Cîrstea părăsește turneul, după 5-7, 0-6 cu Radwanska. Greu din nou pentru Simona, dar s-a calificat: Halep – Kanepi 6-4, 3-6, 7-6. Niculescu e și ea în optimi la Doha

Cîrstea părăsește turneul, după 5-7, 0-6 cu Radwanska. Greu din nou pentru Simona, dar s-a calificat: Halep - Kanepi 6-4, 3-6, 7-6. Niculescu e și ea în optimi la Doha

UPDATE 23:20 Sorana – Radwanska 5-7, 0-6. Cîrstea n-a reușit să se califice în fața favoritei cu numărul 2 de la Doha, Agnieszka Radwanska. Românca a început curajos și a condus cu 5-4 în primul set. Din păcate, acolo a fost momentul în care totul s-a prăbușit. Sorana a avut două mingi de set, pe care însă le-a irosit.

Cu un psihic foarte tare și un joc nemțesc, Radwanska și-a adjudecat setul cu 7-5, iar în setul 2 a defilat. Demoralizată, Sorana Cîrstea n-a reușit să mai câștige nici măcar un game, iar aventura sa la Doha se oprește aici.

UPDATE 23:12 Sorana – Radwanska 0-4, în setul doi. Joc foarte solid al polonezei

UPDATE 22:54 Radwanska s-a impus u 7-5 în primul set. Momentul decisiv a fost la 5-4 pentru Sorana, când Cîrstea a ratat două mingi de set

UPDATE 22:45 Sorana  – Radwanska 5-5. Poloneza egalează după ce Cîrstea a avut două mingi de set

UPDATE 22:28 Cîrstea – Radwanska 4-3. Încă un game alb obținut de Sorana

UPDATE 22:21 Sorana  – Radawanska 3-2. Game alb reușit de Cîrstea, după o evoluție plină de încredere

• UPDATE 22:00 A început meciul Soranei

UPDATE 21:15 MECI SIMONA HALEP! Românca a trecut cu greu de Kanepi în decisiv, scor 7-6, după ce a fost condusă cu 3-5

UPDATE 20:30 SET KANEPI! – Kanepi a recuperat un set în fața lui Halep, scor 3-6

UPDATE 19:50 SET Simona Halep! Cea mai bună tenismenă română a momentului a luat chinuit primul set în fața lui Kanepi, 6-4.

UPDATE 19:16 MECI, Monica Niculescu! Românca a învins-o pe Bethanie Mattek (SUA) cu scorul de 6-1, 3-6, 6-3. în ultimul game Monica a irosit cinci mingi de meci, dar și-a ținut nervii tari și a închis partida. În optimi o așteaptă Sara Errani, a patra favorită a turneului de la Doha.

UPDATE 18:25 SET Bethanie Mattek! Niculescu a salvat câteva mingi de set la 3-5, dar americanca a ridicat vizibil nivelul jocului. 6-1, 3-6 și avem parte de act decisiv.

UPDATE 17:35 SET Monica NICULESCU! Românca își continuă parcursul impresionant , cedând doar două gameuri în trei seturi disputate la Doha. Monica pare de neoprit pe hardul de pe Terenul 3, scor 6-1.

Monica Niculescu (54 WTA) s-a calificat în turul doi la Doha, ca urmare a antrenamentului cu public pe care l-a reușit ieri în fața reprezentantei Omanului, Fatma Al-Nabhani (458 WTA).

Un singur game a pierdut românca în puțin peste o oră de joc, scor 6-1, 6-0. Adversara Monicăi de astăzi, americanca Bethanie Mattek (42 WTA) a reușit o semi-surpriză în prima manșă a turneului dotat cu premii totale în valoare de 2.4 milioane de dolari, eliminând o jucătoare aflată pe val, Eugenie Bouchard. Dacă se va califica în optimi, eleva lui Călin Ciorbagiu o va înfrunta pe Sara Errani, favorita numărul 4 a competiției.

Întâlniri de foc pentru Halep și Cîrstea

De la ora 19:30 vor intra în focul luptei și celelalte două reprezentate ale României care joacă pentru a accede printre cele mai bune 16 jucătoare în Qatar. Simona Halep o va întâlni pe Kaia Kanepi (27 WTA) din Estonia, o forță a naturii, în timp ce Sorana Cîrstea are parte de un meci infernal, împotriva Agnieszkăi Radwanska (4 WTA) din Polonia. În prima manșă Cîrstea a învins-o pe Alla Kudryavtseva (Rusia), după ce a salvat minge de meci. Halep, care este a șaptea favorită a turneului, a beneficiat de tur liber.

A făcut primii pași în redacția ProSport în anul 2013, iar „universul" presei l-a fascinat din prima! Culege știri de ultimă oră, realizează live bloguri, analize, interviuri cu sportivi de top, în special din lumea tenisului, căutând părțile nevăzute ale sportului alb. După cinci ... citește mai mult