10 iul 2018 1834 afişări Comentează şi tu Tenis
Set pierdut, nicio problemă! Serena Williams a rezolvat frumoasa ecuaţie propusă de Camila Giorgi. Cronica unui meci în care americanca a apăsat acceleraţia spre semifinale şi Top 50 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7966/17350867/1/jt.jpg

Serena Williams a obţinut, marţi, victoria cu numărul 35 în sferturile de finală în turneele de Mare Şlem, semnând o revenire de excepţie în faţa italiencei Camila Giorgi, autoarea unui prim set aproape de perfecţiune. Pentru a 11-a oară în carieră, americanca va juca în semifinalele de la Wimbledon, după un 3-6, 6-3, 6-4 intens în faţa frumoasei Camila Giorgi (52 WTA).

Americanca se reîntâlneşte în careul de aşi de la Wimbledon 2018 cu nemţoaica Julia Goerges, pe care parcă tocmai a învins-o, mai ieri, la Roland Garros 2018, cu un destul de clar 6-3, 6-4. Julia nu a învins-o niciodată, din trei încercări, pe Serena, însă acum intră pe teritoriu complet necunoscut, fiind în premieră în semifinalele unui turneu de Mare Şlem. Aflată în cursa pentru un al optulea trofeu la Londra, Serena Williams şi-a asigurat deja, prin calificarea în semifinale, revenirea în buza top 50, până pe un virtual loc 51 în clasamentul WTA în timp real.

Superba Camila i-a smuls Serenei un set!

Şocul zilei de marţi a venit pe Central. Serena Williams a pierdut un prim set început cu winner şi minge de break pe lansarea lui Giorgi, un set în care a greşit neforţat doar de două ori şi în care a câştigat la zero trei ture de serviciu.

Camila Giorgi a reuşit însă o manşă perfectă: a salvat minge de break cu lovitură câştigătoare şi s-a îndepărtat apoi de pericol cu super-servicii (în ciuda alurii longiline, italianca este capabilă să dea extrem de tare, reuşind la această ediţie de Wimbledon al doilea cel mai rapid serviciu). Apoi, în game-ul şase, Camila Giorgi a profitat de o jumătate de şansă oferită de Serena. Şi a luat break. La fel de impresionant a fost şi modul agresiv-nebunesc în care a salvat trei mingi de rebreak ale puternicei Serena, cu servicii tari, lovituri pe măsură şi atacuri ferme la fileu. Trecută de game-ul şapte, Giorgi a închis primul set, cu tură pe lansare la 15, după 35 de minute de joc.

A fost, per total, primul set cedat de Serena Williams la Wimbledon 2018.

Stelara Serena

Meciul a reuşit să anime tribuna, împărţită între Regina absolută a Wimbledonului şi frumoasa italiancă.

Citeşte şi: Revenire surprinzătoare în tribune, la meciul Serenei din sferturile Wimbledon 2018 | FOTO

Sub privirile lui Drake (fostul său iubit) şi Justin Timberlake, Serena Williams a fost aproape de a rata startul setului doi, greşeli consecutive ducând-o în avantaj pe Giorgi, 30-0 contra serviciului. Contre tari, spectaculoase - şi Serena învingătoare. Tribuna a tresărit, a murmurat, a sărbătorit alături de Serena. Trecută de pericol, americanca a apăsat la retur şi, cu execuţii perfecte, a câştigat primul break în meci. De la 3-1, Williams a început defilarea, încurajându-se zgomotos după fiecare reuşită.

Serena Williams a împins partida în decisiv, după un set închis cu scor în oglindă faţă de primul - 6-3, în 36 minute.

Setarea perfectă

Septupla campioană de la All England Club a continuat spectacolul, ridicând şi mai mult nivelul de joc. Cu un forehand încins şi perfect calibrat, Serena a luat la ţintă dreapta adversă şi a făcut şvaiţer defensiva italiencei. Break-ul a venit la zero în game-ul trei al decisivului, lăsând-o pe americancă într-o poză ca de final de turneu şi trofeu, cu ambii pumni încleştaţi.

Giorgi, care în primul set avusese două lovituri câştigătoare în plus faţă de Serena, s-a văzut depăşită şi la acest capitol de americancă în drum spre jumătatea setului doi (20-19 pentru Williams la 4-2 în setul 3). Şi până la final, a rămas frumoasa vioară a doua.

Serena Williams a pus capăt partidei într-o oră şi 42 de minute, scor 3-6, 6-3, 6-4. Cu doar 9 greşeli neforţate - 14 pentru Camila Giorgi. Americanca a reuşit 24 de lovituri câştigătoare şi 7 aşi. Giorgi - 20 winners, 6 aşi.