Club Brugge – Anderlecht 1-1. Rotariu a fost înlocuit după o oră de joc. Chipciu a ieșit în prelungirile jocului. Stanciu a rămas pe bancă până la final. Tielemans a ratat o lovitură de pedeapsă pentru oaspeți

Club Brugge - Anderlecht 1-1. Rotariu a fost înlocuit după o oră de joc. Chipciu a ieșit în prelungirile jocului. Stanciu a rămas pe bancă până la final. Tielemans a ratat o lovitură de pedeapsă pentru oaspeți

Club Brugge – Anderlecht 1-1 (Vormer 36 /Hanni 9)

• Club Brugge: Horvath – Palacios, Engelss, Denswil, Touba – Claudemir, Vormer, Vanakens – Rotariu, Vossen, Izquierdo
  • Anderlecht: Boeckxx – Appiahs, Spajic, Mbodjs, Obradovic – Dendoncker, Tielemans, Acheampongs – Chipcius, Thelin, Hanni

20:50 Final de meci pe stadionul Jan Breydel! Anderlecht rămâne la un pas de titlu după egalul din această seară.

20:43 Au mai rămas cinci minute din timpul regulamentar. Gazdele au nevoie de un gol în acest final de joc pentru a mai putea spera la câștigarea campionatului.

20:24 Tielemans a ratat o lovitură de pedeapsă pentru Anderlecht! Putea fi un moment decisiv în lupta pentru titlu, dar Horvath își menține echipa în cursa pentru câștigarea trofeului.

20:20 Au mai rămas 30 de minute până la finalul partidei de la Brugge. Rotariu a fost schimbat Limbombe. Chipciu e singurul român aflat în continuare pe teren.

19:48 Pauză la Brugge, egalitate după primele 45 de minute! Anderlecht rămâne favorită la titlu la acest scor.

19:37 GOOOL Club Brugge! Gazdele au egalat prin căpitanul Vormer, tot în urma unei lovituri libere. Mijlocașul celor de la Brugge a trimis peste zid, fără șansă pentru Boeckxx.

19:10 GOOOL Anderlecht! Hanni a executat pe sub zid o lovitură liberă din apropierea careului advers, în stilul lui Ronaldiinho pe vremea când juca la Barcelona. 1-0 pentru oaspeți, iar Stanciu și Chipciu sunt la un pas de câștigarea titlul în acest moment.

19:00 A început derby-ul pentru titlu în Belgia!

18:30 Suporterii gazdelor au pregătit o coregrafie pentru derby-ul din această seară.

Club Brugge va primi vizita celor de la Anderlecht în epilogul etapei a opta din play-off-ul belgian. Formația pentru care evoluează Stanciu și Chipciu are un avans de patru puncte în acest moment, cu trei etape înainte de final, astfel că o eventuală victorie a gazdelor ar relansa campionatul. Brugge nu a mai punctat de două meciuri contra echipei din Bruxelles, și pierzând în turul play-off-ului cu 2-0 pe „Constant Vanden Stock”. Chiar și așa, gruparea antrenată de Michel Preud’homme a câștigat ultimele două derby-uri disputate pe teren propriu, cu 4-0 respectiv 2-1.