Dezastru pentru PSG. A condus cu 2-0 pe terenul lui Bastia, dar a pierdut lamentabil şi a rămas la trei puncte în spatele liderului Marseille

10 ian 2015 2242 afişări Comentează şi tu Campionate Externe
  • Meci nebun în Ligue 1, unde Bastia a revenit de la 0-2 pentru a se impune cu 4-2 în faţa campioanei en-titre, PSG

Pe locul al treilea al Ligue 1 înaintea etapei a 20-a din Ligue 1, Paris Saint Germain avea nevoie de o victorie în deplasarea de la Bastia, ocupanta penultimului loc, pentru a profita de pasul greşit al lui Olempyque Marseille, care  a pierdut vineri pe terenul lui Montpellier, scor 1-2.  Meciul a început bine pentru echipa antrenată de Laurent Blanc, parizienii conducând cu 2-0 încă din minutul 20, dar gazdele au revenit, au marcat de patru ori în 58 de minute şi au oferit una dintre cele mai mari neaşteptate întoarceri de scor din ultimii ani în campionatul Franţei.

Fără Lavezzi şi Cavani, suspendaţi de conducere pentru că au întârziat la reunirea lotului, dar cu Zlatan Ibrahimovic şi Lucas Moura pe teren, PSG a început meciul foarte bine şi a condus cu 2-0 după doar 20 de minute, prin golurile marcate de Moura şi Rabiot. Aflată înaintea etapei pe locul al 19-lea, cu 18 puncte adunate în primele 19 etape, Bastia a avut o revenire de senzaţie. Până la pauză, Boudebouz, din penalty, şi Modesto au restabilit egalitatea, iar în repriza secundă Palmieri a înscris de două ori în poarta apărată de Douchez şi a făcut posibilă una dintre cele mai surprinzătoare răsturnări de scor din istoria fotbalului din Hexagon.

În urma acestei înfrângeri neaşteptate, PSG, care cu o victorie ar fi devenit lider, rămâne pe locul trei al clasamentului, cu 38 de puncte, trei mai puţin decât liderul Marseille şi poate termina etapa pe locul al patrulea, dacă Saint Ettienne se impune în deplasarea de la Reims.