Georgia Crăciun impresionează, după al doilea titlu de simplu al carierei adjudecat într-un turneu ITF. La Curtea de Argeş, tânara speranţă a României a câştigat două probe într-o săptămână, pentru a doua oară în 2017

19 iun 2017 2108 afişări Comentează şi tu Tenis
Georgia Crăciun impresionează, după al doilea titlu de simplu al carierei adjudecat într-un turneu ITF. La Curtea de Argeş, tânara speranţă a României a câştigat două probe într-o săptămână, pentru a doua oară în 2017 Foto: Facebook @Georgia Craciun 3 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7966/16488874/2/craciun-antalya.jpg

La 17 ani, Georgia Crăciun se face remarcată în tenisul românesc: în weekend, a câştigat turneul ITF de 15.000 de dolari de la Curtea de Argeş, reuşind pentru a doua oară în acest an o dublă greu de realizat - titlu la simplu şi la dublu în acelaşi concurs. Georgia a încheiat cu o super-evoluţie turneul de pe teren propriu, cu un 6-1, 6-1 în faţa sportivei din India - Riya Bhatia.

580 este poziţia ocupată în clasamentul WTA în această săptămână de Georgia Crăciun, înaintea adăugării punctelor pentru turneul abia câştigat în România (punctele pentru turneele ITF sunt contabilizate cu o întârziere de o săptămână).

De-a lungul turneului, Georgia a trecut cu brio de trei conaţionale: mai tânăra Luminiţa Tutunaru (16 ani) - în primul tur, apoi în meciuri intense, cu decisiv, în care Georgia a recuperat impresionant după pierderea primului set, le-a învins pe mai experimentatele Irina Fetecău (21 ani) şi Miriam Bulgaru (18 ani). Crăciun a terminat competiţia cu un total de nouă victorii, graţie celor patru succese alături de Ilona Ghioroaie (19 ani), care i-au adus şi titlul la dublu.

Deja-vu de iarnă: reperul de la Antalya

În luna februarie, de pe poziţia 800 WTA, Georgia Crăciun a trecut de calificări şi apoi a câştigat titlul în turneul indexat de WTA drept Antalya 8. Într-o competiţie în care a învins primele două favorite ale tabloului principal - în optimi şi respectiv în finală, Georgia a obţinut şi un succes  important, de moral, în faţa ucrainiencei Alona Bondarenko, o sportivă cu ştate vechi în circuit, ajunsă în postura de a juca turnee obscure după ce a luat o pauză pentru a deveni mamă. Georgia Crăciun a câştigat în minimum de seturi, la 3 şi la 2, în faţa unei sportive experimentate, cu un titlu de Mare Şlem la dublu în palmares şi un cel mai bun rezultat al carierei - locul 19 WTA la simplu. Tânăra româncă a gestionat apoi perfect această victorie mare, câştigând următoarele două meciuri şi turneul, la capătul a şapte meciuri fără set pierdut şi cu trei manşe luate 6-0. Georgia Crăciun şi-a completat evoluţia cu victoria la dublu, alături de aceeaşi Ilona Ghioroaie, alături de care a triumfat şi în România.