PERFORMANŢĂ | Spada rămâne sursă de medalii pentru România şi după schimbul de generaţii. Cu patru nume noi din patru faţă de Rio 2016, echipa tricoloră a câştigat bronzul european la Tbilisi

17 iun 2017 957 afişări Comentează şi tu Scrima
PERFORMANŢĂ | Spada rămâne sursă de medalii pentru România şi după schimbul de generaţii. Cu patru nume noi din patru faţă de Rio 2016, echipa tricoloră a câştigat bronzul european la Tbilisi 7 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/26986/16477973/7/spada-amalia-tataran-bucuroasa.jpg
  • România a încheiat cu medalie evoluţia la Campionatul European de Scrimă pentru seniori de la Tbilisi.
  • Franţa a câştigat aurul probei feminine de spadă pe echipe, 42-41 în finala cu Rusia, iar tricolorele au completat podiumul.

Echipa de spadă feminin a României a avut o evoluţie de senzaţie, sâmbătă, în ultima zi de concurs a Europenelor, şi a câştigat medaliile de bronz - un rezultat cu adevărat mare, având în vedere faptul că echipa este complet schimbată după Jocurile Olimpice de la Rio.

Ana Maria Popescu (fostă Brânză), Simona Gherman, Simona Pop şi Loredana Dinu, campioanele din Brazilia, s-au retras. Însă la un an distanţă, România are o nouă echipă de spadă extrem de competitivă. Amalia Tătăran (CS Dinamo), Greta Vereş (CSA Steaua), Raluca Sbîrcia (CSU Craiova) şi Adela Danciu (CSU Craiova) au făcut un concurs fantastic, reuşind să învingă în finala mică naţionala Estoniei (locul doi în clasamentul mondial pe echipe la această armă, după China), scor 45-38, după ce în semifinale au pierdut strâns în faţa Rusiei (locul patru în clasamentul mondial), 41-45, anunţă site-ul oficial al Federaţiei Române de Scrimă.

În ordine, de la stânga la dreapta: Danciu, Sbîrcia, Tătăran şi Vereş - medaliatele cu bronz de la Tbilisi

Explozie de bucurie pentru dinamovista Amalia Tătăran

O schimbare s-a înregistrat şi la nivelul băncii tehnice: dacă la Rio, echipa a fost condusă de Dan Podeanu, acum lotul de spadă al României este pregătit de antrenorii George Epurescu şi Alina Ciuculescu. România se află pe locul 7 în clasamentul mondial la spadă feminin - echipe.

Rezultatele spadasinelor românce la Tbilisi:

Optimi: România – Spania 45-36
Sferturi de finală: România – Ucraina 44-40
Semifinale: România – Rusia 41-45
Finala micăRomânia – Estonia 45-38.

România a încheiat această ediţie a Campionatului European de la Tbilisi cu două medalii, ambele de bronz: Bianca Pascu a urcat pe treapta a treia a podiumului în proba individuală de la sabie feminin .