Invincibilitatea #1: a 15-a victorie consecutivă pe hard pentru Nadal. 2017 duce la rang de artă rivalitatea lui Rafa cu "Baby Fed": liderul mondial l-a învins pentru a treia oară pe Dimitrov şi este în semifinalele Masters-ului de la Shanghai

13 oct 2017 1131 afişări Comentează şi tu Tenis

Rafael Nadal îşi menţine seria de invincibilitate pe hard, demonstrând o dată în plus că este omul momentului în tenisul masculin şi un jucător complet. Vineri, liderul mondial s-a calificat în semifinalele turneului Masters 1000 de la Shanghai, pe hard, indoor, învingându-l la capătul unui meci cu tenis de cel mai înalt nivel pe bulgarul Grigor Dimitrov (9 ATP), scor 6-4, 6-7(4), 6-3, în două ore şi 35 de minute.

• Ibericul a înregistrat astfel a 15-a victorie la rând, fiind la două victorii distanţă de egalarea celei mai bune perioade a sezonului său, cu 17 succese la rând obţinute pe zgură, de la Monte Carlo până în sferturile de la Roma. Nadal nu a mai pierdut în circuit de când şi-a recâştigat prima poziţie ATP şi s-a impus între timp la US Open şi la turneul ATP 500 de la Beijing.
  • Nadal este invincibil în turneele ATP începând cu data de 19 august.
  • Ibericul l-a egalat pe Andre Agassi în topul celor mai multe victorii în carieră, cu succesul cu numărul 870, iar cei doi împart acum poziţia a 6-a în clasamentul all-time.

26 victorii consecutive pe rapid este recordul carierei pentru Rafael Nadal, din 2013. Ibericul a câştigat meciuri atât în regim outdoor, cât şi indoor - la Beijing, unde ploaia i-a forţat pe organizatori să închidă acoperişul, ca şi la Shanghai.

Dacă rivalitatea cu Roger Federer este, de departe, numărul unu în cariera ibericului, în 2017 confruntările lui Rafa cu cel care până de curând s-a tot chinuit să scape "Baby Fed" sunt demne de a primi aceeaşi 'etichetă', de 'rivalitate'. Pentru a treia oară, după semifinalele jucate la Australian Open şi Beijing, partida celor doi a avut nevoie de set decisiv pentru stabilirea învingătorului, la Shanghai.

Super-tenis şi a zecea victorie a lui Nadal în faţa lui "Grisha"

Cei doi au alternat momentele de sclipire: în primul set, Nadal a făcut diferenţa în game-ul cu numărul nouă, prin passinguri fantastice de pe rever. Deşi a ratat iniţial trei oportunităţi consecutive de break, ibericul a schimbat lovitura de atac, spre forehand, pentru a se impune şi a obţine break-ul decisiv.

Dimitrov şi-a asumat venirile la fileu chiar dacă s-a trezit cu trasoare gonind pe lângă el, nu a renunţat la punct nici măcar când mingea lui Nadal l-a pus la propriu la pământ, iar bulgarul a speculat perfect momentul de cădere al liderului mondial din tiebreak-ul setului doi: Rafa a câştigat primele trei puncte, dar la 4-2 a forţat deplasarea spre forehand în zona destinată reverului, ratând mai apoi atacul. De aici, erorile s-au ţinut lanţ pentru Nadal, iar Dimitrov a păstrat tonul agresiv, punând presiune.

"Grisha" a avut prima oportunitate de break a setului decisiv, în game-ul cinci, câştigând trei puncte la rând, supunându-l pe iberic aceloraşi lovituri de trecere pe care le simţise pe propria piele. Nadal a fost însă de neclintit, a simţit pericolul şi a ridicat nivelul de joc, reuşind nu numai să îşi apere lansarea, ci să ia imediat şi break-ul decisiv, în game-ul imediat următor. Apoi, cu mână fermă, a închis meciul cu serviciul, cu 32 de lovituri câştigătoare în cont şi doar 24 de erori neforţate.

• În semifinale, Nadal va evolua împotriva croatului Marin Cilic (5 ATP), Liderul mondial a câştigat patru din cinci meciuri directe (ultimul meci în 2017, în semifinalele de la Acapulco - 6-1, 6-2 pentru Nadal)