreo replică din partea "cetăţenilor" care au tras primul şut pe poarta lui Liverpool abia în minutl 90!

Tottenham a oferit probabil cea mai slabă prestaţie din acest sezon în faţa lui West Ham, iar echipa pe care Astra o elimina din preliminariile Europa League a mai "ucis" o echipă cu pretenţii, scor 1-0, singurul gol al partidei fiind marcat de Antonio, în minutul 7.

Arsenal părea să aibă cea mai uşoară misiune în această seară, tunarii primind vizita lui Swansea. Elevii lui Wenger au început meciul perfect cu un gol marcat de Campbell (15) şi păreau să se îndrepte spre un succes uşor. Însă Swansea a revenit pe tabelă prin Routledge (32), iar în repriza a doua a dat lovitura prin căpitanul Ashley Williams, care a făcut 2-1 şi a adus trei puncte extrem de importante pentru "lebede" în lupta pentru evitarea retrogradării.

Marea câştigătoare a rundei e Manchester United, care a trecut de Watford, scor 1-0, şi pe nesimţite a egalat-o pe City la număr de puncte şi s-a apropiat la doar 10 lungimi de liderul Leicester.