9 iul 2018 424 afişări Comentează şi tu Tenis
Fed Express, în sferturi. Roger Federer continuă cursa pentru al 9-lea trofeu, cu o primă victorie în faţa unui stângaci la Wimbledon 2018 Foto: wimbledon.com / AELTC

Roger Federer continuă cursa pentru un al nouălea trofeu la Wimbledon, cu o nouă victorie convingătoare. Elveţianul rămâne de neatins, chiar dacă luni, în Manic Monday, a înfruntat în premieră la această ediţie un jucător de mâna stângă.

Principalul favorit al tabloului masculin a deschis partida cu francezul Adrian Mannarino (cap de serie 22) cu un prim set-bliţ, de 16 minute, închis cu un emfatic 6-0. Într-un meci încheiat, din nou, cu peste 90% puncte câştigate pe serviciu, Federer a reuşit să impresioneze chiar mai mult la retur în manşa inaugurală: Mannarino a câştigat un singur punct pe lansare, mai puţin decât a reuşit să smulgă pe retur - acolo unde a reuşit chiar, în ultimul joc, să aibă şi minge de break.

Mannarino a reuşit să opună o rezistenţă mult mai accentuată în următoarele două seturi. Crucial a fost primul game al manşei secunde, în care a salvat nu mai puţin de patru mingi de break ale lui Federer. Deţinătorul trofeului a simţit în ceafă răsuflarea francezului, fiind condus pe tabelă de cinci ori, datorită ordinii în care s-a servit în actul doi. Numărul doi mondial a obţinut break-ul decisiv la scorul de 5-5 şi a închis manşa cu o tură albă pe serviciu.

Setul trei a fost la fel de echilibrat, Mannarino având chiar şi şansa unui break târziu, la 4-3. A irosit însă trei mingi de break, iar Federer l-a pedepsit, dând start unei serii câştigătoare de trei game-uri care l-a şi dus, matematic, în sferturile de finală.