Australian Open, ziua 7 | Favoriţii s-au impus pe linie: Djokovic nu pierde nici dacă greşeşte de 100 de ori, Şarapova a intrat într-un top 10 al tuturor timpurilor

24 ian 2016 6499 afişări Comentează şi tu Tenis

Prima zi a optimilor de finală pentru cele două tablouri principale de simplu de la Australian Open a pus punct seriei de surprize: favoriţii s-au impus, însă unii dintre ei au tremurat serios, poloneza Radwanska putând fi considerată lejer protejata astrelor.

În condiţiile în care în competiţia feminină doar nouă capi şi-au croit cale până pe tabloul cu 16 poziţii, respectarea calculelor hârtiei poate fi considerată o surpriză în sine pentru această a şaptea zi de competiţie. Trei dintre cele patru partide de duminică au fost programate pe Rod Laver Arena, iar după puţin mai mult de trei ore, fanii tenisului aveau certitudinea că vor fi răsfăţaţi cu un al 21-lea duel dintre Serena Williams şi Maria Şarapova. Chiar dacă ambele şi-au câştigat biletele pentru sferturi în minimum de seturi, evoluţiile lor nu ar fi putut fi mai contrastante. De partea cealaltă, în sfertul al doilea al jumătăţii superioare de tablou se vor duela Agnieszka Radwanska (cap de serie 4) şi Carla Suarez Navarro, scăpate ca prin urechile acului de eliminări dure, după prestaţii inspirate a două dintre performerele acestei ediţii a Openului Vesel. La masculin, tot într-o zi ferită de surprize, Novak Djokovic a arătat că poate greşi neforţat şi de 100 de ori şi tot va câştiga meciul, iar Federer a avut nevoie doar de 90 de minute pentru a rezolva ecuaţia David Goffin, cei doi fiind acum la câte o victorie distanţă de un duel direct în semifinale.

Şarapova, meciul în care s-a dezlănţuit la serviciu

Maria Şarapova a arătat deopotrivă forţă şi vulnerabilităţi în partida cu extrem de tânăra şi talentata Belinda Bencic. Forţă, pentru că a dat drumul artileriei grele la serviciu, stabilind un nou record personal de 21 de aşi trimişi neiertător spre terenul advers într-un singur meci. Alte 37 de lovituri câştigătoare au dus până la 58 numărul total de winners pentru "Masha" - o cifră impresionantă şi dătătoare de speranţă în vederea unui sfert de finală cu cea mai dură competitoare a sa, Serena Willliams, cea în faţa căreia rusoaica îşi propune să întrerupă o serie de 17 eşecuri. Şarapova a câştigat un meci tensionat, însă chiar dacă Bencic nu a găsit loc pentru a trece decisiv decât 10 lovituri pe lângă Şarapova, elveţianca comparată insistent cu Martina Hingis a condus-o de două ori în primul set cu break pe Şarapova (3-2 şi 4-3) şi a ţinut-o pe teren câte o oră înainte ca rusoaica să îşi adjudece fiecare dintre cele două manşe cu 7-5.

A cincea favorită a turneului, finalistă a ediţiei 2015 a Australian Open-ului, a câştigat ultimul punct al meciului la proba video, iar descătuşarea rusoaicei spune multe despre încărcătura unui meci deloc simplu, cu o posibilă viitoare stea a circuitului, care însă mai are de suit trepte în ceea ce priveşte gestionarea emoţiilor pe teren. Bencic a avut doar cuvinte de laudă pentru evoluţia la serviciu a Şarapovei, punctând la conferinţa de presă că, din punctul său de vedere, Masha a servit mai impunător decât o făcuse în cel mai recent meci al lor Serena Williams, la Toronto.

Twitter-ul a fost luat cu asalt de fani cu glume după demonstraţia de forţă la serviciu a Mariei Şarapova, o jucătoare care oricum intimidează pe teren.

Însă chiar dacă Şarapova a reuşit să intre pe poziţia a şasea în top-ul celor mai mulţi aşi serviţi vreodată într-un meci feminin, rusoaica are o problemă importantă în ceea ce priveşte viitorul meci: chiar şi împotriva Belindei Bencic, fostul lider mondial a trimis 7 duble greşeli, iar frecvenţa primului său serviciu a sucombat sub 50% (47% media pe meci, rusoaica având 21 de aşi şi 39 de puncte câştigate în total pe primul serviciu, din 83 de puncte jucate pe prima minge). Iar aceste două rubrici ale statisticii arată compromităţor, mai ales în condiţiile în care finala din 2015 dintre Şarapova şi Williams a început tocmai cu un break pe serviciul rusoaicei, după o dublă greşeală.

Serena Williams înşiră rusoaicele pe lista învinselor: în optimi a devorat o Margarita

Liderul mondial, Serena Williams, şi-a făcut încălzirea pentru duelul cu racheta numărul unu a Rusiei cu Maragarita Gasparyan, învingând-o cu 6-2, 6-1. Ca şi în duelul lor de anul trecut, de la Wimbledon, rusoaica acum în vârstă de 21 de ani a început partida cu break pe serviciul americancei, însă Williams a făcut mai apoi tot ce a vrut pe teren, terminând meciul în 55 de minute. Gasparyan a rezistat pe teren cu 11 minute mai mult decât conaţionala sa, Kasatkina, însă per total, cele două rusoaice nu au reuşit să o pună la treabă pe Williams atât cât a muncit pentru un singur succes Şarapova.

"Simt pur şi simplu că am foarte multă încredere în jocul meu, în faţa oricărei adversare. În acesr moment mă uit la mine şi simt că dacă continui să joc bine, ar putea ieşi bine de tot". Deşi a defilat în meciul de duminică, Serena Williams tot nu a fost 100% mulţumită, fiind deranjată de cele 15 erori neforţate care au contrabalansat cei 19 winners.

Radwanska - Suarez Navarro, în loc de Gavrilova - Friedsam

Agnieszka Radwanska (cap de serie 4) a fost jucătoarea a doua în duelul cu Anna-Lena Friedsam (82 WTA) în cea mai mare parte a partidei. Tânăra de 21 de ani a jucat cu mult tupeu, din primul moment al meciului: în faţa unei jucătoare cunoscute pentru forţa defensivă, nemţoaica a preluat iniţiativa în debut de meci, câştigând opt din primele nouă puncte ale meciului. A demonstrat nervi de oţel, reuşind să îşi păstreze calmul în ciuda faptului că a ratat desprinderea la 3-0, a câştigat însă imediat din nou la retur. Momentul său de cădere a venit la 4-2: Radwanska a profitat de întreaga sa experienţă pentru a lega două break-uri, graţie unei serii formidabile, de 12 puncte câştigate consecutiv, însă nu a avut forţa să închidă setul cu serviciul. Iar Friedsam a speculat, impunându-se cu 8-6 în tiebreak, la capătul unui set în care a reuşit 25 de lovituri direct câştigătoare (faţă de 9 pentru Radwanska).

Setul doi a fost controlat de Radwanska, opoziţia lui Friedsam fiind distrusă prin break-ul uriaş smuls după o luptă cu 12 puncte în game-ul al doilea al manşei. Germana nu a mai avut acelaşi elan ofensiv şi nu s-a mai aflat ea la conducerea jocului: dacă în primul set, loviturile sale au decis soarta a 55 de puncte, în manşa a doua Lenna a controlat doar 14 puncte (3 winners, 11 unforced errors).

Decisivul a fost unul nebun: Radwanska a luat un start fulminant, cu break, dar după desprinderea la 2-0 a fost din nou surprinsă şi depăşită de agresivitatea nemţoaicei, care a câştigat cinci game-uri consecutiv. Condiţiile meteo, lipsa de experienţă şi nivelul extrem de ridicat al duelului şi-au pus decisiv amprenta asupra prestaţiei lui Friedsam, cea care iniţial a ridicat piciorul de pe acceleraţie la 5-2, oponunând rezistenţă minimă pe lansarea polonezei, aşteptând să închidă meciul pe propriul serviciu. Strategia s-a întors împotriva ei, pentru că fizic, nemţoaica a cedat: crampele musculare de la picioare au lăsat-o fără aer în plămâni, incapabilă să mai pună forţă în serviciu. Printre îngrijiri medicale primite cu lacrimi în ochi, dureri insuportabile şi avertismente oficiale primite de la arbitru, pentru că cerea intervenţia medicului deşi îşi epuizase vizitele regulamentare, visul lui Friedsam s-a năruit, cu joc pe serviciu lăsat adversarei înainte de limită pentru a ajunge mai repede la scaun.

Radwanska a încheiat partida cu cinci jocuri consecutive, scor 6-7(6), 6-1, 7-5, după două ore şi jumătate de luptă.

Daria Gavrilova, poreclită "Dasha" pentru a rima cu "Masha", a încheiat şi ea aventura la Australian Open, după două victorii magice în faţa favoritelor Kvitova şi Mladenovic. Spaniola Carla Suarez Navarro a lăsat impresia că va avea avea aceeaşi soartă, după un set cedat cu 0-6 în 26 de minute. Gavrilova însă a acuzat uzura iar iberica s-a strecurat în faţă, pe fondul unei creşteri constante a numărului de erori din partea rusoaicei naturalizate de Australia, de la 3 în primul set, la 15 în setul doi şi 21 în setul 3.

Carla Suarez Navarro (cap de serie 10) revine astfel în sferturile de finală ale Australian Open-ului, pentru prima dată după 2009, atunci când îşi stabilea pe tabloul de opt cel mai bun rezultat al carierei.

Testul lui Novak Djokovic şi set decisiv pentru Berdych. Nishikori şi Federer, victorii-expres

Omul responsabil cu victoriile rapide pe tabloul masculin, Novak Djokovic, a pierdut primul set la ediţia 2016 a Australian Open-ului, dar, chiar şi la capătul unei prestaţii care l-a nemulţumit profund, cu un număr incredibil în statistică la rubrica erorilor neforţate - 100 - a reuşit să îl învingă pe francezul Gilles Simon (15 ATP), cu 6-3, 6-7(1), 6-4, 4-6, 6-3. Cele patru ore şi aproape 40 de minute de joc teribil de intens, fragmentat până la exasperarea adversarului cu scurte, nu s-au văzut pe chipul lui Djokovic, pus pe glume cu spectatorii la final de partidă. Întors de la 3-1 în setul decisiv de Gilles Simon, cu re-break, forţat să salveze patru mingi de break în game-ul şapte, sârbul a lăsat o dată în plus impresia că este de netrecut, de nespart.

Great respect to Gilles Simon ! Both players enjoyed the battle today......Novak Djokovic. Australian Open

Posted by Boris Becker on Sunday, January 24, 2016

Adversarul din optimi al liderului mondial are însă un argument şi a arătat în trecut să poate profita de crăpături invizibile pentru alţii în armura lui "Nole": Kei Nishikori vine după un meci câştigat la pas, 6-4, 6-2, 6-4 în faţa francezului Jo Wilfred Tsonga (10 ATP). În două ore petrecute pe teren, japonezul care îl învingea pe Djokovic în semifinalele US Open-ului, în 2014, a jucat agresiv, conform aşteptărilor, însă bilanţul de 31 reuşite / 25 erori - încă nu este destul de convingător.

După o victorie în patru seturi în faţa lui Nick Kyrgios, Tomas Berdych a fost împins în decisiv de ibericul Roberto Bautista Agut. Cehul a fost însă autoritar în momentele cele mai importante ale partidei, impunânud-se cu scorul 4-6, 6-4, 6-3, 1-6, 6-3, după trei ore şi un sfert de luptă.

Roger Federer şi-a trecut în palmares al 12-lea sfert de finală din carieră la Australian Open, încheind o nouă zi ploioasă la Melbourne Park, cu o victorie netă pe Rod Laver Arena, 6-2, 6-1, 6-4 în faţa belgianului David Goffin.