Săptămână dură. După Simona Halep, şi Irina Begu abandonează la Shenzhen - Niculescu, eliminată. Alexandra Dulgheru ţine steagul sus, în sferturile de la Auckland

6 ian 2016 2363 afişări Comentează şi tu Tenis

Alexandra Dulgheru (69 WTA) este singura jucătoare tricoloră rămasă în cursă în săptămâna de debut a sezonului 2016. Sportiva antrenată de Gonzalo Lopez a trecut la turneul de la Auckland testul de miercuri dimineaţă, în faţa favoritei gazdelor, Marina Erakovic, câştigând duelul din optimi, 7-6(4), 6-3, după o oră şi 46 de minute de joc.

Alexandra ar fi putut câştiga mai categoric primul set, după ce a rupt ritmul în game-ul al şaptelea, convertind a doua sa minge de break a partidei. Nu a reuşit însă să îşi consolideze break-ul, iar deznodământul s-a mutat în tie-break, acolo unde iniţiativa i-a aparţinut tot timpul. Erakovic (135 WTA) a început cu break manşa a doua, însă a fost rândul Alexandrei Dulgheru să îi refuze desprinderea, românca egalând rapid la unu. La 4-3, "Piti" a accelerat din nou şi a făcut break-ul decisiv, înainte de a închide meciul cu game la zero pe serviciu.

Îmbucurător faptul că Alex Dulgheru începe bine în 2016. Pumnii strânşi să rămână sănătoasă. Într-o zi bună, este periculoasă pe orice suprafaţă”, a comentat vizibil impresionat Chris Goldsmith, unul dintre cei mai cunoscuţi jurnaişti specializaţi pe tenis.

Pe Alexandra o aşteaptă un duel extrem de complicat în sferturi, împotriva danezei Caroline Wozniacki (17 WTA), a treia favorită a tabloului de la Auckland. Primii doi capi de serie au părăsit însă întrecerea, astfel încât fostul lider mondial este acum jucătoarea cu cel mai bun clasament din cursa pentru trofeu. Meciul este programat joi, de la 07:30 (ora României).

Wozniacki a trecut lejer în optimi de americanca de 23 de ani, Christina McHale, cedând doar două game-uri într-un meci de 71 de minute. Daneza a câştigat la foc automat primele 11 game-uri ale meciului, dar s-a bâlbâit puţin la final, după ce a ratat prima minge de meci la retur, pentru un dublu 6-0. “Caro” a ratat alte trei mingi de meci pe propriul serviciu, înainte de a câştiga pentru a şasea oară pe serviciul americancei şi a pune punct meciului, scor 6-0, 6-2.

3-0 este bilanţul întâlnirilor directe Wozniacki - Dulgheru. Alexandra a fost aproape de o victorie importantă în faţa danezei, anul trecut, în finala turneului de la Kuala Lumpur, însă după un prim set adjudecat cu 6-4, resursele fizice ale tricolorei s-au terminat, mai ales în condiţiile în care “Piti” venea după o semifinală cu tiebreak în setul decisiv. Caroline Wozniacki a câştigat următoarele două seturi la 2 şi la 1.

Shenzhen, fără românce din optimi

România nu păstrează coroana de la Shenzhen, câştigată în 2015 de Simona Halep.

Irina Begu nu a rezistat pe teren decât 90 de minute în duelul cu Anna-Lena Friedsam. Nemţoaica aflată cu 64 de poziţii mai jos în clasamentul WTA se afla la conducerea meciului, 7-5, 3-2, atunci când favorita a treia a decis să renunţe la ultimele game-uri. Begu şi-a pierdut dramatic serviciul în final de prim set: niciuna dintre jucătoare nu a ajuns la minge de break în primele zece game-uri, iar Irina a avut prima oportunitate la retur, anulată clar de germană, care s-a dus la 6-5. Şansa ratată de Begu s-a răzbunat imediat, Friedsam agăţându-se de serviciul Irinei şi adjudecându-şi setul, la a treia minge de break. Jocul Irinei a scârţâit per total. Setul secund a debutat cu schimb de break-uri, iar pentru a egala la 2, Irina a luptat aprig, câştigând un game de 16 puncte.

Monica Niculescu (39 WTA), favorită patru la Shenzhen, nu a avut nici ea o zi bună: Timea Babos (Ungaria, 70 WTA) i-a barat drumul spre tabloul de opt, impunându-se cu scorul 6-1, 6-4. Niculescu a fost aproape de a furniza o nouă revenire, după un prim set cu şapte game-uri de 43 de minute, anulând două desprinderi cu break ale Timeei, 1-0 şi 2-1 în manşa a doua. Momentul crucial al setului a venit în game-ul şase, atunci când sportiva pregătită de Călin Ciorbagiu nu a reuşit să convertească nici una dintre cele trei mingi de break, într-un game cu 20 de puncte. Babos a câştigat la retur în game-ul imediat următor şi a scăpat în câştigătoare.

• Simona Halep ar fi trebuit să înceapă sezonul 2016, miercuri, la Brisbane, împotriva Victoriei Azarenka, dar a doua jucătoare a lumii a abandonat din cauza reapariţiei durerilor la tenonul ahilian.