City şi Everton, egal cu doi eliminaţi în ultimul meci al etapei în Premier League. Rooney a atins o bornă impresionantă

22 aug 2017 2707 afişări Comentează şi tu Campionate Externe

Formaţiile Manchester City şi Everton au remizat, luni, scor 1-1, pe Etihad Stadium, în etapa a doua din noul sezon al campionatul Angliei.

Wayne Rooney a deschis scorul pentru Everton, în timp ce Raheem Sterling a adus egalarea pentru Manchester City, în minutul 82. Golul reuşit de Rooney a fost unul special pentru fostul atacant de la United, care a ajuns la 200 de reuşite în Premier League.

Fiecare echipă a terminat meciul cu un om mai puţin, după ce Kyle Walker, în minutul 44, şi Morgan Schneiderlin, în minutul 88, au fost trimişi mai repede la vestiare pentru cumul de cartonaşe galbene. În urma acestui rezultat, ambele formaţii au acumulat câte patru puncte şi se află pe locul cinci, respectiv opt, despărţite doar de golaveraj.

Echipele de start:

• Manchester City: Ederson - Kompany, Stones (Danilo 65'), Otamendi - Fernandinho - Walker, De Bruyne, Silva, Sane (B. Silva 69') - Aguero, Gabriel Jesus (Sterling 46'). Antrenor: Josep Guardiola.
  • Everton: Pickford - Keane, Williams (Klaasen 61'), Jagielka - Holgate, Davies (Sigurdsson 61'), Gueye, Schneiderlin, Baines - Calvert-Lewin, Rooney (Besic 90'). Antrenor: Ronad Koeman.