Monica Niculescu, eliminată de Timea Babos, scor 6-4, 1-6, 3-6, în optimile turneului de la Sankt Petersburg

11 feb 2016 1019 afişări Comentează şi tu Tenis

Monica Niculescu (37 WTA) a fost eliminată în optimile turneului de la Sankt Petersburg, scor 1-2 la seturi, de către jucătoarea din Ungaria, Timea Babos, locul 51 în clasamentul WTA

Partida a durat două ore şi 17 minute. În primul set, românca şi-a pierdut serviciul o singură dată, reuşind să revină de la scorul de 1-4 pentru adversară. A reuşit două break-uri şi a întors soarta setului, câştigând primul act cu 6-4. În setul doi, jucătoarea din Ungaria n-a mai cedat decât un singur game, impunându-se cu 6-1. Setul decisiv a început cu un break al Timeei Babos, iar Monicăi Niculescu i-a fost greu să mai recupereze. În final, ultimul act a fost câştigat de Timea Babos, scor 6-3.

În faza sferturilor de finală, Timea Babos o va întâlni pe Roberta Vinci (Italia), cap de serie numărul 2. Competiţia de la St. Petersburg este dotată cu premii totale în valoare de 763.000 de dolari. Cap de serie numărul unu este Belinda Bencic (Elveţia), lista fiind completată de Roberta Vinci, Caroline Wozniacki (Danemarca) şi Ana Ivanovic (Serbia).