Bomba campionatului a explodat la Ploieşti! Minaur a fost învinsă de o nou-promovată. CSM Bucureşti şi HC Odorhei, despărţite de un gol în fruntea clasamentului

23 sep 2015 8620 afişări Comentează şi tu Handbal

UPDATE: Minaur Baia Mare nu se regăseşte în acest sezon. Miercuri seara, campioana României a fost învinsă, în deplasare, şi de nou-promovata CSM Ploieşti, cu 25-24. După 6 etape, reprezentanta Ligii Naţionale în Liga Campionilor ocupă doar locul 10, fiind şi la 4 puncte distanţă de zona play-off.

Steaua Bucureşti a suferit, duminică, prima înfrângere în Liga Naţională de handbal masculin, fiind învinsă pe teren propriu de HC Vaslui, cu 35-32, într-un meci din cadrul etapei a 6-a. Astfel, grupul echipelor care n-au pierdut niciun joc în acest sezon s-a redus la trei, după ce şi HC Adrian Petrea Reşiţa a pierdut în deplasarea de la Potaissa Turda cu 24-23. Cele trei echipe invincibile sunt CSM Bucureşti, HC Odorhei şi Dinamo, ultima având însă un joc mai puţin disputat.

Etapa a 6-a a debutat vineri cu o victorie aşteptată a echipei CSM Bucureşti în faţa celor de la Danubius Galaţi, scor 32-22. Diferenţa s-a creat însă după minutul 40, până în acel moment oaspeţii reuşind să fie chiar egali "tigrilior", scor 18-18. Ca şi în etapa precedentă, cu HC Odorhei, Danubius a căzut pe final, iar CSMB s-a impus la o diferenţă apreciabilă, de 10 goluri. Partida a marcat şi debutul suedezului Linus Persson la formaţia gazdă, adus în pauza competiţională împreună cu Isabelle Gullden la echipa feminină. CSM Bucureşti a obţinut a şasea victorie în acest sezon din tot atâtea posibile, iar prin ritmul pe care l-a impus a întins serios plutonul. În numai 6 runde, diferenţa dintre locul 1 şi locul 9, primul care ratează accederea în play-off, este deja de 12 puncte!

Ritmul impus de CSMB este deja sufocant şi pentru Steaua Bucureşti, care a înregistrat a doua partidă consecutivă fără victorie pe teren propriu. Dacă în partida cu Minaur Baia Mare a terminat la egalitate, în această etapă a primit o grea lovitură din partea echipei HC Vaslui. Trupa lui Sandu Iacob se leagă de la meci la meci tot mai bine, iar duminică a dat lovitura la Chiajna, după ce au făcut o repriză secundă extraordinară. La pauză scorul era egal, 17-17, însă în partea secundă oaspeţii au reuşit să creeze o diferenţă neaşteptată, de 6 goluri (scor 32-26). Când Steaua a reacţionat a fost prea târziu, HC Vaslui reuşind să câştige cu 35-32 în faţa unei echipe care a avut un singur jucător la înălţime, Ionuţ Georgescu. Astfel, în urma acestui eşec, formaţia lui Ovidiu Mihăilă a rămas la 5 puncte distanţă de liderul CSM Bucureşti.

Câteva ore mai târziu a căzut şi "reduta" celor de la HC Adrian Petrea Reşiţa, care au pierdut la limită în faţa echipei Potaissa Turda (scor 24-23), ajunsă la a 3-a victorie consecutivă. La pauză, gazdele au avut 17-11, însă bănăţenii au început o cursă de urmărire în repriza va doua şi în numai 13 minute au restabilit egalitatea, scor 18-18. Ultima partea a jocului a aparţinut celor două apărări, plusul fiind în tabăra Potaissei, care a câştigat la mare luptă.