Care J.O.?!

Olimpiadele moderne se bat cu pumnul în piept, zâmbesc candid, agită ramuri de măslin și aruncă porumbei albi în văzduh, dar nu pot înșela pe nimeni. Jocurile de azi nu sunt decât copiii denaturați ai celor strămoșești, când armele tăceau și armonia îmbrățișa lumea.
Care J.O.?!

Olimpiadele moderne se bat cu pumnul în piept, zâmbesc candid, agită ramuri de măslin și aruncă porumbei albi în văzduh, dar nu pot înșela pe nimeni. Jocurile de azi nu sunt decât copiii denaturați ai celor strămoșești, când armele tăceau și armonia îmbrățișa lumea.

În vremurile noastre tulburi, hăcuite de dispute ideologice, de înfruntări economice, de tendințe dominatoare, de vânători bancare, de frecușuri sociale, Olimpiadele pozează fără succes în oaze ale amiciției. În realitate nu sunt decât scene prelungite ale propagandei și ale transferului de putere. Grozăvia festivităților și numărarea medaliilor mânjite nu o dată cu doping au devenit un scop în sine.

Iată, China, unde se mai moare de inaniție prin cotloane rurale, a regizat o ceremonie de deschidere fastuoasă, la rupere de gură. În timpul acesta, președintele SUA era huiduit în tribune, și un turist american era ucis într-o piață din Beijing de un localnic fanatic. Iar în timp ce drapelele fluturau și corpurile umane înfloreau fantastic din gazon, Georgia tăbăra cu tancurile pe Oseția și Rusia cu avioanele pe Georgia. Un cortegiu de nenorociri, cu morți, răniți, ruine și valuri de sânge, îmbrățișează gleznele acestor Jocuri Olimpice, al căror start s-a dat cu tunul. Pierre de Coubertin se răsucește în mormânt.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]
Parteneri
S-a răzgândit după patru ani! O legendă a sporturilor de iarnă revine pentru încă o Olimpiadă
Mediafax
Cristina ICH, zero regrete după ce i-a 'suflat' soțul celei mai bune prietene: 'Dacă aș da timpul înapoi, aș face fix la fel!'
Cancan.ro
Locurile interzise de pe țărmul Dunării, dispărute sub ape. „Grănicerii au ordin să împuște pe oricine se apropie de maluri”
Adevarul.ro
Marius Măldărăşanu a susţinut că Andrei Nicolescu a încercat să-l păcălească, iar preşedintele lui Dinamo i-a dat replica: ”Asta a fost istoria”
Orangesport
Vedete din România care au învins cancerul în stadii avansate. Au suferit de boli nemiloase şi au supravieţuit! Declarații sfâșietoare
Ce se întâmplă, doctore?
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Râzi cu lacrimi
Studenta care a sfidat regimul lui Hitler și a plătit cu viața
Descopera.ro
'Din păcate, s-a gravat'. Dan Alexa, dezvăluiri triste despre starea de sănătate a Alinei Pușcău. Ce discuție au avut cu două zile în urmă
Cancan.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Ciao.ro
World of Warships Legends sărbătorește 7 ani de existență cu activități festive și recompense
Go4Games
Modernizează-ți mașina fără investiții mari. Cinci accesorii recomandate șoferilor
Promotor.ro