Start fals de sezon pentru Andreea Mitu: a fost eliminată şi din primul tur al unui turneu ITF din Franţa. Românca, fără victorie la simplu în 2016

27 ian 2016 1255 afişări Comentează şi tu Tenis

Andreea Mitu (locul 96 WTA), componentă a echipei de FED Cup a României, a fost eliminată, miercuri, de An-Sophie Mestach (locul 163 WTA) în primul tur al turneului din Franţa, de la Andrezieux-Boutheon, informează site-ul ofical al competiţiei.

Andreea Mitu, favorită 1, a fost eliminată de An-Sophie Mestach, favorită 10, în două seturi, cu scorul 6-2, 6-4, în prima manşă a turneului ITF din Franţa, de la Andrezieux-Boutheon, dotat cu premii totale în valoare de 50.000 de dolari.

Mitu a fost eliminată în runda inaugurală şi la primul Grand Slam al anului, la Australian Open, de Julia Goerges (Germania), locul 45 WTA, în două seturi, cu scorul 6-3, 6-4, după o oră şi 13 minute de joc.