Rostov rămâne invincibilă în Liga Campionilor, Ferencvaros bate pasul pe loc, iar Baia Mare poate visa inclusiv la locul 2

13 feb 2016 7255 afişări Comentează şi tu Handbal
  • Rostov rămâne neînvinsă în acest sezon în Liga Campionilor la handbal feminin, după ce a trecut cu bine şi al 10-lea val. Campioana Rusiei a terminat la egalitate cu Ferencvaros, scor 29-29, într-un meci disputat la Budapesta, în cadrul Grupei 1. Rezultatul este bun şi pentru HCM Baia Mare.

Rostov a fost prima formaţie care şi-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după un parcurs fără greşeală în acest sezon. Lunde & Co nu s-au deconectat de la ultimele meciuri din Grupa 1, propunându-şi un alt obiectiv, să termine şi această fază a competiţiei fără înfrângere. Iar acum sunt toate premisele să se şi întâmple acest lucru, după ce campioana Rusiei a trecut, teoretic, de cel mai greu hop, jocul retur cu Ferencvaros din Ungaria. Cele două formaţii au terminat la egalitate sâmbătă, scor 29-29, la capătul unui joc în care FTC a condus aproape tot meciul, dar pe final a fost aproape să piardă ambele puncte. În ultimele 2 minute, campioana Ungariei a evoluat în inferioritate numerică, dar a reuşit să rămână în atac, la scorul de 29-29, mai bine de 90 de secunde.

În urma acestui rezultat Rostov şi-a asigurat şi matematic locul 1 în Grupa 1, în timp ce Ferencvaros s-a desprins la 4 puncte de locul 3, ocupat de HCM Baia Mare. Echipa pregătită de Aurelian Roşca poate visa însă acum şi la locul 2, dacă va câştiga următoarele 3 jocuri, cu Fleury (duminică, ora 20:00), Thuringer şi Ferencvaros. De asemenea, Larvik poate să îşi facă în acest moment alte calcule. Miza locului secund în Grupa 1 este evitarea echipelor Gyor şi Buducnost în sferturile de finală.

Deocamdată, Baia Mare trebuie să-şi asigure locul între cele mai bune 8 echipe ale Europei, situaţie care devine tot mai posibilă cu o victorie în Franţa, la Orleans, în partida cu Fleury Loiret.

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?