Umilinţă la rugby: ne-a învins naţionala Germaniei! Anul trecut, "Stejarii" învinseseră cu 61-7

11 feb 2017 3736 afişări Comentează şi tu Rugby

Naţionala Germaniei a învins surprinzător reprezentativa României cu scorul de 41-38 (20-24), în debutul ediţiei 2017 a Rugby Europe Championship (REC), într-o partidă disputată sâmbătă pe Sparda/Bank-Hessen Stadion din Offenbach am Main, informează AGERPRES:

A fost un meci în care ''Stejarii'' au plătit tribut relaxării cu care au tratat întâlnirea, greşelilor nepermise din apărare şi lipsei de coordonare între compartimente, punctul forte al naţionalei, grămada, fiind de nerecunoscut în cele 80 de minute ale confruntării. Scorul a fost deschis de tricolori, printr-o lovitură de pedeapsă concretizată de Florin Vlaicu în minutul 3, Raynor Parkinson egalând însă după alte 5 minute. Primul moment mai dificil pentru români s-a consemnat în minutul 15, când Jody Rose a primit un cartonaş galben şi a fost eliminat pentru 10 minute, de situaţie profitând gazdele care au reuşit un dropgol prin Parkinson.

Inferioritatea numerică în care s-au aflat i-a ambiţionat pe jucătorii lui Lynn Howells, care au izbutit două eseuri superbe, prin Mihăiţă Lazăr ('21) şi Jack Umaga ('24), ambele transformate precis de Vlaicu, astfel că în minutul 30, România conducea cu 17-6.

În minutul 32 a venit şi cel de-al treilea eseu pentru ''Stejari'', autor Ionuţ Dumitru, Vlaicu transformând încercarea, dar gazdele au profitat apoi de nişte spaţii largi din defensiva noastră şi au obţinut un eseu de penalizare, după ce arbitrul a considerat că Stephen Shennan a comis o infracţiune în apărare. Raynor Parkinson a transformat eseul, însă scorul la pauză a fost 20-24, Jacobus Otto marcând în minutul 36 cel de-al doilea eseu pentru germani, transformat de acelaşi Parkinson.

Partea a doua a jocului a început în nota de dominare a românilor, care prin Andrei Ursache ('48) şi Ionuţ Dumitru ('51) au marcat alte două încercări, transformate fără probleme de Vlaicu, scorul fiind 38-20 pentru naţionala frunzei de stejar la jumătatea celui de-al doilea mitan.
Acesta a fost însă şi momentul psihologic al disputei, când ''stejarii'' au redus inexplicabil ''motoarele'' şi au permis adversarului să preia iniţiativa.
Astfel, în minutul 61 Dash Barber a reuşit cel de-al treilea eseu al gazdelor, transformat de Raynor Parkinson, pentru ca după alte 9 minute, Jacobus Otto să izbutească şi cel de-al patrulea eseu, care a adus Germaniei şi punctul bonus ofensiv, de asemenea transformat de Parkinson, scorul devenind 38-34 pentru România cu mai puţin de 10 minute înainte de finalul partidei.

Simţind degringolada din XV-le ''stejarilor'', elevii lui Kobus Potgieter au forţat la maxim, adjudecându-şi incredibil victoria prin eseul din minutul 75, autor Marcel Coetzee, transformat impecabil de Raynor Parkinson.

Finalul meciului a aparţinut românilor, care în ciuda eforturilor nu au mai reuşit să schimbe rezultatul înscris pe tabelă: 41-38 pentru Germania, care a scris astfel istorie câştigând un meci cu România după 79 de ani, ultima victorie a nemţilor consemnându-se în 1938.

Surpriza este cu atât mai mare cu cât în ierarhia mondială ''Stejarii'' ocupă locul 16, germanii fiind pe poziţia 24, anul trecut elevii lui Lynn Howells impunându-se de o manieră categorică: 61-7.

Germania: 1. Julius Nostadt, 2. Michail Tymenev, 3. Damien Tussac, 4. Eric Marks, 5. Michael Poppmeier (C), 6. Jacobus Otto, 7. Sebastian Ferreira, 8. Jardin Els, 9. Tim Menzel, 10. Raynor Parkinson, 11. Marcel Coetzee, 12. Carlos Soteras — Merz, 13. Clemens Von Grumblow, 14. Steffen Liebig, 15. Harris Aounallah.
Rezerve: 16. Dash Barber, 17. Jorn Schroder, 18. Samy Fuchsel, 19. Timo Vollenkemper, 20. Kchoma Brenner, 21. Christopher Hilsenbeck, 22. Sean Amstrong 23. Jamie Murphy.

România: 1. Mihăiţă Lazăr (Castres, căpitan), 2. Otar Turashvili (Colomiers), 3. Andrei Ursache (Carcassonne), 4. Valentin Popârlan (Timişoara Saracens), 5. Johan Van Heerden (Ştiinţa Baia Mare), 6. Viorel Lucaci (CSA Steaua), 7. Vlad Nistor (Albi), 8. Andrei Gorcioaia (Massy), 9. Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Jody Rose (Timişoara Saracens), 11. Stephen Shennan (Timişoara Saracens), 12. Florin Vlaicu (CSA Steaua), 13. Jack Umaga (Timişoara Saracens), 14. Ionuţ Dumitru (CSA Steaua), 15. Cătălin Fercu (Timişoara Saracens).

Rezerve: 16. Marian Eugen Căpăţână (Timişoara Saracens), 17. Constantin Pristaviţă (Ştiinţa Baia Mare), 18. Alexandru Ţăruş (Beziers), 19. Ionuţ Mureşan (Timişoara Saracens), 20. Dorin Lazăr (Timişoara Saracens), 21. Valentin Calafeteanu (CSM Bucureşti), 22. Mădălin Lemnaru (Timişoara Saracens), 23. Luke Samoa (Ştiinţa Baia Mare).

Arbitri: Maxime Chalon (Franţa) — Mathieu Delpy (Franţa), Alexandre Vallon (Franţa)

Următorul meci al tricolorilor va avea loc pe data de 18 februarie, la Iaşi, contra Spaniei.