N-a avut ce să-i facă! Simona Halep a avut ”sclipiri” cu Serena în ”sferturile” turneului de la Indian Wells, dar liderul mondial a făcut şi de această dată diferenţa cu jocul în forţă

17 mar 2016 34292 afişări Comentează şi tu Tenis

Simona Halep nu-şi va putea apăra trofeul la Indian Wells, câştigat anul trecut, după ce a pierdut cu Serena Williams în sferturile de finală, scor 6-4, 6-3. Scorul general al partidelor directe a devenit astfel 7-1 pentru liderul mondial.

Reprezentanta României a avut câteva sclipiri în acest joc, dar Serena Williams nu prea i-a oferit ocazia să-şi facă jocul, să atace. Liderul WTA şi-a impus jocul în forţă, atât cu serviciul, cât şi la retur, încercând şi reuşind în cea mai mare parte să o ţină pe Simona departe de linia de fund. Simona nu prea a reuşit să urce la fileu, dar a pus-o în dificultate pe Williams de câteva ori pe contre-pied, cu loviturile de forehand. Adversa a fost însă cea care a dictat ritmul de joc.

În fiecare set, diferenţa a fost făcută de un break, Serena impunându-se la acest capitol cu 4-2. Reprezentanta Statelor Unite continuă cursă pentru câştigarea titlului cu un meci în compania polonezei Agnieszka Radwanska. La sfârşitul meciului, ea a avut şi o declaraţie de încurajare pentru Simona: ”Este o jucătoare foarte periculoasă, are cam tot ce trebuie pentru a deveni cea mai bună din lume”.

EVOLUŢIA SCORULUI

Serena Williams a închis meciul cu un as, astfel că s-a impus în 2 seturi, cu 6-4, 6-3.

Halep reuşeşte un game la zero, pe o relaxare a Serenei, 5-3. Williams urmează însă la serviciu.

Serena Willima se desprinde din nou, 5-2! Sperăm noi să nu fie şi decisivă această desprindere, deşi Williams pare foarte sigură pe jocul ei, în timp ce Halep a fost în scădere de nivel în ultimele minute: 5-2

Halep este încordată şi face prima greşeală majoră în setul secund, dublă greşeală la minge de break pentru Serena. Simona a avut 30-0 pe propriul serviciu, dar Serena a venit cu o ”scurtă”, care a schimbat radical situaţia game-ului: 4-2

În primul set am avut parte de 5 break-uri (3-2 pentru Serena). În actul secund, fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul, dar după 5 game-uri avem tot 3-2 pentru Williams. Simona simte nevoia unei scurte ”şedinţe” cu Darren Cahill, iar antrenorul îşi face din nou apariţia în teren.

Cu foarte mulţi suporteri în spate, Simona Halep reuşeşete să stea aproape de Serena în setul secund. Chiar dacă Williams încearcă să o ţină destul de departe de teren, românca încearcă să prelungească schimburile şi să o forţeze pe adversară să facă greşeli: 2-2

Nadia Comăneci şi Smiley sunt în tribune la Indian Wells şi îi fac galerie Simonei Halep!

Setul secund începe cu un game câştigat fără prea multă dificulate de Serena Williams, 1-0. Dar actul secund se anunţă la fel e spectaculos ca şi primul. Simona câştigă primul game la zero, 1-1.

Serena Williams câştigă primul set după 38 de minute de joc: 6-4. Forţa a făcut diferenţa, dar Simona Halep a avut momente foarte bune de joc, chiar şi în ultimujl game al setului, în care a reuşit o lovitură în cros, fără replică pentru numărul 1 WTA.

Primul set este relansat de Halep. Românca iese la atac, a încercat să prelungească schimburile şi să o ”mişte” tot mai mult pe Serena, iar rezultatele au apărut. Simona a făcut al douilea break şi contează din nou în economia primului set: 5-4

Simona Halep are reacţia unei jucătoare de mare valoare! Reuşeşte să se mobilizeze imediat şi să reducă diferenţa în primul set: 5-3 Williams

Game-ul ”ratărilor” este adjudecat până la urmă de Serena: 4-2. Williams a avut şansa să închidă devreme game-ul pe serviciul Simonei, dar a ratat o minge importantă pe o urcare la fileu. A venit apoi rândul Simonei să aibă şansa să restabilească egalitatea, dar a ratat o minge, având tot terenul în faţă. Până la urmă Serena a realizat al doilea break. Mai mult, şi-a mărit avansul la 5-2 cu trei aşi! Antrenorul Darren Cahill îşi face apariţia în teren. Simte că Simona nu are ritm.

Williams revine la conducerea primului set, scor 3-2, tot cu ajutorul serviciului. Simona a fost pusă în dificultate la retur. Deocamdată, liderul mondial are un procentaj foarte bun al punctelor câştigate pe primul serviciu, 77%.

Serena nu este deloc împăcată cu faptul că a pierdut prea uşor un game pe propriul serviciu şi declanşează ofensiva. Pune mai multă forţă în propriile lovituri, returnează foarte lung şi reuşeşte rebreak imediat: 2-2

Primul break al partidei este realizat de Halep. Reprezentanta României a reuşit să-i ”rupă” ritmul Serenei Williams cu un lob la începutul game-ului 3, care apoi a început să comită mai multe greşeli neforţate.

Simona a replicat cu un serviciu la fel de bun, care nu a putut fi returnat de fiecare dată de Serena. Românca a ”câştigat” puţină linişte, după ce a reuşit să-şi facă serviciul.

Partida începe cu Serena Williams la serviciu. Iar liderul mondial câştigă cu autoritate primul game, la zero, cu ajutorul unui serviciu în forţă.

Cele două juxătoare sunt la încălzire, iar Agnieszka Radwanska aşteaptă deja una dintre ele în semifinale, după ce a învins-o pe Petra Kvitova cu 6-2, 7-6

Ultima partidă dintre Simona Halep şi Serena Williams a avut loc tot la Cincinnati, în 2015, în finala competiţiei, încheiată cu victoria Serenei, scor 6-3, 7-6.

Simona Halep nu a avut un început de an aşa cum şi l-a dorit, astfel că a pierdut trei poziţii în ierarhia WTA. Motiv pentru care o confruntare cu Serena Williams a devenit posibilă mult mai devreme într-un turneu de anvergură, precum cel de la Indian Wells, încă din sferturile de finală.

Cele două jucătoare s-au întâlnit de şapte ori până acum, scorul general fiind 6-1 pentru numărul 1 mondial. Exceptând meciul din 2014, din grupa Turneului Campioanelor, singurul câştigat de altfel de Simona, Halep şi Williams nu s-au mai întâlnit atât de devreme de aproximativ 3 ani. Ele s-au aflat faţă în faţă pentru ultima dată în sferturile de finală la Cincinatti, în 2013, iar de atunci au mai disputat alte 5 partide: meciul din grupă de la TC de care aminteam, plus alte două semifinale şi două finale.

Până la Indian Wells, Halep câştigase în 2016 doar 3 partide, două la turneul de Sydney şi una în Fed Cup. Nicio partidă a româncei nu a prezentat însă atât interes pe plan internaţional, precum cea de miercuri noapte spre joi dimineaţă cu Serena Williams. Reprezentanta României va disputa practic prima ”finală” a ei din acest an, o partidă cu numătrul 1 mondial putând fi socotită astfel oricând. Ambele au arătat o formă bună la Indian Wells şi ambele au şi câştigat turneul în trecut, Simona fiind chiar campioana en-titre!

”Este o bună experienţă pentru mine să joc împotriva Serenei şi în acelaşi timp o mare provocare”, a susţinut Simona înaintea acestei dispute cu numărul 1 mondial. ”Cred că este un meci foarte bun pentru ambele dintre noi, dar şi un bun prilej să vedem cam pe unde ne aflăm în acest moment al anului”, a susţinut şi Serena Williams.

Partida dintre Halep şi Williams va începe în jurul orei 4:45, ora României. Aşa cum v-am obişnuit, ProSport va prezenta meciul Simonei în format LIVE BLOG