Debut perfect pentru Mourinho şi United în Premier League! Lukaku şi Pogba au spulberat-o pe West Ham

Duminică, 20:06 5576 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Manchester United a plecat ca din puşcă în noul sezon de Premier League, a spulberat-o pe West Ham pe Old Trafford, scor 4-0, şi a devenit primul lider din campionatul Angliei.

Meciul cu West Ham, din prima etapă, a fost primul pe care noile achiziţii Nemanja Matic şi Romelu Lukaku l-au jucat pe Old Trafford din postura de fotbalişti ai lui United, iar belgianul nu a dezamăgit. Lukaku a marcat pentru 1-0 în minutul 33, după o pasă a lui Rashford şi o finalizare simplă, apoi a făcut dubla, în minutul 53, din asistul armeanului Mkhitaryan. Cu o echipă care-i conţine, printre alţii, pe Joe Hart, Pablo Zabaleta şi Chicharito, West Ham nu a găsit răspunsul pentru jocul foarte bun al formaţiei lui Mourinho, iar United a avut timp să facă şi scor. Introdus pe teren în minutul 80, francezul Martial a marcat pentru 3-0, apoi i-a oferit lui Pogba pasa din care francezul a închis tabela, în minutul 90, la 4-0.

United devine, astfel, primul lider din noul sezon de Premier League, depăşindu-le la golaveraj pe Huddersfield, Manchester City şi Tottenham.