Un start mai clar, nici că se putea: Djokovic şi-a zdrobit primul adversar din 2016 în 51 de minute!

4 ian 2016 3236 afişări Comentează şi tu Tenis
Un start mai clar, nici că se putea: Djokovic şi-a zdrobit primul adversar din 2016 în 51 de minute! 3 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7966/14954614/1/djokovic.png

I-a lipsit tenisul, dar nu a avut chef să stea deloc pe teren. Novak Djokovic începe anul 2016, la turneul de 500 de puncte de la Doha, aşa cum a mers în întreg sezonul 2015: ca un tăvălug care calcă totul în picioare. Primul adversar scos de tragerea la sorţi în calea liderului mondial în acest sezon, rebelul din Germania Dustin Brown (118 ATP), nu a rezistat pe teren decât 51 de minute!

Djokovic a alergat, a căzut, s-a julit, dar goana sa nu a încetat niciun moment. Şi-a pierdut o dată serviciul, dintr-o neatenţie, dar a pus lucrurile la punct cu cinci game-uri câştigate la retur, pentru un 6-2, 6-2 foarte concludent.

La tradiţionalul autograf pe cameră din final de meci, Djokovic a scris "Mi-a lipsit", adăugând o minge de tenis, spre deliciul telespectatorilor. Sârbul urmăreşte câştigarea celui de-al 60-lea titlu al carierei în startul acestui sezon.

Totuşi, Djokovic nu a fost cea mai rapidă victorie a zilei la Doha: favoritul şapte al competiţiei, Jeremy Chardy l-a terminat şi mai rapid, în 46 de minute, pe jucătorul din Qatar, Mubarak Shannan Zayid - numărul 1512 ATP!

În optimi, Djokovic va juca împotriva învingătorului din duelul Fernando Verdasco - Malek Jaziri. Rafael Nadal este al doilea favorit al turneului de la Doha.