Tornada de la Indian Wells! Halep o spulberă pe Makarova şi se califică în optimile de finală

14 mar 2016 35563 afişări Comentează şi tu Tenis
Tornada de la Indian Wells! Halep o spulberă pe Makarova şi se califică în optimile de finală 12 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7966/15105726/1/h2h.jpg
  • Simona Halep (5 WTA) a învins-o luni dimineaţă pe Ekaterina Makarova (Rusia, 32 WTA), scor 6-2, 6-4, şi s-a calificat în "optimile" de la Indian Wells, competiţie de categorie Premier Mandatory.
  • Halep, care este campioană en-titre, se va duela cu Barbora Strycova (Cehia, 37 WTA) pentru un loc în sferturile de finală.

Simona Halep a câştigat un meci prin care confirmă revenirea la cel mai înalt nivel al tenisului feminin: 6-2, 6-4 cu Ekaterina Makarova, care până luni dimineaţă era recunoscută drept o jucătoare cu un serviciu redutabil.

Halep a reuşit patru game-uri albe în victoria fulminantă contra Makarovei

Fanii Makarovei îşi vor pune însă întrebări după un meci în care rusoaica a reuşit să câştige doar 5 game-uri pe propriul serviciu. Simona Halep a returnat agresiv, dar a fost extrem de consistentă şi la serviciu. Românca în vârstă de 24 de ani a izbutit nu mai puţin de patru game-uri albe în faţa Makarovei: trei game-uri la 0 cu serviciul şi unul fără punct cedat la retur.

Rapiditatea cu care Simona Halep şi-a adjudecat punctele, prin combinaţii superbe şi un joc variat excelent, a fost năucitoare pentru adversară încă din startul meciului. Makarova, care nu excelează la deplasarea în teren, a fost surprinsă la 3-2, atunci când Halep i-a rupt serviciul pentru prima oară. Simona şi-a prelungit seria până la 6-2 şi 2-0, iar statistica primului act era fabuloasă: doar 4 greşeli neforţate pentru româncă, 15 în dreptul Makarovei.

Simona, al 15-lea succes al carierei la Indian Wells

Vântul a continuat să sufle cu putere, însă "Tornada Simona" a fost cea care a făcut ravagii pe teren. Chiar dacă Makarova a echilibrat meciul şi a egalat la 2 în manşa secundă, Halep nu i-a permis în niciun moment rusoaicei să vină în faţă. Simona Halep s-a aflat în permanenţă în control, ajutată şi de o pregătire fizică bine pusă la punct de Darren Cahill, la care australianul a lucrat timp de o săptămână şi jumătate înaintea turneului. Break-ul decisiv, al patrulea al meciului pentru jucătoarea în vârstă de 24 de ani, a picat exact în momentul potrivit, la 6-2 şi 5-4!

15th career @BNPParibasOpen win for @Simona_Halep!

Defeats Makarova 6-2, 6-4! #WTA pic.twitter.com/FIJuEdjIGu

Astfel, după ce în turul doi a cedat doar două game-uri (6-1, 6-1 cu Vania King), "Halepeno" obţine o nouă victorie fulger, a 15-a a carierei la Indian Wells, în doar o oră şi 6 minute de joc: 6-2, 6-4 cu Ekaterina Makarova. Urmează în noaptea de marţi spre miercuri o confruntare cu Barbora Strycova (Cehia, 37 WTA), în urma căreia campioana en-titre poate accede într-un sfert de finală istoric, contra Serenei Williams (1 WTA).

Celelalte optimi de finală stabilite luni, pe partea de tablou a Simonei Halep, în cadrul turneului de categorie Premier Mandatory, sunt: Serena Williams (SUA) - Kateryna Bondarenko (Ucraina), Agnieszka Radwanska (Polonia) - Jelena Jankovic (Serbia) şi Petra Kvitova (Cehia) - Nicole Gibbs (SUA).

UPDATE 08:00 Break şi victorieee pentru Simona Halep, scor 6-2, 6-4 cu Ekaterina Makarova! În sfârşit o recunoaştem pe sportiva noastră, care joacă tenisul cu care ne-a obişnuit şi în 2015, atunci când a triumfat la Indian Wells. Campioana en-titre mai face un pas spre apărarea trofeului, câştigând într-o oră şi 6 minute în faţa rusoaicei pe care acum o conduce cu 3-1 la general! Simona a încheiat meciul în stil de mare jucătoare, cu un break, al patrulea al partidei pentru ea.

UPDATE 07:56 Halep - Makarova 6-2, 5-4!!! Presiune imensă pe umerii rusoaicei, care serveşte pentru a rămâne în meci! Simona şi-a schimbat racheta la 4-4, iar decizia s-a dovedit una bună: game la 30!

UPDATE 07:50 Halep - Makarova 6-2, 4-3! Simona se apropie la două game-uri de victorie! Cel mai bun rever din circuitul feminin face diferenţa în game-ul 7 din setul doi, câştigat la 30 de "Halepeno".

UPDATE 07:41 Halep nu este impresionată de revenirea adversarei şi preia conducerea printr-un nou game la 0, al treilea reuşit de eleva lui Darren Cahill. Makarova serveşte la 6-2, 3-2 pentru Halep.

UPDATE 07:37 Makarova egalează la 2, deşi Halep a returnat destul de bine. Rusoaica a riscat însă şi a salvat o minge de break la 30-40.

UPDATE 07:31 Halep - Makarova 6-2, 2-1! Simona a mai câştigat o dată pe serviciul advers, însă rusoaica răspunde şi îşi ia break-ul înpoi, primul pentru ea astăzi.

UPDATE 07:26 Halep menţine ritmul alert şi începe cu dreptul în manşa secundă, scor 6-2, 1-0! Statistica primului set spune totul despre jocul solid al româncei: doar 4 greşeli neforţate, 15 în dreptul Makarovei.

UPDATE 07:22 SET Halep, 6-2 cu Makarova!!! A fost poate cel mai bun set reuşit de Simona în 2016, sportiva noastră jucând fără greşeală contra numărului 32 WTA! Halep converteşte prima minge de set, pe serviciul rusoaicei, după o combinaţie fantastică scurtă-voleu!

UPDATE 07:17 Halep se duce la 5-2 în faţa Makarovei! Tenis de mare clasă jucat de Simona, care mai câştigă un game alb cu serviciul, după ce a mai făcut-o şi în debutul partidei.

UPDATE 07:15 Break Halep, scor 4-2!!! Simona este prima care pune probleme pe serviciul advers, iar desprinderea vine după game-ul 6! Românca fructifică prima minge de break a meciului, ajutată de Makarova, care face dublă greşeală, incomodată de vântul puternic de la Indian Wells.

UPDATE 07:10 Halep - Makarova 3-2! Parcă asistăm la un meci din ATP! Niciuna dintre jucătoare nu a pierdut mai mult de un punct în game-urile de serviciu.

UPDATE 07:03 Halep - Makarova 2-1! Constănţeanca vine din nou în faţă, dar Makarova are replică şi egalează în 2 minute, scor 2-2.

UPDATE 07:00 Halep - Makarova 1-1! "Nu este timp de puncte lungi", par a spune cele două jucătoare. Makarova îşi câştigă şi ea repede serviciul, la 15.

UPDATE 06:57 Halep - Makarova 1-0! Game excelent reuşit cu serviciul de jucătoarea noastră, care se impune la 0! Simona îşi menţine agresivitatea arătată în turul doi (6-1, 6-1 cu Vania King).

UPDATE 06:50 Jucătoarele au intrat la încălzire, nu înainte de a fi efectuată aruncarea monedei ce decide cine începe cu serviciul. Simona, care măsoară 1,68 m înălţime, va servi prima în faţa rusoaicei de 1,80 m înălţime.

UPDATE 06:35 Halep - Makarova începe în 10-15 minute! Nadal a încheiat socotelile cu Muller pe terenul central, scor 6-2, 2-6, 6-4, astfel că se fac pregătirile pentru meciul campioanei en-titre.

UPDATE 06:30 Imagini video de la antrenamentul pe care Halep l-a efectuat înaintea meciului! Simona a exersat scurtele, semn că vrea s-o alerge pe Makarova, sportivă care nu se poate lăuda cu o mobilitate ieşită din comun.

@Simona_Halep warming up before her match tonight. pic.twitter.com/8E4yu84Bp1

UPDATE 06:15 Simona ne-a dezvăluit duminică un episod interesant petrecut în timpul carierei sale de junioare. Constănţeanca s-a aflat la un pas să-i fie copil de mingi lui Roger Federer, însă nu a fost lăsată de antrenorul din perioada respectivă. Este vorba despre meciul România - Elveţia, jucat la Bucureşti în anul 2004, pe vremea când Halep avea 12 ani: "Antrenorul, fostul antrenor sau al doilea antrenor, nu-mi mai aduc aminte pentru că am avut prea mulţi‚ a considerat că e periculos pentru mine. Federer servea foarte tare, aveam 10 ani”, a spus Simona, apreciind cu o eroare de 2 ani vârsta pe care o avea atunci când Federer a venit la Bucureşti.

Bineînţeles că organizatorii de la Bucureşti nu aveau nevoie de serviciile Simonei Halep, ţinând cont că se găseau o mulţime de "copii de mingi" pe străzile Capitalei, la fel ca în clipul de mai jos :).

UPDATE 06:00 Două rezultate înregistrate pe tabloul feminin, care ne-ar putea interesa în mod direct: Barbora Strycova (Cehia, 37 WTA) a învins-o pe Kurumi Nara (Japonia, 89 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-2, iar cehoaica este adversara pe care Simona Halep o va întâlni în cazul calificării în "optimi". De asemenea, Serena Williams (SUA, 1 WTA), jucătoarea pe care Simona ar putea să o înfrunte în "sferturi", a trecut de Yulia Putintseva (Kazahstan, 56 WTA) în turul trei, scor 7-6(2), 6-0.

UPDATE 05:45 Bună dimineaţa, fani ai tenisului! Aşteptăm cu nerăbdare meciul campioanei nostre, de care ne mai desparte o singură partidă rămasă de disputat pe centralul de la Indian Wells: Nadal - Muller, scor 6-2, 2-5 în acest moment. Probabil că mai avem de aşteptat în jur de 45 de minute, în condiţiile în care "Rafa" nu renunţă la ritualurile marcă înregistrată prin care întârzie în mod clar serviciul. Eu sunt Alex Tăcină şi voi comenta împreună cu voi Halep - Makarova.

#IndianWells Nadal vs Muller pic.twitter.com/rPBYNtOgxq

Simona vine după un meci în care a cedat doar două game-uri

Halep continuă cursa de apărare a celui mai important titlu câştigat în carieră, luptându-se cu Makarova după ora 06:30, în ultimul meci al sesiunii de seară de la Indian Wells. Sportiva antrenată de Darren Cahill pare că a depăşit forma slabă pe care a traversat-o în primele două luni ale sezonului, semnalul revenirii fiind tras în meciul din turul doi. Chiar dacă a înfruntat o jucătoare mult mai slab clasată, Vania King (202 WTA), constănţeanca a arătat excelent din punct de vedere fizic şi s-a impus cu 6-1, 6-1. Rusoaica Makarova vine şi ea după o victorie în minimum de seturi, scor 6-4, 6-4 în faţa cehoaicei Lucie Hradecka (77 WTA).

Halep, avantajată de rezultatele directe

Halep a mai jucat trei meciuri cu Makarova în circuitul WTA, românca fiind jucătoarea care conduce la general, scor 2-1: 6-1, 7-6 în sferturi la New Haven 2013 (hard), 4-6, 0-6 în "sferturi" la Australian Open 2014 (hard) şi 6-3, 1-6, 7-5 în "sferturi" la Dubai 2015 (hard). Simona şi "Kate" au disputat trei partide de foc până acum, dar asta nu le-a împiedicat să coopereze în afara meciurilor oficiale. Cele două s-au antrenat împreună la turneul de la Sydney (Australia), în luna ianuarie, sesiune care poate fi urmărită mai jos.

Traseu mai lejer după eşecul suferit de Venus WIlliams

Câştigătoarea meciului Halep - Makarova va avea o rundă viitoare ceva mai accesibilă, după ce Venus Williams (SUA, favorită 10) a pierdut încă din turul secund. Kurumi Nara (Japonia, 89 WTA) sau Barbora Strycova (Cehia, 37 WTA) sunt posibilele adversare ale Simonei Halep din faza optimilor de finală. Venus a fost eliminată fără drept de apel, scor 6-4, 6-3 pentru Kurumi Nara, dar Simona nu a scăpat încă de sora americancei, Serena Williams. Halep s-ar putea întâlni cu liderul mondial în sferturile de finală ale turneului dotat cu 6 milioane de dolari.

Meciul dintre Halep şi Makarova poate fi urmărit în direct pe Dolce Sport şi LIVE BLOG pe www.prosport.ro.