Victorie cu stil la Miami: Halep a trecut în două seturi de Kasatkina! Urmează o adversară surpriză în turul 3

25 mar 2016 30926 afişări Comentează şi tu Tenis
Victorie cu stil la Miami: Halep a trecut în două seturi de Kasatkina! Urmează o adversară surpriză în turul 3 19 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7966/15145812/1/h2h.jpg
  • Simona Halep (România, 5 WTA) a învins-o vineri dimineaţă pe Daria Kasatkina (Rusia, 36 WTA), scor 6-3, 7-5, şi s-a calificat în turul trei al turneului de la Miami, dotat cu premii de peste 6 milioane de dolari.
  • Simona o va înfrunta în faza următoare pe Julia Goerges (Germania, 66 WTA). Nemţoaica a eliminat un cap de serie în turul doi: 3-6, 6-1, 6-4 cu Samantha Stosur (Australia, favorită 26).

Simona Halep a întâlnit la Miami o jucătoare care venea cu supranumele de "Noua Şarapova": semifinală la Sankt Petersburg şi sfert de finală la Indian Wells, ambele rezultate obţinute la numai 18 ani de către Daria Kasatkina. Favorita 5 nu a fost însă impresionată de palmaresul adversarei, expediind-o acasă într-o oră şi 25 de minute, scor 6-3, 7-5.

Simona a început fulgerător meciul, câştigând primele 10 puncte

Halep a câştigat meciul din turul doi al turneului de categorie Premier Mandatory în două seturi disputate, dar adjudecate în stil de mare campioană. Simona nu a fost condusă în niciun moment de tânăra rusoaică, apăsând de fiecare dată pedala de acceleraţie cu un rever fulgerător.

Halep a dorit să-i arate Kasatkinei cine este şefa pe centralul din Miami, iar începutul de meci a fost năucitor: 10 puncte consecutive câştigate de constănţeancă, iar tabela arăta 2-0 şi 30-0. Rusoaica şi-a regăsit busola şi a egalat la 2, însă Halep a ridicat din nou nivelul, anihilându-i serviciul adversarei fără probleme. Un break reuşit la 4-3, consolidat rapid, şi un altul la 5-3, au făcut ca setul inaugural să meargă în dreptul jucătoarei mai precise.

A închis meciul cu un break alb

Simona a continuat să-şi ţină adversara la distanţă şi a defilat în setul secund, până la 5-2. Daria a reuşit cumva să revină spectaculos şi a egalat la 5, moment în care Halep s-a enervat într-un mod pozitiv. Era ora 21:30 la Miami, iar Simona şi-a spus că cei mici trebuie să meargă la somn: un singur punct a mai câştigat puştoaica de 18 ani în următoarele două game-uri. Jucătoarea antrenată de Darren Cahill a forţat şi a închis printr-un break la 0 un meci în care a făcut 24 de lovituri direct câştigătoare şi 33 de greşeli neforţate (10-41 în dreptul Dariei Kasatkina).

.@Simona_Halep celebrates her straight sets win over Kasatkina #MiamiOpen (OSports) pic.twitter.com/hDTCUk9t85

Simona Halep va reveni în noaptea de sâmbătă spre duminică pe terenul de la Miami, duelându-se cu Julia Goerges (Germania, 66 WTA) pentru un loc în optimile de finală. Simona a mai jucat două meciuri în compania Juliei până acum, scorul general fiind de 1-1. Nemţoaica s-a impus la Paris 2009, în calificări, cu scorul de 6-4, 2-6, 6-3, iar românca a triumfat la Madrid 2014, în primul tur, scor 6-2, 6-0.

UPDATE 03:20 Victorie pentru Simona Halep, scor 6-3, 7-5!!! Favorita numărul 5 s-a redresat după revenirea neaşteptată a adversarei, închizând setul secund în stil de mare jucătoare, cu un break alb! Partida a durat o oră şi 25 de minute, Simona aflându-se în permanenţă la conducerea scorului.

UPDATE 03:18 Halep îşi recapătă concentrarea şi vine din nou în faţă, scor 6-3, 6-5! Kasatkina serveşte pentru a treia oară cu scopul de a rămâne în turneu.

UPDATE 03:15 De necrezut! Kasatkina egalează la 5 printr-o serie de trei game-uri consecutive. Halep a avut 30-0 şi s-a aflat la două puncte de meci, însă rusoaica recuperează cu serviciul, câştigând 9 din ultimele 11 schimburi!

UPDATE 03:10 Ce moment şi-a ales Simona să îşi cedeze serviciul! Deşi nu reuşise niciun break în setul secund, Kasatkina loveşte mingea ca şi cum nu mai are nimic de pierdut şi rămâne în turneu, scor 6-3, 5-4!

UPDATE 03:05 Kasatkina face 3-5 şi o obligă pe Halep să servească pentru a obţine calificarea în turul trei. Simona pare hotărâtă să închidă meciul aici.

UPDATE 03:00 Halep continuă să fie invincibilă pe propriul serviciu în setul secund: 6-3, 5-2! Kasatkina serveşte pentru a rămâne în meci!

UPDATE 02:55 Kasatkina îşi cheamă antrenorul rus pe teren, iar acesta îşi motivează tânăra elevă. Rusoaica salvează două mingi de dublu break şi vine la 2-4!

UPDATE 02:50 Halep îşi trece în cont un nou game alb, al treilea la 0 de astăzi, şi se distanţează la un scor confortabil, 6-3, 4-1! Jucătoarea antrenată de Darren Cahill priveşte mulţumită către loja ei!

UPDATE 02:45 Break imens câştigat de Simona Halep, scor 6-3, 3-1! Reverul campioanei nostre face din nou diferenţa la minge de break, iar Simona se desprinde pentru prima oară în manşa secundă!

UPDATE 02:33 Halep - Kasatkina 6-3, 2-1! Setul secund nu seamănă deloc cu primul: trei game-uri fără break, iar Simona rămâne în faţă, scor 2-1! Ultimul game a avut o desfăşurare neobişnuită: Halep a condus cu 40-0, Kasatkina a egalat, pentru ca românca să îşi recapete agresivitatea şi să revină cu două puncte la rând.

UPDATE 02:27 SET Simona Halep, scor 6-3, după 32 de minute de joc! Daria Kasatkina şi-a făcut serviciul o singură dată în prima manşă, la scorul de 1-2, fiind scoasă din minţi de retururile rapide ale româncei! Semifinalista en-titre îşi cheamă antrenorul, pe Darren Cahill, pentru a-i solicita sfaturile în pauza dintre seturi.

UPDATE 02:24 După trei break-uri, Simona sparge gheaţa şi îşi câştigă serviciul, scor 5-3! Nu trece mult, iar favorita 5 îşi creează şi primele mingi de set!

UPDATE 02:18 Halep - Kasatkina 4-3! Simona reuşeşte al treilea break astăzi, rusoaica având reale probleme în a-şi face serviciul în faţa constănţencei.

UPDATE 02:12 Kasatkina a egalat la 2, însă Halep o pune la punct imediat, cu un nou break, scor 3-2! Numărul 5 WTA a reuşit şi cel mai spectaculos punct al meciului, la 30-0, cu un rever din alergare de toată frumuseaţea.

UPDATE 02:05 După două game-uri albe ale Simonei, puştoaica de 18 ani prinde curaj şi face 1-2! Halep a condus cu 30-0 pe servicul advers, însă forehandul a trădat-o la ultimele două puncte.

UPDATE 01:58 Break alb obţinut de Simona în startul meciului: 1-0! Halep loveşte lung, iar Kasatkina greşeşte forţată de agresivitatea româncei.

UPDATE 01:50 Halep şi Kasatkina au încheiat încălzirea, iar primul game va începe cu Simona la primire. Sportiva noastră are un echipament nou, extrem de interesant, care propune mai multe culori vii. Sperăm că aşa va arăta şi jocul Simonei în această noapte!

UPDATE 01:40 Meciul Halep - Kasatkina întârzie din cauză că spectatorii aflaţi pe arena centrală trebuie să părăsească tribunele, pentru a le lăsa loc celor care şi-au cumpărat bilete pentru sesiunea de seară. În acelaşi timp, pe un teren secundar de la Miami, care în acest moment seamănă cu Stadionul Giuleşti în 2001, s-a produs o pană de curent, lăsându-i în beznă pe Delbonis şi Ymer.

UPDATE 01:25 Serenei Williams îi trece glonţul pe la ureche, dar americanca scapă cu bine de turul secund şi închide meciul cu Cristina McHale, scor 6-3, 5-7, 6-2! Urmează Simona Halep - Daria Kasatkina pe terenul central de la Miami!

UPDATE 01:20 Remember | Să dăm timpul înapoi cu un an şi să ne amintim unde se aflau cele două jucătoare la acea vreme. Daria Kasatkina era o anonimă aflată pe locul 260 WTA şi juca în calificări la BRD Bucharest Open, acolo unde se duela cu o altă româncă, Cristina Ene (locul 485 WTA). Rusoaica se impunea cu 6-1, 6-2. De partea cealaltă, Simona Halep era în prim-planul tenisului mondial, câştigând turneul Premier Mandatory de la Indian Wells (2-6, 7-5, 6-4 în finală cu Jelena Jankovic).

UPDATE 01:10 Simona şi-a aflat adversara care ar urma în turul trei! În caz că trece de Kasatkina, românca va da peste Julia Goerges (Germania, 66 WTA).Nemţoaica a produs surpriza în meciul cu Sam Stosur (Australia, 27 WTA): 3-6, 6-1, 6-4! Serena a făcut break-ul între timp şi conduce cu 6-3, 5-7, 3-2.

UPDATE 00:55 Salut! Începem live blogul cu o ştire bombă de la Miami: Serena Williams (favorită 1) a pierdut setul secund în faţa Cristinei McHale (56 WTA), scor 6-3, 5-7, iar liderul mondial va trebui să tranşeze meciul în decisiv pentru a nu suferi o eliminare ruşinoasă. Serena a condus cu 6-3 şi 5-3 în actul doi! Eu sunt Alex Tăcină şi vă voi ţine la curent cu evenimentele importante de la turneul american.

Simona îşi începe aventura la Miami, turneu de categorie Premier Mandatory, cu un meci deloc uşor. Constănţeanca o înfruntă în noaptea de joi spre vineri pe rusoaica Daria Kasatkina, una dintre cele mai talentate tinere jucătoare din circuit. În vârstă de 18 ani, Kasatkina încearcă să obţină a doua victorie a carierei în faţa unei jucătoare din Top 10 WTA, după ce a mai eliminat-o pe Venus Williams (7 WTA la acea vreme) în primul tur de la Auckland 2016, scor 6-7, 6-3, 6-3.

Daria se mai poate lăuda cu două rezultate notabile în acest sezon (semifinale la Sankt Petersburg şi sfert de finală la Indian Wells), dar pe rusoaică o aşteapă o "tornadă" de cealaltă parte a fileului din Miami. Halep are de apărat semifinala din 2015 şi se află într-o revenire de formă confirmată de sfertul de finală reuşit săptămâna trecută la Indian Wells (4-6, 3-6 cu Serena Williams).

Simona are de-a face cu o puştoaică ce joacă fără frică pe teren, fiind la fel de dezinhibată şi în faţa jurnaliştilor. Într-un interviu acordat site-ului tennis.com, Daria nu şi-a menajat deloc adversarele din circuitul WTA. Pe lângă faptul că preferă meciurile din ATP,  în dauna partidelor feminine, Kasatkina mai spune că nu este inspirată de nicio altă tenismenă: "Nu m-a impresionat nicio campioană din WTA până acum, pentru că nici nu le urmăresc cu atenţie", a fost declaraţia neobişnută a rusoaicei.

Primul meci direct pe care Halep şi Kasatkina îl vor disputa în circuit va avea loc pe centralul de la Miami şi va fi transmis de Dolce Sport şi LIVE BLOG pe www. prosport.ro. Câştigătoarea va obţine 36.000 de dolari, 65 de puncte WTA, iar în faza următoare se va confrunta cu Samantha Stosur (Australia, 27 WTA) sau Julia Goerges (Germania, 66 WTA).