Tecău şi Rojer s-au calificat în sferturi la Australian Open! Horia are culoar favorabil după eşecul fraţilor Bryan

25 ian 2016 3475 afişări Comentează şi tu Tenis

Horia Tecău (România) şi Jean-Julien Rojer (Olanda) au acces luni dimineaţă în sferturile turneului de Grand Slam de la Australian Open, învingând în minimum de seturi echipa italiană formată din Andreas Seppi şi Marco Cecchinato. Chiar dacă scorul celor două manşe a fost strâns, 7-6(0), 6-3, Horia şi Julien, favoriţi numărul 1 la Melbourne, s-au aflat în permanenţă în control. Perechea româno-olandeză nu şi-a cedat serviciul într-o oră şi 28 de minute, atât cât a durat partida, în timp ce italienii au clacat pe propriul serviciu o singură dată, la 3-4 în actul doi.

Jucătorii de dublu ai momentului în ATP au obţinut o victorie logică, iar următorul meci pare cel puţin la fel de accesibil. Tecău şi Rojer se vor duela în sferturi cu alţi doi outsideri, francezii Adrian Mannarino şi Lucas Pouille, care au trecutut în optimi de cuplul Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (Columbia), scor 6-3, 7-6(6). Totodată, echipa româno-olandeză a devenit mare favorită la câştigarea trofeului după ultimele rezultate înscrise pe tabloul principal. Toţi ceilalţi capi de serie din Top 5 au părăsit turneul, inclusiv titrata echipă a gemenilor Bob şi Mike Bryan. Americanii au pierdut luni contra lui Raven Klaasen (Africa de Sud) şi Rajeev Ram (SUA), scor 3-6, 6-3, 6-4.

Cea mai periculoasă echipă de dublu rămasă în concurs este cea formată din Jamie Murray (Marea Britanie) şi Bruno Soares (Brazilia), capi de serie numărul 7. Duelul dintre Tecău/Rojer şi Murray/Soares poate avea loc în semifinalele competiţiei, dacă Murray şi Soares trec de Klaasen/Ram, iar Tecău şi Rojer înving perechea Mannarino/Pouille.