Begu, fără replică în faţa Şarapovei! Irina a fost eliminată de Maria în turul I la Tianjin

11 oct 2017 12004 afişări Comentează şi tu Tenis
Begu, fără replică în faţa Şarapovei! Irina a fost eliminată de Maria în turul I la Tianjin 2 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7966/16761124/2/begus.jpg
  • Irina Begu (România, 57 WTA) a cedat clar lupta cu Maria Şarapova (Rusia, 86 WTA), scor 6-4, 6-2 în manşa inaugurală a turneului International de la Tianjin (China).

Irina Begu rămâne fără set câştigat în întreaga carieră în faţa Mariei Şarapova, rusoaica impunându-se cu 6-4, 6-2 în a treia lor confruntare directă! Meciul din turul I al turneului de la Tianjin, dotat cu premii în valoare totală de 500.000 de dolari, a durat o oră şi 23 de minute, fiind dominat de superstarul din Rusia! Begu a contat doar o jumătate de set, apoi românca a cedat total iniţiativa.

Begu a început curajos şi a condus chiar cu break, la 4-3, însă şi-a pierdut brusc din consistenţă! Inevitabil, tăvălugul Şarapova a făcut ravagii, câştigând următoarele 6 game-uri. Odată intrată în control, "Masha" nu a mai putut fi încurcată de Irina, iar duelul a fost decis în minimum de seturi, scor 6-4, 6-2. Begu se mulţumeşte cu un cec de 3.000 de dolari, în timp ce Şarapova îşi continuă cursa spre primul titlu al sezonului.

UPDATE: Irina nu mai are şanse la retur, iar Maria îşi consolidează avantajul: 6-4, 5-2! După pauză, Begu va servi pentru a rămâne în meci.

UPDATE: Scorul capătă proporţii la Tianjin! Şarapova defilează în faţa lui Begu, descumpănită probabil după căderea bruscă din primul act, şi conduce cu 6-4, 3-0!

UPDATE: SET pentru Maria Şarapova, scor 6-4, după un retur fantastic reuşit de campioana din Rusia cu forehandul! Irina Begu a avut 4-3 cu break, dar elanul i s-a tăiat repede, urmând o serie de trei game-uri consecutive în favoarea Mariei. Statistica primei manşe:

UPDATE: Primul break al partidei merge în contul româncei: 4-3! Start impresionant reuşit de Irina Begu în faţa fostului lider mondial.

UPDATE: A început Begu - Şarapova, cu o întârziere de 24 de ore ce a fost cauzată de ploaie! Astăzi, vremea este perfectă în oraşul chinez, aşa că meciul care nu este transmis la TV ar trebui să se desfăşoare în condiţii normale!

UPDATE: Meciul Begu - Şarapova a fost amânat pentru miercuri, din cauza ploii care a dat peste cap programul! Organizatorii de la Tianjin au decis să nu se mai joace nicio partidă de simplu marţi, stabilind o nouă ordine de joc. Irina Begu şi Maria Şarapova se vor duela miercuri dimineaţă, în jurul orei 08:30, superstarului din Rusia nemairămânându-i altceva de făcut decât să le ofere autografe fanilor chinezi.

O nouă adversară din România pentru Şarapova, după ce rusoaica a fost umilită de Halep săptămâna trecută

Debut de foc pentru Irina Begu la turneul de la Tianjin! Românca în vârstă de 27 de ani se duelează cu marea campioană Maria Şarapova (30 de ani), într-o partidă programată iniţial în jurul orei 08:00. Meciul a fost însă decalat din cauza condiţiilor meteo nefavorabile. Şarapova vine după o înfrângere usturătoare, pe care i-a administrat-o altă româncă, Simona Halep, în optimi la Beijing, scor 6-2, 6-2.

Irina nu i-a luat set Mariei până acum

Begu a mai jucat de două ori contra Şarapovei în întreaga carieră, iar rusoaica a câştigat de fiecare dată fără drept de apel: 6-0, 6-3 în turul I la Madrid 2012 (zgură), respectiv  6-4, 6-3 în turul al treilea de la Wimbledon 2015 (iarbă). Astfel, Irina şi Maria se vor confrunta în premieră pe hard, suprafaţa preferată a fostului lider mondial, meciul având loc pe centralul turneului de 500.000 de dolari.

Begu trebuia să aibă o altă oponentă

Begu ar fi trebuit să aibă o adversară mai puţin cunoscută, dacă s-ar fi menţinut tabloul stabilit la tragerea la sorţi, pe bielorusa Aryna Sabalenka. Dar retragerea franţuzoaicei Caroline Garcia, extenuată după turul de forţă realizat la ultimele două turnee, a modificat lista capilor de serie şi a "aruncat-o" pe Irina Begu într-un meci teribil cu Maria Şarapova.

Maria "aleargă" după primul titlu al sezonului

Maria Şarapova nu a câştigat încă niciun titlu într-un sezon în care s-a întors după suspendarea pentru dopaj. În schimb, Irina Begu a triumfat în 2017 la turneul de casă de la Bucureşti, depăşind-o pe Julia Goerges în ultimul act, cu scorul de 6-3, 7-5. Dacă produce surpriza, Begu o va înfrunta în turul secund de la Tianjin pe câştigătoarea meciului Magda Linette (Polonia, 71 WTA) - Katerina Bondarenko (Ucraina, 88 WTA).