Simona Halep şi-a aflat prima adversară de la Doha. Când se va disputa meciul

12 feb 2018 10990 afişări Comentează şi tu Tenis

Jucătoarea rusă Ekaterina Makarova, locul 36 WTA, va fi adversara Simonei Halep, a doua favorită şi numărul 2 mondial, în turul secund al turneului de la Doha (Qatar), competiţie de categorie Premier 5, dotată cu premii în valoare de 2,6 milioane de dolari.

Makarova a învins-o, luni, în runda inaugurală, pe chinezoaica Shuai Zhang, locul 34 WTA, cu scorul de 7-5, 6-0, într-o oră şi 15 minute de joc. Makarova o va întâlni, într-o partidă programată miercuri, pe Simona Halep, cap de serie numărul 2, care nu a fost nevoită să joace în primul tur.

Va fi cea de-a şasea întâlnire dintre Makarova (29 de ani) şi Halep (26 de ani). Bilanţul meciurilor directe este în favoarea Simonei, cu trei victorii obţinute în precedentele cinci partide.

Fostul lider mondial s-a impus în faţa rusoaicei la New Heaven 2013 şi Dubai 2015, de fiecare dată în sferturi de finală, precum şi în turul trei la Indian Wells 2016. Simona a pierdut în faţa Ekaterinei Makarova în sferturile de finală ale turneului de la Australian Open 2015 şi, tot în sferturi, la ediţia de anul trecut de la Washington Open, atunci când românca a abandonat în setul decisiv.