Vardar Skopje - CSM Bucureşti 22-21. Gyor a câştigat cu Buducnost, scor 22-20. Craiova a învins o fostă deţinătoare a Ligii Campionilor

EVOLUŢIA SCORULUI ÎN PARTIDA VARDAR - CSM BUCUREŞTI

60' Ana Paula Rodrigues arucă previzibil în ameninţare de joc pasiv. Vardar câştigă la limită cu 22-21.

59' Finalul îi aparţine braziliencei Rodrigues, care readuce CSM la o lungime de Vardar, 21-22. Pitlyck a luat time-out cu un minut înainte de final.

58' Rodrigues întrerupe seria neagă a CSM, scor 20-22, şi menţine încă speranţele pentru un rezultat bun.

57' Vardar conduce pentru prima dată la 3 goluri, 22-19, după ce Althaus a înscris de pe semicerc.

56' CSM Bucureşti nu a mai înscris de 7 minute, lucrurile încep să se complice.

54' Pe fondul unor greşeli în atac ale bucureştencelor, Vardar se desprinde la 21-19. Rasmussen a reacţionat imediat şi a cerut time-out, ultimul avut la dispoziţie

51' Jan Pytlick a cerut time-out la scorul de 19-19

49' Carmen Marrtin înscris din poziţia de inter dreapta, 19-18

47' Gullden ajunge la cota 8, după un gol înscris cu multă şansă: 18-17

45' Gol Aurelia Brădeanu: 17-16

44' Gullden a restabilit egalitatea, 16-16, după ce Vardar trecuse în avantaj pentru prima dată în această repriză.

41' Dembele a ratat ocazia de a-şi readuce echipa în avantaj, până la urmă CSM rămâne la conducere după un gol marcat de Rodrigues, 15-14

39 Aurelia Brădeanu sparge gheaţa şi înscrie pentru 14-13

38' CSM Bucureşti este în superioritate, după ce Klikovac a fost eliminată. Martin a trimis mingea în baraă dintr-o situaţie de unu la unu. Apoi, campioana României a irosit o nouă ocazie, într-un moment în care Khmyrova era în poarta lui Vardar

37' Kim Rasmussen a cerut time-out pentru a regla problemele în atac, după câteva minute de dezorientare.

36' Din nou egalitate între CSM Bucureşti şi Vardar. Dembele a înscris un gol norocos, 13-13

33' Gullden găseşte un culoar în defensiva lui Vardar şi înscrie din nou, pentru a 6-a oară în acest meci: 13-11

31' Maria Fisker înscrie foarte rapid după reluarea jocului, luând prin suprindere gazdele: 12-11

PAUZĂ: 11-11

29' Torstensson a scos o aruncare de la 7 metri, dar Ana Paula Rodrigues a ratat. Tot brazilianca ia o acţiune pe cont propriu şi egalează, 11-11

27' În superioritate numerică, Gullden marchează, 10-11

26' Oana Manea rămâne singură pe 6 metri după o acţiune de atac ceva mai legată a bucureştencelor, 9-11

25' CSM Bucureşti suferă vizibil în atac de câteva minute. Trupa lui Rasmussen este ţinută însă în joc de Grubisic care apără fabulos

SCM Craiova a câştigat cu 30-29 manşa tur cu Krim Ljubljana, din optimile de finală ale Cupei Cupelor

23' Oana Manea a obţinut o aruncare de la 7 metri. Gullden ratează, după o aruncare mai slabă.

21' În inferioritate numerică şi ameninţare de joc pasiv, Gullden a reuşit să facă diferenţa şi să marcheze cu o aruncare de la distanţă: 8-9

20' CSM Bucureşti trece prin momente dificile. Radicevic înscrie pe contraatac, scor 7-9, şi a scos şi o eliminare de 2 minute.

18' Andrea Lekic înscrie cu siguranţă de la 7 metri, iar Vardar Skopje prea consducerea: 7-8. Rasmussen a solicitat time-out

15' Gullden întrerupe seria bună a gazdelor, după o acţiune personală: 7-6

14' După un time-out cerut de Pytlick, Vardar a înscris 3 goluri consecutive: 6-6

12' Carmen Martin a obţinut o aruncare de la 7 metri, transformată de Gullden: 6-3

11' Grubisic este jucătoarea începutului de meci. Portarul croat apără minge după minge.

9' Un atac succesiv al echipei CSM se încheie cu un gol marca Maria Fisker: 5-3

8' Axa Brădeanu - Manea funcţioneayă perfect. Prima jucătoare i-a oferit un assist pivotului care a înscris pentru 4-2.

7' Grubisic a apărat o aruncare de la 7 metri executată de Penezic

6' Carmen Martin a marcat pe contraatac (scor 3-2). Extrema dreaptă a reuşit să scoată şi o eliminare de 2 minute, Dembele fiind trimisă pe bancă.

3' Gullden şi Fiscker au marcat primele două goluri pentru CSM Bucureşti (scor 2-1)

18:31 Într-o altă partidă din Grupa 2, Gyor a învins Buducnost cu 22-20, după un meci foarte frumos. Portarul norvegian Grimsbo a fost numărul 1.

Capul de afiş este fără îndoială partida dintre Vardar Skopje şi CSM Bucureşti, având în vedere situaţia echipei bucureştene în acest moment în Grupa 2 principală a Ligii Campionilor şi pespectivele pe care le are în această competiţie. La începutul fazei secunde a LC, formaţia lui Kim Rasmussen se află pe locul 2 (5 puncte), în spatele echipei Buducnost (7 puncte) şi în faţa echipelor Gyor (5 puncte) şi Vardar Skopje (4 puncte). Aşadar, CSM se află într-o poziţie ideală pentru a ataca o calificare în sferturile de finală. Iar cu o linie de 9 metri precum Torstensson - Gullden - Brădeanu, campioana României poate visa chiar la mai mult de un sfert de finală în sezonul 2015-2016.

”Începem, sâmbătă, cu Vardar în deplasare şi pot spune că va fi greu de jucat împotriva unui public ostil. Vom juca într-o sală unde Vardar nu îmi aduc aminte să fi pierdut decât cu Gyor… pentru că acum doi ani a făcut egal cu Buducnost acolo. Deci, Vardar este o echipă care acasă pune mari probleme şi e foarte periculoasă. Dar eu sunt optimistă. Chiar dacă am pierdut două jucătoare pe partea dreaptă am recâştigat-o pe Linnea (Torstenson), care înseamnă foarte mult, motiv pentru care pot spune că suntem pe plus, pentru că Mica Brădeanu s-a redescoperit la Campionatul Mondial pe postul de inter dreapta. Avem soluţii pentru a juca un handbal de valoare care să ne ducă acolo unde ne dorim. Pentru mine strategia este una singură, câştigăm meciul următor. Iar meciul următor este cel cu Vardar. Vreau, cred şi sper că vom câştiga cu Vardar”, a declarat Cristina Vărzaru, înaintea partidei de la Skopje.

• ”A revenit Linnea, care nu este la sută la sută din potenţial, sunt unele mici probleme şi cu Rodrigues. Am lucrat la un nou stil de handbal, la un nou sistem, chiar îmi place acest sistem. Întâlnim trei echipe excepţionale în grupa principală, toate trei putând avea pretenţii la Final 4. Întotdeauna am mers la victorie şi aşa voi face şi sâmbătă, la Vardar. Va fi un meci fizic, se va juca din primul până în ultimul minut. Portarii vor fi foarte importanţi, defensiva noastră trebuie să fie puternică. Vardar este favorită, joacă acasă, dar noi mergem să câştigăm”, Kim Rasmussen, antrenor CSM.

Isabelle Gullden se află deja printre remarcatele acestei ediţii a Ligii Campionilor. Coordonatorul de joc din Suedia a marcat până acum 35 de goluri şi ocupă locul 5 în topul celor mai bune marcatoare. În faţa ei sunt patru handbaliste care au avut sau încă au legătură cu Liga Naţională!

Allison Pineau (HCM Baia Mare) este în frunte în această ierarhie cu 45 g, fiind urmată de Alexandrina Barbosa (fostă la Rulmentul şi Oltchim) - 39 g, Katarina Bulatovic (fostă Oltchim) - 38 g şi Cristina Neagu(fostă la Rulmentul şi Oltchim) - 37 g.

Pentru partida de la Skopje, CSM Bucureşti mizează doar pe 14 jucătoare, dintre care 3 sunt portari. Lotul deplasat în capitala Macedoniei este următorul: